01.09.2014

Bieganie i biznes – o sile jednego kroku

To już finał naszych rozmów z Pawłem Sroką, w których biznes i bieganie stanowiło dobraną parę. Osią naszych rozmów na łamach newslettera były przygotowania do udziału Pawła w bieszczadzkim ultramaratonie Bieg Rzeźnika. Obiecaliśmy wrócić, kiedy cel się zmaterializuje i słowa dotrzymujemy.

Widziałam Bieg Rzeźnika na żywo. Kibicowałam znajomym i bliskim, którzy kolejny raz startowali osiągając zadziwiające wyniki. Z ust kibica trudno o jedną,  dobitną konkluzję, bo nieuchronnie grozi to spłaszczeniem tego doświadczenia. Dlatego też głównym bohaterem artykułu jest refleksja samego biegacza (Pawła) i na niej, jak na dobrej fali, postaram się dopłynąć do brzegu.

Paweł: No i po Rzeźniku (80 km trasy, przewyższenie 3,5 km w górę i w dół). Całość była dobrze przygotowanym i wykonanym projektem, w którym nie zabrakło niczego - od pojedynczych treningów po starty. Na mecie wielka radość i satysfakcja, która zawsze jest słodka, kiedy wszystko, co robimy daje spodziewany efekt. Czyli, krótko mówiąc, poczucie dobrze wykonanej roboty! Zrobiliśmy trasę w 14h53' brutto i 14h45' netto. Zostawiliśmy 28% ekip za sobą. Jak na debiut - super wynik.

Jola: Gdybyś miał wybrać jedną kluczową refleksję, która wynika z tego doświadczenia, to co by to było? 

Paweł: Głównie to, że stare dobre prawdy się sprawdzają. Sukces, a szczególnie bardzo duży, może być największą pułapką. No i właśnie to jest ta pierwsza stara prawda, która nie jest bajką. Bo właśnie tak mamy poukładane, że po dobrze wykonanej robocie należy nam się co? Odpoczynek! I  natychmiastowy zjazd z aktywnością. A każdy taki zjazd miesięczny cofa nas o wiele miesięcy z naszymi możliwościami. Tak samo w biznesie. Każde zaniechanie powoduje, że się cofamy. Nadrabianie natomiast jest wyczerpujące. Na dodatek nie daje gwarancji doścignięcia stawki i celów. Jedyne, co pozostaje to założyć sobie kolejny, nowy, duży cel i postąpić z nim dokładnie tak, jak poprzednio z Rzeźnikiem.

Jola: Ty już taki masz?

Paweł: Dla mnie niewyobrażalna nowość to Triathlon. Zrobić pełnego Ironmana (3,9 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i na koniec 42 km biegu). Cel jest. Teraz składam powoli nowy plan.

Jola: Gdybyś miał cofnąć się do doświadczeń z Rzeźnika, co wysuwa się na pierwszy plan?

Paweł: W Rzeźniku to, co głównie przeraża to myśl: jak biec nieprzerwanie, przez prawie 15 godzin nie robiąc przy tym nic innego? Jak to wytrzymać nie tylko fizycznie, ale i psychicznie?  To pytanie o wytrwałość w walce, o cel. Pytanie, które warto sobie zadać, kiedy nie zawsze to, co jest do zrobienia tu i teraz jest porywające, a perspektywa odległa. Mało tego - nie widać nawet dokładnie przełożenia teraźniejszych działań na główny cel. Jeżeli na etapie przygotowania w swoim projekcie zrobiłeś wszystko, to pozostaje:

Po pierwsze: żyć w 100% w teraźniejszości. Historii już nie ma, a przyszłości jeszcze nie ma. Żyjesz tu i teraz, i to ta chwila, sposób, w jaki ją przeżyjesz tworzy Ciebie. Oddaj się w pełni dokładnie tylko temu, co w tej jednej chwili masz do zrobienia. W czasie realizacji nie myśl o tym, ile zrobiłeś do tej pory i broń Boże o tym, ile jeszcze przed tobą. Rób dokładnie to, co zaplanowałeś na ten moment.  Podczas biegu miałem tylko jedno bardzo proste zadanie, które w pełni mnie pochłaniało - postaw krok.

Po drugie: robić wszystko z najwyższą uważnością - być obecnym w 100%. Smakuj każdą czynność, jakbyś ją robił po raz pierwszy (w sumie, jeżeli żyjesz w teraźniejszości to istnieje tylko to, co jest teraz) i ze 100% koncentracją. Staraj się świadomie nazywać i odczuwać swoje emocje i reakcje ciała, aby czujnie reagować, kiedy coś zagraża wykonaniu twojego bieżącego zadania. Podczas Rzeźnika koncentrowałem się zarówno na  tym, gdzie stawiam ten właśnie krok, jak i na rejestrowaniu wszystkich sygnałów, jakie daje mi moje ciało. Powiem Wam, że dzięki tym dwóm technikom nie odniosłem żadnej kontuzji, a poziom zmęczenia był porównywalny z maratonem. Życzę Wam wszystkim, aby każde Wasze zadanie przebiegało tak, jak mój Rzeźnik - gdzieś pomiędzy początkiem a końcem.

