1/09/2014

Bieganie i biznes – o sile jednego kroku

To już finał naszych rozmów z Pawłem Sroką, w których biznes i bieganie stanowiło dobraną parę. Osią naszych rozmów na łamach newslettera były przygotowania do udziału Pawła w bieszczadzkim ultramaratonie Bieg Rzeźnika. Obiecaliśmy wrócić, kiedy cel się zmaterializuje i słowa dotrzymujemy.

Widziałam Bieg Rzeźnika na żywo. Kibicowałam znajomym i bliskim, którzy kolejny raz startowali osiągając zadziwiające wyniki. Z ust kibica trudno o jedną,  dobitną konkluzję, bo nieuchronnie grozi to spłaszczeniem tego doświadczenia. Dlatego też głównym bohaterem artykułu jest refleksja samego biegacza (Pawła) i na niej, jak na dobrej fali, postaram się dopłynąć do brzegu.

Paweł: No i po Rzeźniku (80 km trasy, przewyższenie 3,5 km w górę i w dół). Całość była dobrze przygotowanym i wykonanym projektem, w którym nie zabrakło niczego - od pojedynczych treningów po starty. Na mecie wielka radość i satysfakcja, która zawsze jest słodka, kiedy wszystko, co robimy daje spodziewany efekt. Czyli, krótko mówiąc, poczucie dobrze wykonanej roboty! Zrobiliśmy trasę w 14h53' brutto i 14h45' netto. Zostawiliśmy 28% ekip za sobą. Jak na debiut - super wynik.

Jola: Gdybyś miał wybrać jedną kluczową refleksję, która wynika z tego doświadczenia, to co by to było? 

Paweł: Głównie to, że stare dobre prawdy się sprawdzają. Sukces, a szczególnie bardzo duży, może być największą pułapką. No i właśnie to jest ta pierwsza stara prawda, która nie jest bajką. Bo właśnie tak mamy poukładane, że po dobrze wykonanej robocie należy nam się co? Odpoczynek! I  natychmiastowy zjazd z aktywnością. A każdy taki zjazd miesięczny cofa nas o wiele miesięcy z naszymi możliwościami. Tak samo w biznesie. Każde zaniechanie powoduje, że się cofamy. Nadrabianie natomiast jest wyczerpujące. Na dodatek nie daje gwarancji doścignięcia stawki i celów. Jedyne, co pozostaje to założyć sobie kolejny, nowy, duży cel i postąpić z nim dokładnie tak, jak poprzednio z Rzeźnikiem.

Jola: Ty już taki masz?

Paweł: Dla mnie niewyobrażalna nowość to Triathlon. Zrobić pełnego Ironmana (3,9 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i na koniec 42 km biegu). Cel jest. Teraz składam powoli nowy plan.

Jola: Gdybyś miał cofnąć się do doświadczeń z Rzeźnika, co wysuwa się na pierwszy plan?

Paweł: W Rzeźniku to, co głównie przeraża to myśl: jak biec nieprzerwanie, przez prawie 15 godzin nie robiąc przy tym nic innego? Jak to wytrzymać nie tylko fizycznie, ale i psychicznie?  To pytanie o wytrwałość w walce, o cel. Pytanie, które warto sobie zadać, kiedy nie zawsze to, co jest do zrobienia tu i teraz jest porywające, a perspektywa odległa. Mało tego - nie widać nawet dokładnie przełożenia teraźniejszych działań na główny cel. Jeżeli na etapie przygotowania w swoim projekcie zrobiłeś wszystko, to pozostaje:

Po pierwsze: żyć w 100% w teraźniejszości. Historii już nie ma, a przyszłości jeszcze nie ma. Żyjesz tu i teraz, i to ta chwila, sposób, w jaki ją przeżyjesz tworzy Ciebie. Oddaj się w pełni dokładnie tylko temu, co w tej jednej chwili masz do zrobienia. W czasie realizacji nie myśl o tym, ile zrobiłeś do tej pory i broń Boże o tym, ile jeszcze przed tobą. Rób dokładnie to, co zaplanowałeś na ten moment.  Podczas biegu miałem tylko jedno bardzo proste zadanie, które w pełni mnie pochłaniało - postaw krok.

