5/10/2015

Feedback - jak wykorzystać go we własnym rozwoju

Stanowisko Dyrektora Generalnego ds. Twojego Rozwoju jest dawno obsadzone. Tobą. Jeśli czekasz, aż Twoja organizacja zrobi coś w tym względzie, przypomnij sobie dialog ucznia z mistrzem: „Mistrzu, długo trzeba oczekiwać zmian? Jeśli chcesz oczekiwać – to długo - odpowiada mistrz”.

W nowym paradygmacie kariera jest nielinearna i niestabilna. Jednocześnie nie zna granic. Różnorodność ścieżek kariery zawodowej jest odbiciem zróżnicowanych wzorców życia, jakie dziś prowadzimy. Jedno jest pewne, na podium kompetencji stawia się obecnie zdolność zarządzania sobą i relacjami. Czyli prosto rzecz ujmując - jak być sobą, nie tracąc przy tym bycia z innymi.

Gdyby codzienność porównać do karty dań, to wyróżnia się w nim danie o nazwie presja. Stosownie do okoliczności może to być presja wymagań, czasu, osiągnięć - dla każdego coś miłego. Bestsellerem stała się ostatnio presja spełniania marzeń. Różnymi kanałami płynie do nas informacja, że o naszej atrakcyjności społecznej świadczy dziś to, jak spełniamy marzenia. Zatem, jeśli chwilowo Twoim marzeniem jest normalnie, zdrowo pożyć, to weź się w garść - mówi do Ciebie presja.

W trybie zadaniowym (a taki lubi presja najbardziej) z czasem tracisz pewność i nie wiesz już, w imię czego jest cały ten wysiłek. Wówczas pojawia się gniew i lęk, które płyną raczej z ego niż z serca. Zaczynasz ścigać się z innymi, z samym sobą - o więcej, bardziej, ciekawiej.

Presja zadomowiła się jak niechciany lokator w naszych domach, firmach i w życiu - zacznijmy zatem od podstaw, po pierwsze rozwój to nie wyścig. Tu kluczowe znaczenie ma Twoje tempo. Od wypracowania własnego tempa zależy, czy na ścieżce rozwoju ładujesz swoją życiową energię, czy głównie ją wydatkujesz. Tempo to coś więcej niż szybciej czy wolniej. To kwestia do kogo i do czego się dopasowujesz. Zarówno na fizjologiczną jak i życiową zadyszkę jest jedna rada: ZWOLNIJ. Kiedy zwalniasz, więcej widzisz, więcej czujesz, więcej rozumiesz.

Doświadczenia coachingowe, warsztaty, literatura o rozwoju orientują nas na wgląd w siebie - w swoje wartości i poczucie kierunku. Rynek jest pełen wskazówek, które pytania należy przepracować, by odkryć prawdę o sobie. Pozwólcie, że pójdę dziś inną ścieżką, mniej uczęszczaną. Ścieżką, w której porozmawiamy o tym, jak skorzystać z wiedzy otoczenia. Wielokrotnie słyszę od ludzi: "ja mam ogromną świadomość siebie", "ja to wszystko o sobie wiem" i co... i nic. Nie dzieje się zupełnie NIC. Możesz analizować siebie z jeszcze większą determinacją albo po prostu wybrać się w podróż - do ludzi. Za przewodniczkę weź informację zwrotną. Ona w prosty sposób pozwala sprawdzać, jak Twoje intencje odbiera świat rzeczywisty.

Pozyskiwanie informacji zwrotnej obciążone jest wieloma obawami. Jedna z nich wiąże się z postrzeganiem informacji zwrotnej jako skalpela w rękach niewprawnego chirurga. Boimy się, w jakim stanie zostaniemy po "operacji". Ma to związek z tym, jak oceniamy kompetencje tych, którzy dać nam mają feedback (najczęściej jako wysoko niewystarczające). Druga z obaw - robiąca zawrotną karierę, wiąże się z popularyzowaniem postawy: "niech gadają, Ty rób swoje". Opiera się ona na przekonaniu, że jeśli opinie innych będą miały na Ciebie wpływ, to z automatu pozbawią Cię wpływu na samego siebie.

Obie obawy łączy wspólna cecha - nie dają nam wyboru. To tak, jak podczas słuchania bardzo głośnej muzyki w samochodzie - czy słyszysz wówczas cokolwiek innego... czy byłbyś gotów tak funkcjonować zawsze?