Czytając wypowiedź Pawła - zwłaszcza, gdy mówił "Jak wytrzymać te 15 godzin?" - odświeżyłam w pamięci przypowieść, której akcja dzieje się w Himalajach. Mnich-nowicjusz udał się na spotkanie ze swoim nauczycielem, który powierzył mu zadanie: "Siedź od świtu do zmierzchu w jaskini na szczycie, beż żadnej myśli". Mnich próbował ze wszystkich sił. Na próżno. Jego umysł był jak zatłoczona autostrada. Mistrz jednak podsumował zadanie: "Doskonale, gratuluję Ci!" i wyznaczył kolejne. Nowicjusz wrócił do jaskini i tym razem miał nie dopuszczać do przerw w myśleniu. Okazało się jednak, że myśli wysychały jak kałuże, a przerwy w myśleniu robiły się coraz dłuższe. Zrezygnowany wrócił, a wtedy mistrz podsumował: "Wspaniale! Gratulacje!". Z czego ucieszył się mistrz?

Jego uczeń zdał sobie sprawę, że umysłu nie można do niczego zmusić, a czyniąc to osiąga się efekt odwrotny do oczekiwanego. Kiedy staramy się tłumić jakieś myśli, wówczas to, czemu się opieramy, trwa w najlepsze. Umysł robi się skołowany, narzuca sobie coraz większą aktywność, co prowadzi do kołowanych emocji. Zaczynamy rozważać co zrobiliśmy, ile jeszcze mamy do zrobienia? Jaki rozmiar ma luka pomiędzy przeszłością a przyszłością? Efekt? Tracimy to, co jest tu i teraz. Jak przerwać ten stan? Tym, co czyni nasz umysł sprzymierzeńcem, gdy realizujemy ważne dla nas cele lub działamy w biznesie pod presją  - jest praktyka uważności. To dzięki niej Paweł przebiegł swojego Rzeźnika.

Uważność to jakość kontaktu z rzeczywistością. Dzieje się, kiedy świadomie jesteś tu i teraz. A nie na kolejnym podbiegu, który ciągle przed Tobą. Być uważnym oznacza wyłączyć autopilota, który głównie roztrząsa przeszłość lub martwi się o przyszłość.  Uważność  to widzenie rzeczy takimi, jakimi są a nie takimi, jakimi chcielibyśmy je widzieć. Polega na mądrej uwadze - całym ciałem, sercem i umysłem. Paweł Sroka mówił, że miał jedno zadanie podczas biegu: "postaw krok". Taka koncentracja przynosi ulgę i siłę, by postawić kolejny.

Czemu praktyka uważności działa? To obszerny temat i warto potraktować go z większą troską. Na zachętę powiem, że uważność pozwala zawrzeć pokój z emocjami. Jak wkomponować ją w codzienność? Cytując Larry'ego Rosenberga:

1.       Zawsze, gdy to możliwe, rób tylko jedną rzecz naraz.

2.       Zwracaj pełną uwagę na to, co robisz.

3.       Gdy umysł się oddali od tego, co robisz, sprowadź go z powrotem.

4.       Powtórz krok nr 3 kilka miliardów razy.

5.       Badaj, co cię rozprasza. 

 

Podsumowując: Konfucjusz powiedział "Podróż długości tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku". Jestem zdania, że lepiej w podróż wyruszać, niż o niej czytać, bo nawet cudny opis wody nie zaspokoi prawdziwego pragnienia.

 Jolanta Blaszkowska-Bastian, Trener


Artykuły powiązane:

 

 

08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]
04.03.2019

Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel

Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.

[więcej]
18.02.2019

Business acumen, czyli czy leci z nami pilot

Poprawa EBITDA o 2,5% jest jednym z celów strategicznych pewnej firmy. Brzmi sensownie. Ale czy...

[więcej]
21.01.2019

Menadżerze, chcesz „uczynić” ludzi odpowiedzialnymi?

Jednym z wyzwań, o których najczęściej mówią liderzy, jest brak odpowiedzialności w ich...

[więcej]
09.01.2019

Storywatching w działaniach HR

W grudniu „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających Youtuberów. Na jej szczycie znalazł...

[więcej]
17.12.2018

Trendy rozwojowe 2018/2019 – czym bije serce rozwoju?

I znów znienacka dopadł nas koniec roku! Myślę, że nie tylko mnie zatrważa, jak czas po prostu...

[więcej]
10.12.2018

Innowacyjność w Polsce – jak to naprawdę wygląda?

Innowacyjność w Polsce ma różne oblicza. Dużo w tym kontekście mówi się o start-upach, i słusznie....

[więcej]
05.11.2018

Relacje – cichy zabójca sprzedaży?