Po drugie: robić wszystko z najwyższą uważnością - być obecnym w 100%. Smakuj każdą czynność, jakbyś ją robił po raz pierwszy (w sumie, jeżeli żyjesz w teraźniejszości to istnieje tylko to, co jest teraz) i ze 100% koncentracją. Staraj się świadomie nazywać i odczuwać swoje emocje i reakcje ciała, aby czujnie reagować, kiedy coś zagraża wykonaniu twojego bieżącego zadania. Podczas Rzeźnika koncentrowałem się zarówno na  tym, gdzie stawiam ten właśnie krok, jak i na rejestrowaniu wszystkich sygnałów, jakie daje mi moje ciało. Powiem Wam, że dzięki tym dwóm technikom nie odniosłem żadnej kontuzji, a poziom zmęczenia był porównywalny z maratonem. Życzę Wam wszystkim, aby każde Wasze zadanie przebiegało tak, jak mój Rzeźnik - gdzieś pomiędzy początkiem a końcem.

Czytając wypowiedź Pawła - zwłaszcza, gdy mówił "Jak wytrzymać te 15 godzin?" - odświeżyłam w pamięci przypowieść, której akcja dzieje się w Himalajach. Mnich-nowicjusz udał się na spotkanie ze swoim nauczycielem, który powierzył mu zadanie: "Siedź od świtu do zmierzchu w jaskini na szczycie, beż żadnej myśli". Mnich próbował ze wszystkich sił. Na próżno. Jego umysł był jak zatłoczona autostrada. Mistrz jednak podsumował zadanie: "Doskonale, gratuluję Ci!" i wyznaczył kolejne. Nowicjusz wrócił do jaskini i tym razem miał nie dopuszczać do przerw w myśleniu. Okazało się jednak, że myśli wysychały jak kałuże, a przerwy w myśleniu robiły się coraz dłuższe. Zrezygnowany wrócił, a wtedy mistrz podsumował: "Wspaniale! Gratulacje!". Z czego ucieszył się mistrz?

Jego uczeń zdał sobie sprawę, że umysłu nie można do niczego zmusić, a czyniąc to osiąga się efekt odwrotny do oczekiwanego. Kiedy staramy się tłumić jakieś myśli, wówczas to, czemu się opieramy, trwa w najlepsze. Umysł robi się skołowany, narzuca sobie coraz większą aktywność, co prowadzi do kołowanych emocji. Zaczynamy rozważać co zrobiliśmy, ile jeszcze mamy do zrobienia? Jaki rozmiar ma luka pomiędzy przeszłością a przyszłością? Efekt? Tracimy to, co jest tu i teraz. Jak przerwać ten stan? Tym, co czyni nasz umysł sprzymierzeńcem, gdy realizujemy ważne dla nas cele lub działamy w biznesie pod presją  - jest praktyka uważności. To dzięki niej Paweł przebiegł swojego Rzeźnika.

Uważność to jakość kontaktu z rzeczywistością. Dzieje się, kiedy świadomie jesteś tu i teraz. A nie na kolejnym podbiegu, który ciągle przed Tobą. Być uważnym oznacza wyłączyć autopilota, który głównie roztrząsa przeszłość lub martwi się o przyszłość.  Uważność  to widzenie rzeczy takimi, jakimi są a nie takimi, jakimi chcielibyśmy je widzieć. Polega na mądrej uwadze - całym ciałem, sercem i umysłem. Paweł Sroka mówił, że miał jedno zadanie podczas biegu: "postaw krok". Taka koncentracja przynosi ulgę i siłę, by postawić kolejny.

Czemu praktyka uważności działa? To obszerny temat i warto potraktować go z większą troską. Na zachętę powiem, że uważność pozwala zawrzeć pokój z emocjami. Jak wkomponować ją w codzienność? Cytując Larry'ego Rosenberga:

1.       Zawsze, gdy to możliwe, rób tylko jedną rzecz naraz.

2.       Zwracaj pełną uwagę na to, co robisz.

3.       Gdy umysł się oddali od tego, co robisz, sprowadź go z powrotem.

4.       Powtórz krok nr 3 kilka miliardów razy.

5.       Badaj, co cię rozprasza. 

 

Podsumowując: Konfucjusz powiedział "Podróż długości tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku". Jestem zdania, że lepiej w podróż wyruszać, niż o niej czytać, bo nawet cudny opis wody nie zaspokoi prawdziwego pragnienia.

 Jolanta Blaszkowska-Bastian, Trener


Artykuły powiązane:

 

 

24/06/2024

Samoświadomość, odwaga i ciągła nauka - czyli leadership po nowemu

„Ciągle jeszcze się uczę” - miał powiedzieć pewnego dnia Michał Anioł. Ten wyjątkowy twórca epoki...

22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...