05.10.2015

Feedback - jak wykorzystać go we własnym rozwoju

Stanowisko Dyrektora Generalnego ds. Twojego Rozwoju jest dawno obsadzone. Tobą. Jeśli czekasz, aż Twoja organizacja zrobi coś w tym względzie, przypomnij sobie dialog ucznia z mistrzem: „Mistrzu, długo trzeba oczekiwać zmian? Jeśli chcesz oczekiwać – to długo - odpowiada mistrz”.

W nowym paradygmacie kariera jest nielinearna i niestabilna. Jednocześnie nie zna granic. Różnorodność ścieżek kariery zawodowej jest odbiciem zróżnicowanych wzorców życia, jakie dziś prowadzimy. Jedno jest pewne, na podium kompetencji stawia się obecnie zdolność zarządzania sobą i relacjami. Czyli prosto rzecz ujmując - jak być sobą, nie tracąc przy tym bycia z innymi.

Gdyby codzienność porównać do karty dań, to wyróżnia się w nim danie o nazwie presja. Stosownie do okoliczności może to być presja wymagań, czasu, osiągnięć - dla każdego coś miłego. Bestsellerem stała się ostatnio presja spełniania marzeń. Różnymi kanałami płynie do nas informacja, że o naszej atrakcyjności społecznej świadczy dziś to, jak spełniamy marzenia. Zatem, jeśli chwilowo Twoim marzeniem jest normalnie, zdrowo pożyć, to weź się w garść - mówi do Ciebie presja.

W trybie zadaniowym (a taki lubi presja najbardziej) z czasem tracisz pewność i nie wiesz już, w imię czego jest cały ten wysiłek. Wówczas pojawia się gniew i lęk, które płyną raczej z ego niż z serca. Zaczynasz ścigać się z innymi, z samym sobą - o więcej, bardziej, ciekawiej.

Presja zadomowiła się jak niechciany lokator w naszych domach, firmach i w życiu - zacznijmy zatem od podstaw, po pierwsze rozwój to nie wyścig. Tu kluczowe znaczenie ma Twoje tempo. Od wypracowania własnego tempa zależy, czy na ścieżce rozwoju ładujesz swoją życiową energię, czy głównie ją wydatkujesz. Tempo to coś więcej niż szybciej czy wolniej. To kwestia do kogo i do czego się dopasowujesz. Zarówno na fizjologiczną jak i życiową zadyszkę jest jedna rada: ZWOLNIJ. Kiedy zwalniasz, więcej widzisz, więcej czujesz, więcej rozumiesz.

Doświadczenia coachingowe, warsztaty, literatura o rozwoju orientują nas na wgląd w siebie - w swoje wartości i poczucie kierunku. Rynek jest pełen wskazówek, które pytania należy przepracować, by odkryć prawdę o sobie. Pozwólcie, że pójdę dziś inną ścieżką, mniej uczęszczaną. Ścieżką, w której porozmawiamy o tym, jak skorzystać z wiedzy otoczenia. Wielokrotnie słyszę od ludzi: "ja mam ogromną świadomość siebie", "ja to wszystko o sobie wiem" i co... i nic. Nie dzieje się zupełnie NIC. Możesz analizować siebie z jeszcze większą determinacją albo po prostu wybrać się w podróż - do ludzi. Za przewodniczkę weź informację zwrotną. Ona w prosty sposób pozwala sprawdzać, jak Twoje intencje odbiera świat rzeczywisty.

Pozyskiwanie informacji zwrotnej obciążone jest wieloma obawami. Jedna z nich wiąże się z postrzeganiem informacji zwrotnej jako skalpela w rękach niewprawnego chirurga. Boimy się, w jakim stanie zostaniemy po "operacji". Ma to związek z tym, jak oceniamy kompetencje tych, którzy dać nam mają feedback (najczęściej jako wysoko niewystarczające). Druga z obaw - robiąca zawrotną karierę, wiąże się z popularyzowaniem postawy: "niech gadają, Ty rób swoje". Opiera się ona na przekonaniu, że jeśli opinie innych będą miały na Ciebie wpływ, to z automatu pozbawią Cię wpływu na samego siebie.

Obie obawy łączy wspólna cecha - nie dają nam wyboru. To tak, jak podczas słuchania bardzo głośnej muzyki w samochodzie - czy słyszysz wówczas cokolwiek innego... czy byłbyś gotów tak funkcjonować zawsze?

Konfrontowanie własnej opinii z opinią z zewnątrz można potraktować jak zamach na swoją wolność, niezależność i inne wartości lub też jak akt dbałości i troski o siebie. To Ty nadajesz temu znaczenie. Sens i powodzenie pozyskiwania feedbacku zależy po pierwsze od tego, jaką intencję przypiszesz osobie, która daje Ci feedback. Po drugie od tego, kogo o tę opinię poprosisz. Prośby o feedback warto kierować przynajmniej do dwóch typów osób - takich, które są Ci życzliwe, choć potrafią być krytyczne i asertywne (najlepiej jeśli nie są z Tobą zbyt emocjonalnie związane) oraz tych z tzw. "innej bajki" niż Twoja. Pamiętaj, podobieństwa budują relację a różnice pozwalają nauczyć się czegoś nowego.

Jaka jest wartość informacji zwrotnych dla naszego rozwoju

Niekiedy znalezienie tego, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy, zajmuje dużo czasu. Peter Drucker pisze, że ludziom zazwyczaj wydaje się, że wiedzą, gdzie są ich atuty (słowo "wydaje się" nie jest przypadkowe). Co ciekawe niektóre z naszych zalet czy umiejętności wręcz deprecjonujemy, mówiąc, że to, co przychodzi bez większego wysiłku, nie zasługuje na uznanie. Dreszcz emocji pożądania pojawia się tam, gdzie jest trudno. Gonimy za jakąś umiejętnością czy cechą, którą ktoś, kiedyś pokazał nam jak drogowskaz. Zaadoptowaliśmy go, wierząc, że jest nasz, z czasem może się okazać, że był jedynie pożyczony.

