14.03.2016

Dobry lider działa zwinnie

Koncepcje przywództwa mnożą się jak grzyby po deszczu. Jest przywództwo sytuacyjne, jest przywództwo transakcyjne, jest wszechstronne i na pewno jeszcze wiele innych. Mówimy o liderach w organizacji, o liderach w lokalnych społecznościach, o liderach w szkole (tak tak, przywództwa uczy się już teraz nawet dzieci).

Przeanalizowaliśmy dostępne na rynku rozwiązania dla tego zagadnienia. Wiele z nich koncentruje się na zmianie postawy, na wpływaniu na to, jaki lider "jest". Szukaliśmy więc takiego, które nie będzie oparte wyłącznie o psychologię. Takiego, które pokazuje, co (i po co) lider "ma robić". W oparciu o to kryterium zdecydowaliśmy o włączeniu do naszej oferty licencjonowanego szkolenia N.E.W.S. ® - Manager as a Team Navigator. (Był jeszcze drugi argument, ale o nim piszę pod koniec.)

Widzę ryzyko, że pomyślą sobie Państwo: "znów będzie o tej nawigacji, to jakaś HRowa nowomowa, ta sama nazwa na to, co już było".

Proszę sobie zatem przypomnieć, kiedy ostatnio doświadczyliście Państwo zmian w organizacji. Wczoraj? Tydzień temu? Miesiąc temu? Jak bardzo ta zmiana wpłynęła na Państwa pracę? Zdezorganizowała ją? Usprawniła? A jak wpłynęła na Państwa emocje? Co spowodowała?

Podnoszę ten temat, ponieważ w aktualnej rzeczywistości biznesowej mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Z jednej strony zmiana stała się jej nieodłączną częścią. Trudno mówić o "przygotowaniu" czy "zaplanowaniu" zmian, bo dzieją się one teraz właściwie nieustannie. Poza tym szybkość przepływu informacji i globalizacja gospodarki powoduje, że duża część zmian dotykających nasze firmy jest od nas zupełnie niezależna - nie da się ich ani zaplanować, ani przygotować. Zazwyczaj nie da się ich nawet przewidzieć.

Czują to na przykład pracownicy sprzedaży, szczególnie w B2C, gdzie silnie odczuwa się działania konkurencji. Marketing firmy reaguje więc na bieżąco, wprowadzając nowe produkty, promocje, zmieniając ceny, pakiety itd. Ledwo człowiek opanował poprzedni zestaw wymagań, już przychodzi nowy - często znacznie odbiegający od wcześniejszego.

Aspiracją przedsiębiorstw jest wyznaczać trendy. Tymczasem wiele z nich jest w sytuacji, w której mają trudności z nadążeniem, a o liderowaniu na rynku nawet nie ma co myśleć.

Dodatkowo: codziennie mamy do czynienia z ogromną ilością informacji, z których większość jest nam całkowicie zbędna. Wykonujemy kilka zadań na raz, z których każde jest tak samo pilne, choć nie zawsze wiemy, do jakiego rezultatu mają doprowadzić.

A co na to ludzie? Ludzie aż tak się nie zmienili. Wciąż cenią stabilizację, spokój, komfort. Chcą wiedzieć z wyprzedzeniem, co mają robić i mieć odpowiednio dużo czasu na zrealizowanie projektów. Lubią mieć odpowiednią ilość wiedzy i odpowiednie umiejętności do wykonania zadania. Chcieliby mieć poczucie bezpieczeństwa swojego zatrudnienia.

Jeszcze kilka lat temu lider musiał umieć prawidłowo wyznaczać cele, delegować zadania, monitorować ich realizację i motywować pracowników do wydajnej pracy. A dziś?

Dziś kluczową kompetencją przywódcy staje się właśnie nawigowanie zespołu. Skoro zmiana jest jedyną stałą częścią rzeczywistości, to rolą lidera jest bieżące nadawanie kierunku swojemu zespołowi. Musi być jak kapitan statku, zerkający co chwilę na instrumenty nawigacyjne. Wyobraźmy sobie, co byłoby, gdyby kapitan korygował kurs raz dziennie? Co więcej - nie może tego robić sam, bo poświęcałby zbyt dużo czasu na informowanie zespołu i przekonywanie do słuszności swojej koncepcji. Żeby uzyskać efekt "wszystkie ręce na pokład" - i to natychmiast - musi nawigować wspólnie z zespołem.

