12/09/2016

Jak wrócić z urlopu i nie zwariować

Jeśli czytasz ten artykuł, to może to oznaczać trzy rzeczy. Albo właśnie wróciłeś z urlopu i wariujesz, a bardzo, ale to bardzo, chciałbyś przestać. Lub też jesteś tuż przed wyjazdem i chcesz się dowiedzieć, jak poradzić sobie ze zderzeniem z pourlopową rzeczywistością.

Istnieje również szansa, że po prostu otworzyłeś ten artykuł z czystej, ludzkiej ciekawości. Niezależnie od Twojej motywacji znajdziesz tu informacje, które mogą być dla Ciebie pomocne w zarządzaniu sobą w sytuacji "około urlopowej".

Kwestia pierwsza. Zanim wrócisz z urlopu, powinieneś się najpierw na niego wybrać. I właściwie od tego rekomendowane jest rozpoczęcie przygody z brakiem tzw. depresji pourlopowej. Do procesu przygotowania się na wyjazd urlopowy powrócę, z przekory, w dalszej części tego artykułu.

Przejdźmy do kwestii drugiej, która występuje przed powrotem z urlopu. To urlop właściwy, czyli spędzanie urlopu. Tutaj wyróżniam, dla uproszczenia, jego trzy kategorie:

1. Urlop wypoczynkowy - innymi słowy, planujesz, dokąd wyjedziesz i realizujesz swój plan. Czy to jest wyjazd na działkę, czy też do ciepłych krajów. Może być to przyjemne zanurzenie się w nieróbstwie: leżak, plaża, piwo, książka, czas sączący się w stanie spokojnego relaksu. Może to również być plan aktywny: narty wodne, windsurfing, nurkowanie, skoki ze spadochronem. Niezależnie od preferencji - aktywnie czy spokojnie, jesteś w pełni w trybie urlopu. Ostatnią rzeczą, która przychodzi Ci do głowy, jest: co się tam dzieje w moim "korporacyjnym mordorze"?

2. Urlop pozorny - niby masz plan na urlop... niby wyjeżdżasz... niby dajesz sobie prawo do tego, by być albo aktywnym, albo zanurzyć się w rzeczonym nieróbstwie... Możesz być z grupą znajomych lub też z rodziną... jednak nie wypoczywasz w pełni. Ciągle poszukujesz miejsc z wi-fi, by sprawdzić służbową pocztę, być w kontakcie telefonicznym z biurem: dzwonisz, odbierasz i dobija Cię sytuacja, gdy jesteś w miejscu, w którym nie ma zasięgu oraz nie ma wi-fi. Fizycznie jesteś na urlopie. Psychicznie i emocjonalnie nadal siedzisz przy biurku.

3. Urlop przymusowy - kto w ogóle wymyślił instytucję urlopu?! Taką stratę czasu? Dlaczego ustawa obliguje do wykorzystania urlopu zaległego?! Przecież można by w tym czasie realizować istotne projekty, osiągać nowe cele, być efektywnym i potrzebnym. Gdy w taki sposób upływa Ci urlop, to z całą pewnością jesteś w pracy. Pod telefonem, pod mailem. Przypominasz sobie obowiązujące procedury, przygotowujesz się do nowych zadań, które czekają na Ciebie po upragnionym powrocie. W sumie, to najbardziej stresujesz się, że Cię nie ma tam, gdzie się właśnie dzieje.

Jak możesz zauważyć, Drogi Czytelniku, od tego, który ze sposobów wykorzystania urlopu praktykujesz, będzie zależało, w jaki sposób z niego wrócisz. Są różne sposoby spędzania urlopu i daleki jestem od tego, by każdy MUSIAŁ odcinać się w pełni od biura, jeśli tego nie chce. Jednocześnie często pracujemy na urlopie nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że, z uwagi na sposób przygotowania przed urlopem, musimy.

Najtrudniejszy powrót do rzeczywistości "po" będą miały osoby z kategorii "urlop wypoczynkowy". Jeśli jesteś właśnie w tej kategorii, możesz zauważyć pewną prawidłowość. Potrzebujesz kilku dni, żeby "wejść" w funkcjonowanie urlopowe. Tak samo będziesz potrzebować czasu i sposobu, aby powrócić w wir zadań, by w jak najwyższej efektywności ponownie "czyścić stajnie Augiasza". Jak zacząć po urlopie?

1. Zacznij jeszcze w trakcie. Np. na dwa, trzy dni przed powrotem skomponuj sobie listę utworów muzycznych, które będą podnosić Twoją energię i pozytywnie się kojarzyć. Gdy już wrócisz do biura i poczujesz się zmęczony - posłuchaj chwilę tej playlisty. Pozwoli Ci to wrócić do rzeczywistości urlopowej i będzie spokojnym pomostem między nią a rozpoczętą już pracą.