Od kilku lat w procesach sprzedażowych kładzie się nacisk na budowanie relacji z klientem. Kierunek...

[więcej]
29.10.2018

Zmiany i nowości w wytycznych i certyfikacji IPMA

Najnowsza wersja „Wytycznych Kompetencji Indywidualnych w Zarządzaniu Projektami, Programami i...

[więcej]
15.10.2018

Planowanie programu rozwojowego – z kim i o czym rozmawiać

Fakt: Programy rozwojowe często nie osiągają założonych rezultatów.

[więcej]
01.10.2018

Grywalizacja – let's talk about fun

Super poważny zawodowy świat zmienia oblicze. Domaga się świeżości, lekkości i funu. Millenialsi,...

[więcej]
03.09.2018

Czego menadżer może się nauczyć od psa?

Zespoły mogły się już uczyć od dzikich gęsi. Sprawdzonym trenerem okazał się też koń. Mnie...

[więcej]
20.08.2018

Kto decyduje o wdrożeniu strategii organizacji - duży i mały obrazek

Typowy obrazek z polskich organizacji: zarząd wypracowuje strategię, a następnie zaprasza...

[więcej]
06.08.2018

Zator ogłoszony, czyli BIM w zamówieniach publicznych już w Polsce

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Długo oczekiwana inwestycja w centrum miasta. Przebudowa, która...

[więcej]
23.07.2018

Kultura narodowa w biznesowej globalnej wiosce – czy nadal ma znaczenie?

Dlaczego w Arabii Saudyjskiej manekiny sklepowe nie mają głów?

[więcej]
09.07.2018

Związki zawodowe – czy pojawią się w każdej firmie?

Na początku czerwca 2018 r. sejm przyjął ustawę, która zasadniczo zmienia przepisy regulujące...

[więcej]
18.06.2018

Programy rozwojowe i model 70:20:10 – historia z happy endem?

Odnoszę wrażenie, iż wszyscy zgadzamy się, że model 70:20:10 powinien stanowić kręgosłup programów...

[więcej]
21.05.2018

Etyczna sprzedaż w branży ubezpieczeniowej – poszukiwanie jednorożca?

„Czy da się wyżyć w sprzedaży, nie oszukując?” – takim pytaniem zaskoczył mnie kilka dni temu...

[więcej]
07.05.2018

Mentoring – nie zaczynaj od ogona

Nie mogę wyjść z zaskoczenia, gdy w kolejnej organizacji, która uruchamia mentoring, stykam się z...

[więcej]
23.04.2018

BIM Manager – praca szuka człowieka

BIM (Building Information Modeling) - ten skrót od 2 lat jest niesłychanie „modny” w branży...

[więcej]
09.04.2018

To coach or not to coach – coaching menadżerski w ujęciu MAC

Certyfikowani coachowie i związane z tym specjalizacje mnożą się jak grzyby po deszczu. Dostępny...

[więcej]
05.03.2018

Wszystko zaczyna się od empatii – Design Thinking

Irytujesz się, kiedy podczas dyskusji pada stwierdzenie: „Spróbuj wejść w moje buty”? Jeżeli to...

[więcej]
19.02.2018

Nowy rok, nowe cele – strategia a procesy i pracownicy

Początek roku to dla wielu organizacji ogłoszenie nowych kierunków i celów strategicznych będących...

[więcej]
05.02.2018

Sposób na przełom w innowacjach

Co robić, gdy wszystkie nisko wiszące owoce zostały już zebrane? W życiu – wiadomo – zwykle trzeba...

[więcej]
29.01.2018

Microlearning – panaceum na oporny mózg

Kto nie chciałby uczyć się szybciej, łatwiej, efektywniej? Niestety mózg często stawia nam czynny...

[więcej]
15.01.2018

Różnorodność w zespole boli i leczy

Z różnorodnością spotykamy się coraz częściej. Dotyczy ona już nie tylko płci czy pokolenia, ale...

[więcej]
18.12.2017

Co było i co będzie – trendy w HR 2017-2018

Rok 2017 dobiega końca. To czas podsumowań tego, co się udało, co zrobiliśmy, ale też moment, w...

[więcej]
04.12.2017

Building Information Modeling (BIM) – nowy wymiar branży budowlanej

Branża budowlana to stale rosnące wymagania w obszarze tworzenia nowej infrastruktury oraz nowych...

[więcej]
20.11.2017

O systemie antymobbingowym i antydyskryminacyjnym w działaniu - reagowanie i monitorowanie

Efektywny system antydyskryminacyjny i antymobbingowy opiera się na trzech filarach:...

[więcej]
06.11.2017

Etykieta biznesu czyli o kulturze budowania relacji

Co jakiś czas, w różnych sytuacjach, mamy okazję obserwować zachowania osób pełniących ważne...

[więcej]
23.10.2017

Kultura feedbacku - o sile informacji zwrotnej

O sile informacji zwrotnej korygującej dane mi było przekonać się w pewne czerwcowe przedpołudnie...

[więcej]