W odkryciu potencjału i ograniczeń mogą nam pomóc inni ludzie. Oni nie siedzą w naszych głowach, tylko obserwują w działaniu. Ich obserwacje mogą dostarczyć wielu ciekawych wniosków. Powiedzą, gdzie widzą nasze największe zaangażowanie, koncentrację i wpływy a gdzie spadek energii, opór i wysiłek. Pokażą rzeczy, które my uznajemy za banał, a które dla otoczenia stanowią wartość. Albo odwrotnie, że ładujemy energię w to, co ma znikomą wartość dla biznesu. Może się zdarzyć, że to ich obserwacje pomogą nam odnaleźć się w tym, co ma dla nas największe znaczenie. Analiza informacji zwrotnych nie jest wymysłem nowoczesności. Jej twórcą był żyjący w XIV wieku nieznany niemiecki teolog a 150 lat później rozwinęli i upowszechnili tę metodę Ignacy Loyola i Jan Kalwin.

Pozyskanie informacji to nie jest akcja jednorazowa

Taki jednorazowy akt na niewiele się zda, dopiero konsekwentne i regularne stosowanie tej metody przez 2-3 lata pozwoli poszerzyć perspektywę siebie. Zastanów się, od kogo i jakie informacje chcesz pozyskać. Przygotuj te osoby, poinformuj o swojej intencji, zapytaj o zgodę i daj trochę czasu. Załóż, że mogą Ci odmówić lub potraktować ogólnikowo a nawet niemiło zaskoczyć. Przyjmij, że na początku chodzi o trening wychodzenia poza krąg własnych interpretacji. Nie musisz się zgadzać ani polemizować z tym, co usłyszysz. Daj sobie czas, dopytaj o kwestie, które są niejasne, proś o przykłady. Podziękuj za gotowość i wysiłek. Sprawdź, co z tego, czego dowiedziałeś się o sobie od innych, jest spójne z Twoim myśleniem a co jest inne, co zaskakuje. Nie musisz natychmiast decydować, jaki użytek zrobisz z tej wiedzy. Pamiętaj, ktoś, dając Ci feedback, może po prostu ulżyć swoim emocjom - takie ryzyko istnieje zawsze.

Wiele osób, myśląc o swoim rozwoju, wyczekuje dobrego momentu. Im dłużej wyczekuje, tym bardziej rośnie poczucie wysiłku, jakiego wymaga zmiana a samoocena spada. Odkładamy, przekładamy, zawieszamy i tak siedzimy w mysiej dziurze, wypatrując sera.

Działanie wiąże się z doświadczaniem. Jeśli masz odwagę wyjść na ścieżkę mniej uczęszczaną, zaryzykuj już w tym tygodniu. Mam dla Ciebie zadanie: pozyskaj nową wiedzę o sobie od przynajmniej jednej osoby.

Jolanta Blaszkowska-Bastian, Trener

30.09.2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

[więcej]
28.09.2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

[więcej]
04.09.2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

[więcej]
02.09.2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

[więcej]
22.08.2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

[więcej]
04.08.2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

2020 będziemy pamiętać jako rok Covid-19. Ale zapamiętamy go również jako rok gwałtownej rewolucji...

[więcej]
30.07.2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

[więcej]
29.06.2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

[więcej]
15.06.2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

[więcej]
01.06.2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

[więcej]
27.04.2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

[więcej]
06.04.2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

[więcej]
30.03.2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

[więcej]
23.03.2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

[więcej]
13.03.2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

[więcej]
13.03.2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

[więcej]
03.03.2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

[więcej]
24.02.2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

[więcej]
29.01.2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

[więcej]
16.12.2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

[więcej]
04.12.2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

[więcej]
15.11.2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...

[więcej]
28.10.2019

Taki mamy klimat – globalne ocieplenie a przyszłość zarządzania projektami

Nie lubimy zmian. Byłoby świetnie, gdyby sprawy mogły podążać ustalonymi od dekad ścieżkami, gdzie...

[więcej]
08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]
04.03.2019

Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel

Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.

[więcej]
18.02.2019

Business acumen, czyli czy leci z nami pilot

Poprawa EBITDA o 2,5% jest jednym z celów strategicznych pewnej firmy. Brzmi sensownie. Ale czy...

[więcej]
21.01.2019

Menadżerze, chcesz „uczynić” ludzi odpowiedzialnymi?

Jednym z wyzwań, o których najczęściej mówią liderzy, jest brak odpowiedzialności w ich...

[więcej]
09.01.2019

Storywatching w działaniach HR

W grudniu „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających Youtuberów. Na jej szczycie znalazł...

[więcej]
17.12.2018

Trendy rozwojowe 2018/2019 – czym bije serce rozwoju?

I znów znienacka dopadł nas koniec roku! Myślę, że nie tylko mnie zatrważa, jak czas po prostu...

[więcej]
10.12.2018

Innowacyjność w Polsce – jak to naprawdę wygląda?

Innowacyjność w Polsce ma różne oblicza. Dużo w tym kontekście mówi się o start-upach, i słusznie....

[więcej]
05.11.2018

Relacje – cichy zabójca sprzedaży?

Od kilku lat w procesach sprzedażowych kładzie się nacisk na budowanie relacji z klientem. Kierunek...

[więcej]