To już finał naszych rozmów z Pawłem Sroką, w których biznes i bieganie stanowiło dobraną parę. Osią naszych rozmów na łamach newslettera były przygotowania do udziału Pawła w bieszczadzkim ultramaratonie Bieg Rzeźnika. Obiecaliśmy wrócić, kiedy cel się zmaterializuje i słowa dotrzymujemy.
Widziałam Bieg Rzeźnika na żywo. Kibicowałam znajomym i bliskim, którzy kolejny raz startowali osiągając zadziwiające wyniki. Z ust kibica trudno o jedną, dobitną konkluzję, bo nieuchronnie grozi to spłaszczeniem tego doświadczenia. Dlatego też głównym bohaterem artykułu jest refleksja samego biegacza (Pawła) i na niej, jak na dobrej fali, postaram się dopłynąć do brzegu.
Paweł: No i po Rzeźniku (80 km trasy, przewyższenie 3,5 km w górę i w dół). Całość była dobrze przygotowanym i wykonanym projektem, w którym nie zabrakło niczego - od pojedynczych treningów po starty. Na mecie wielka radość i satysfakcja, która zawsze jest słodka, kiedy wszystko, co robimy daje spodziewany efekt. Czyli, krótko mówiąc, poczucie dobrze wykonanej roboty! Zrobiliśmy trasę w 14h53' brutto i 14h45' netto. Zostawiliśmy 28% ekip za sobą. Jak na debiut - super wynik.
Jola: Gdybyś miał wybrać jedną kluczową refleksję, która wynika z tego doświadczenia, to co by to było?
Paweł: Głównie to, że stare dobre prawdy się sprawdzają. Sukces, a szczególnie bardzo duży, może być największą pułapką. No i właśnie to jest ta pierwsza stara prawda, która nie jest bajką. Bo właśnie tak mamy poukładane, że po dobrze wykonanej robocie należy nam się co? Odpoczynek! I natychmiastowy zjazd z aktywnością. A każdy taki zjazd miesięczny cofa nas o wiele miesięcy z naszymi możliwościami. Tak samo w biznesie. Każde zaniechanie powoduje, że się cofamy. Nadrabianie natomiast jest wyczerpujące. Na dodatek nie daje gwarancji doścignięcia stawki i celów. Jedyne, co pozostaje to założyć sobie kolejny, nowy, duży cel i postąpić z nim dokładnie tak, jak poprzednio z Rzeźnikiem.
Jola: Ty już taki masz?
Paweł: Dla mnie niewyobrażalna nowość to Triathlon. Zrobić pełnego Ironmana (3,9 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i na koniec 42 km biegu). Cel jest. Teraz składam powoli nowy plan.
Jola: Gdybyś miał cofnąć się do doświadczeń z Rzeźnika, co wysuwa się na pierwszy plan?
Paweł: W Rzeźniku to, co głównie przeraża to myśl: jak biec nieprzerwanie, przez prawie 15 godzin nie robiąc przy tym nic innego? Jak to wytrzymać nie tylko fizycznie, ale i psychicznie? To pytanie o wytrwałość w walce, o cel. Pytanie, które warto sobie zadać, kiedy nie zawsze to, co jest do zrobienia tu i teraz jest porywające, a perspektywa odległa. Mało tego - nie widać nawet dokładnie przełożenia teraźniejszych działań na główny cel. Jeżeli na etapie przygotowania w swoim projekcie zrobiłeś wszystko, to pozostaje:
Po pierwsze: żyć w 100% w teraźniejszości. Historii już nie ma, a przyszłości jeszcze nie ma. Żyjesz tu i teraz, i to ta chwila, sposób, w jaki ją przeżyjesz tworzy Ciebie. Oddaj się w pełni dokładnie tylko temu, co w tej jednej chwili masz do zrobienia. W czasie realizacji nie myśl o tym, ile zrobiłeś do tej pory i broń Boże o tym, ile jeszcze przed tobą. Rób dokładnie to, co zaplanowałeś na ten moment. Podczas biegu miałem tylko jedno bardzo proste zadanie, które w pełni mnie pochłaniało - postaw krok.
Po drugie: robić wszystko z najwyższą uważnością - być obecnym w 100%. Smakuj każdą czynność, jakbyś ją robił po raz pierwszy (w sumie, jeżeli żyjesz w teraźniejszości to istnieje tylko to, co jest teraz) i ze 100% koncentracją. Staraj się świadomie nazywać i odczuwać swoje emocje i reakcje ciała, aby czujnie reagować, kiedy coś zagraża wykonaniu twojego bieżącego zadania. Podczas Rzeźnika koncentrowałem się zarówno na tym, gdzie stawiam ten właśnie krok, jak i na rejestrowaniu wszystkich sygnałów, jakie daje mi moje ciało. Powiem Wam, że dzięki tym dwóm technikom nie odniosłem żadnej kontuzji, a poziom zmęczenia był porównywalny z maratonem. Życzę Wam wszystkim, aby każde Wasze zadanie przebiegało tak, jak mój Rzeźnik - gdzieś pomiędzy początkiem a końcem.