2. Daj sobie ze dwa, trzy dni po powrocie na odetchnięcie. Nie wracaj do pracy bezpośrednio "po wylądowaniu".

3. Co najmniej do połowy pierwszego dnia nie zaglądaj do skrzynki mailowej. Twoi współpracownicy wiedzą z autorespondera, że byłeś na urlopie. Mają świadomość, że będziesz potrzebował chwilę, by się "ogarnąć". Zajmij się najpierw ustaleniem listy, od czego potrzebujesz zacząć. Co jest ważne i co najpilniejsze. A w mailach zginiesz na co najmniej jeden jak nie dwa dni.

4. Skontaktuj się z następującymi osobami w pierwszej kolejności: osobą, która Cię zastępowała, by ustalić, jakie tematy zostały zrealizowane i jaki jest ich status oraz co jest obecnie najpilniejsze do realizacji. Spotkaj się z szefem i ustal, co jest w chwili obecnej najważniejsze do realizacji, czy priorytety przypadkiem się nie zmieniły.

5. Ustal plan na pierwszy tydzień w oparciu o powyższe.

6. Zarządzaj skrzynką pocztową. Pamiętaj, by przeglądać wiadomości od najświeższych do najstarszych. Jest wielce prawdopodobne, że część spraw ze starszych maili została już zrealizowana. W sprawie maili budzących Twoją wątpliwość co do stopnia realizacji lub Twojej odpowiedzialności - wyślij zapytanie.

7. Naklej na biurku/tyle monitora post-it - wróciłem z urlopu. Z całą pewnością pomoże Ci to zachować porządek dnia i da informację potencjalnym interesantom, którzy na pewno wiedzą z doświadczenia, co to oznacza.

8. Pamiętaj, aby dać sobie czas na spokojne wejście w tematy. Badania pokazują, że przez pierwsze dwa tygodnie Twoja efektywność jest na poziomie 40 do 60%. Dopiero w trzecim tygodniu możesz wejść na 110% swojej efektywności dzięki temu, że odpocząłeś.

Jeśli jesteś jeszcze przed urlopem i chcesz się do niego przygotować w taki sposób, by Twój urlop był wypoczynkowym a nie pozornym, przygotuj się odpowiednio do tego, by praca Cię nie goniła.

Oto proste rzeczy, które mogą Ci pomóc (na podstawie kaizenowego 5s):

1. Selekcja - wyznacz zadania priorytetowe, które muszą się zadziać w trakcie Twojego urlopu. Co możliwe, zrób sam. Co niemożliwe, przekaż osobie, która będzie Cię zastępować.

2. Systematyka - przekaż instrukcję osobie zastępującej Cię o tym, gdzie może znaleźć wszelkie potrzebne jej informacje i dane do wykonania zadań w trakcie Twojej nieobecności.

3. Sprzątanie - uporządkuj swoje dokumenty papierowe i na dysku wspólnym w swoich folderach tak, by osobie zastępującej Cię znalezienie potrzebnych materiałów nie sprawiło problemów i nie zmusiło do kontaktu z Tobą (przerywania Ci urlopu).

4. Standaryzacja - przejdź ze swoim zastępcą przez wszystkie kroki niezbędne do wykonania zadania. Stwórz check-listy i instrukcje dla zadań wyjątkowo wymagających. Wskaż osoby, od których Twój zastępca może uzyskać pomoc, nie musząc kontaktować się z Tobą.

5. Samodyscyplina - odpuść. Wyjedź i zostaw sprawy w wyznaczonych do tego rękach.

Jeśli chcesz być w kontakcie z biurem i trzymać rękę na pulsie, rekomenduję, choć rzadko, następujące rozwiązanie. Nie przerywaj sobie wypoczynku, bo nie odpoczniesz. Jeśli jednak nie masz wyjścia, zrób to na swoich zasadach. Ustal 30 minut w ciągu dnia, w których jesteś pod telefonem i możesz odebrać maile. Poza tym czasem zapomnij, że masz ze sobą telefon służbowy z dostępem do maila.

Kwestie podejścia do urlopu w wersji przymusowej celowo omijam w tym artykule. To zagadnienie na inny artykuł o zupełnie innym temacie.

Niemniej zastosowanie się do powyższych prostych kroków pomoże przygotować się do urlopu oraz spokojnie z niego wrócić.

 

Witold Salski - Trener Grupy ODiTK

 

 

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianych częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.

27/04/2021

Agile Mindset – hit czy kit?

Agile, agility, agile mindset, zwinność, agile leadership - to hasła, które od miesięcy są na...

19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub...

15/03/2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

18/01/2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

10/12/2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

27/11/2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

18/11/2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

22/10/2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

30/09/2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

29/09/2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

28/09/2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

4/09/2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

22/08/2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

4/08/2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

Ostatni rok będziemy pamiętać nie tylko jako rok Covid-19, ale też rok gwałtownej rewolucji...

30/07/2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

29/06/2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

15/06/2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

1/06/2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

27/04/2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

6/04/2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

30/03/2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

23/03/2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

13/03/2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

13/03/2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

3/03/2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

24/02/2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

29/01/2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

16/12/2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

4/12/2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

15/11/2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...