Konfrontowanie własnej opinii z opinią z zewnątrz można potraktować jak zamach na swoją wolność, niezależność i inne wartości lub też jak akt dbałości i troski o siebie. To Ty nadajesz temu znaczenie. Sens i powodzenie pozyskiwania feedbacku zależy po pierwsze od tego, jaką intencję przypiszesz osobie, która daje Ci feedback. Po drugie od tego, kogo o tę opinię poprosisz. Prośby o feedback warto kierować przynajmniej do dwóch typów osób - takich, które są Ci życzliwe, choć potrafią być krytyczne i asertywne (najlepiej jeśli nie są z Tobą zbyt emocjonalnie związane) oraz tych z tzw. "innej bajki" niż Twoja. Pamiętaj, podobieństwa budują relację a różnice pozwalają nauczyć się czegoś nowego.

Jaka jest wartość informacji zwrotnych dla naszego rozwoju

Niekiedy znalezienie tego, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy, zajmuje dużo czasu. Peter Drucker pisze, że ludziom zazwyczaj wydaje się, że wiedzą, gdzie są ich atuty (słowo "wydaje się" nie jest przypadkowe). Co ciekawe niektóre z naszych zalet czy umiejętności wręcz deprecjonujemy, mówiąc, że to, co przychodzi bez większego wysiłku, nie zasługuje na uznanie. Dreszcz emocji pożądania pojawia się tam, gdzie jest trudno. Gonimy za jakąś umiejętnością czy cechą, którą ktoś, kiedyś pokazał nam jak drogowskaz. Zaadoptowaliśmy go, wierząc, że jest nasz, z czasem może się okazać, że był jedynie pożyczony.

W odkryciu potencjału i ograniczeń mogą nam pomóc inni ludzie. Oni nie siedzą w naszych głowach, tylko obserwują w działaniu. Ich obserwacje mogą dostarczyć wielu ciekawych wniosków. Powiedzą, gdzie widzą nasze największe zaangażowanie, koncentrację i wpływy a gdzie spadek energii, opór i wysiłek. Pokażą rzeczy, które my uznajemy za banał, a które dla otoczenia stanowią wartość. Albo odwrotnie, że ładujemy energię w to, co ma znikomą wartość dla biznesu. Może się zdarzyć, że to ich obserwacje pomogą nam odnaleźć się w tym, co ma dla nas największe znaczenie. Analiza informacji zwrotnych nie jest wymysłem nowoczesności. Jej twórcą był żyjący w XIV wieku nieznany niemiecki teolog a 150 lat później rozwinęli i upowszechnili tę metodę Ignacy Loyola i Jan Kalwin.

Pozyskanie informacji to nie jest akcja jednorazowa

Taki jednorazowy akt na niewiele się zda, dopiero konsekwentne i regularne stosowanie tej metody przez 2-3 lata pozwoli poszerzyć perspektywę siebie. Zastanów się, od kogo i jakie informacje chcesz pozyskać. Przygotuj te osoby, poinformuj o swojej intencji, zapytaj o zgodę i daj trochę czasu. Załóż, że mogą Ci odmówić lub potraktować ogólnikowo a nawet niemiło zaskoczyć. Przyjmij, że na początku chodzi o trening wychodzenia poza krąg własnych interpretacji. Nie musisz się zgadzać ani polemizować z tym, co usłyszysz. Daj sobie czas, dopytaj o kwestie, które są niejasne, proś o przykłady. Podziękuj za gotowość i wysiłek. Sprawdź, co z tego, czego dowiedziałeś się o sobie od innych, jest spójne z Twoim myśleniem a co jest inne, co zaskakuje. Nie musisz natychmiast decydować, jaki użytek zrobisz z tej wiedzy. Pamiętaj, ktoś, dając Ci feedback, może po prostu ulżyć swoim emocjom - takie ryzyko istnieje zawsze.

Wiele osób, myśląc o swoim rozwoju, wyczekuje dobrego momentu. Im dłużej wyczekuje, tym bardziej rośnie poczucie wysiłku, jakiego wymaga zmiana a samoocena spada. Odkładamy, przekładamy, zawieszamy i tak siedzimy w mysiej dziurze, wypatrując sera.

Działanie wiąże się z doświadczaniem. Jeśli masz odwagę wyjść na ścieżkę mniej uczęszczaną, zaryzykuj już w tym tygodniu. Mam dla Ciebie zadanie: pozyskaj nową wiedzę o sobie od przynajmniej jednej osoby.

Jolanta Blaszkowska-Bastian, Trener

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.

27/04/2021

Agile Mindset – hit czy kit?

Agile, agility, agile mindset, zwinność, agile leadership - to hasła, które od miesięcy są na...

19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub...

15/03/2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

18/01/2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

10/12/2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

27/11/2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

18/11/2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

22/10/2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

30/09/2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

29/09/2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

28/09/2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

4/09/2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

22/08/2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

4/08/2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

Ostatni rok będziemy pamiętać nie tylko jako rok Covid-19, ale też rok gwałtownej rewolucji...

30/07/2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

29/06/2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

15/06/2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

1/06/2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....