Czytając wypowiedź Pawła - zwłaszcza, gdy mówił "Jak wytrzymać te 15 godzin?" - odświeżyłam w pamięci przypowieść, której akcja dzieje się w Himalajach. Mnich-nowicjusz udał się na spotkanie ze swoim nauczycielem, który powierzył mu zadanie: "Siedź od świtu do zmierzchu w jaskini na szczycie, beż żadnej myśli". Mnich próbował ze wszystkich sił. Na próżno. Jego umysł był jak zatłoczona autostrada. Mistrz jednak podsumował zadanie: "Doskonale, gratuluję Ci!" i wyznaczył kolejne. Nowicjusz wrócił do jaskini i tym razem miał nie dopuszczać do przerw w myśleniu. Okazało się jednak, że myśli wysychały jak kałuże, a przerwy w myśleniu robiły się coraz dłuższe. Zrezygnowany wrócił, a wtedy mistrz podsumował: "Wspaniale! Gratulacje!". Z czego ucieszył się mistrz?
Jego uczeń zdał sobie sprawę, że umysłu nie można do niczego zmusić, a czyniąc to osiąga się efekt odwrotny do oczekiwanego. Kiedy staramy się tłumić jakieś myśli, wówczas to, czemu się opieramy, trwa w najlepsze. Umysł robi się skołowany, narzuca sobie coraz większą aktywność, co prowadzi do kołowanych emocji. Zaczynamy rozważać co zrobiliśmy, ile jeszcze mamy do zrobienia? Jaki rozmiar ma luka pomiędzy przeszłością a przyszłością? Efekt? Tracimy to, co jest tu i teraz. Jak przerwać ten stan? Tym, co czyni nasz umysł sprzymierzeńcem, gdy realizujemy ważne dla nas cele lub działamy w biznesie pod presją - jest praktyka uważności. To dzięki niej Paweł przebiegł swojego Rzeźnika.
Uważność to jakość kontaktu z rzeczywistością. Dzieje się, kiedy świadomie jesteś tu i teraz. A nie na kolejnym podbiegu, który ciągle przed Tobą. Być uważnym oznacza wyłączyć autopilota, który głównie roztrząsa przeszłość lub martwi się o przyszłość. Uważność to widzenie rzeczy takimi, jakimi są a nie takimi, jakimi chcielibyśmy je widzieć. Polega na mądrej uwadze - całym ciałem, sercem i umysłem. Paweł Sroka mówił, że miał jedno zadanie podczas biegu: "postaw krok". Taka koncentracja przynosi ulgę i siłę, by postawić kolejny.
Czemu praktyka uważności działa? To obszerny temat i warto potraktować go z większą troską. Na zachętę powiem, że uważność pozwala zawrzeć pokój z emocjami. Jak wkomponować ją w codzienność? Cytując Larry'ego Rosenberga:
1. Zawsze, gdy to możliwe, rób tylko jedną rzecz naraz.
2. Zwracaj pełną uwagę na to, co robisz.
3. Gdy umysł się oddali od tego, co robisz, sprowadź go z powrotem.
4. Powtórz krok nr 3 kilka miliardów razy.
5. Badaj, co cię rozprasza.
Podsumowując: Konfucjusz powiedział "Podróż długości tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku". Jestem zdania, że lepiej w podróż wyruszać, niż o niej czytać, bo nawet cudny opis wody nie zaspokoi prawdziwego pragnienia.
Jolanta Blaszkowska-Bastian, Trener
Artykuły powiązane:
Czy zdarza Ci się, że po długim dniu pracy czujesz, że to zadania rządziły Tobą, a nie odwrotnie?
Czy możliwa jest ocena rzeczywistego potencjału sprzedawcy? Skuteczna sprzedaż wymaga przecież...
Czy zdarzyło Ci się utknąć na trudnym problemie technicznym, a jego rozwiązanie wydawało się...
Testy psychometryczne zyskują na popularności zarówno w edukacji, jak i w biznesie. Ich unikalna...
Świadomość własnego stylu pracy, czyli podejścia do codziennego wykonywania zadań, może znacząco...
„Ciągle jeszcze się uczę” - miał powiedzieć pewnego dnia Michał Anioł. Ten wyjątkowy twórca epoki...
Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...
Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...
Executive coaching wg N.E.W.S.®
Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...
Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...
Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...
Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...
Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...
W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...
Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...
Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...
Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...
Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...
Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...
Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....
Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...
Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...
Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...
Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.
Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...
Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...
Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...
Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...
Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....
W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...
Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...
Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...
W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...
„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...
Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...
Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...
Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...
VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...