Mam wrażenie, że przywództwo przechodzi teraz tę zmianę, którą przeszło kilka lat temu zarządzanie projektami. Zwinne metodyki nie są już teraz "alternatywne", w wielu branżach stały się po prostu standardem. Szkolenie Manager as a Team Navigator prezentuje przywództwo "zwinne" - od perspektywy "cech" przechodzimy do perspektywy rezultatu. A jaki jest rezultat pracy przywódcy? Zaangażowany zespół, osiągający ponadprzeciętne wyniki w sytuacji nieustającej zmiany.

Z przywództwem jest jak z yeti - można o nim opowiadać barwne legendy, ale biznes potrzebuje konkretów. Więc porozmawiajmy również, jak przywództwo "robić".

Przyjrzyjmy się pokrótce samemu programowi szkolenia. Oparty jest on o model N.E.W.S., o którym już Państwu kilkukrotnie pisaliśmy. Przypomnę krótko, że sam model jest odpowiedzią na zidentyfikowane w badaniach bariery efektywności w pracy zespołów:

 - brak jasności co do kierunku, w którym podąża zespół,

 - brak zaangażowania i motywacji,

 - obecność przekonań ograniczających,

 - brak umiejętności planowania i egzekwowania.                              

Podczas szkolenia omawiamy bariery, przyczyny ich powstawania (w tym: konkretne sytuacje organizacyjne, które im sprzyjają). A nade wszystko pokazujemy i intensywnie ćwiczymy umiejętności i narzędzia, które pomogą te bariery przezwyciężyć.

Szkolenie dotyczy pracy z zespołem jako całością. Koncentruje się na umiejętnościach i narzędziach do prowadzenia spotkań dotyczących poszczególnych barier i nastawionych na wspólne wypracowywanie dróg ich pokonania. Oraz - co bardzo ważne - uczy sposobów monitorowania i wdrażania efektów tych spotkań (na pewno i Państwo zdajecie sobie sprawę, ile ciekawych, inspirujących spotkań nie przekłada się na konkretne rezultaty).

Oprócz przekazywania umiejętności i narzędzi pracujemy też na postawie, na nastawieniu umysłowym lidera. Bez niego nie można mówić o prawdziwej zmianie. Wychodząc ze szkolenia, lider jest wyposażony w: "mindset, toolset and skillset" - cytując twórców N.E.W.S. Jest gotów, by zachowywać się jak lider, a w efekcie - osiągać wspólnie ze swoim zespołem ponadprzeciętne wyniki w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

I to właśnie odniesienie do rzeczywistości było drugim argumentem, który przeważył w decyzji o włączeniu tego szkolenia do naszych rozwiązań. Manager as a Team Navigatior to jedyne znane nam szkolenie, które zderza lidera z wymaganiami rynku. Przekaz jest prosty: jesteś dobrym przywódcą, jeśli Twój zespół osiąga dobre wyniki. Co to znaczy? Znaczy to, że zaspokaja potrzeby rynku, na którym działa. Często rynkiem pracy zespołu jest organizacja (tak jest w przypadku wszystkich działów/pionów wsparcia), a celem - zaspokojenie potrzeb Klienta wewnętrznego.

Dobry lider to ten, który przeprowadza ludzi z miejsca, w którym są, do miejsca, w którym mogliby być.

 

Marta Borkowska-Bierć - Trener Grupy ODiTK

 

 

 

19.04.2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub...

[więcej]
15.03.2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

[więcej]
18.01.2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

[więcej]
10.12.2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

[więcej]
27.11.2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

[więcej]
18.11.2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

[więcej]
22.10.2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

[więcej]
30.09.2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

[więcej]
29.09.2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

[więcej]
28.09.2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

[więcej]
04.09.2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

[więcej]
22.08.2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

[więcej]
04.08.2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

2020 będziemy pamiętać jako rok Covid-19. Ale zapamiętamy go również jako rok gwałtownej rewolucji...

[więcej]
30.07.2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

[więcej]
29.06.2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

[więcej]
15.06.2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

[więcej]
01.06.2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

[więcej]
27.04.2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

[więcej]
06.04.2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

[więcej]
30.03.2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

[więcej]
23.03.2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

[więcej]
13.03.2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

[więcej]
13.03.2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

[więcej]
03.03.2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

[więcej]
24.02.2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

[więcej]
29.01.2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

[więcej]
16.12.2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

[więcej]
04.12.2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

[więcej]
15.11.2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...

[więcej]
28.10.2019

Taki mamy klimat – globalne ocieplenie a przyszłość zarządzania projektami

Nie lubimy zmian. Byłoby świetnie, gdyby sprawy mogły podążać ustalonymi od dekad ścieżkami, gdzie...

[więcej]
08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]