22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego, który tylko pozuje na mistrza rozwiązywania problemów? Ich CV mogą się nie różnić, a bywa, że ten bardziej wygadany jest słabszy w innowacjach.

Jestem praktykiem innowacji inżynierskiej. Od wielu lat szkolę inżynierów właśnie w tym, by radzili sobie z realnymi wyzwaniami innowacyjności. W tym czasie zebrałem obserwacje i wnioski, co utyka na etapie rekrutacji inżynierów. Mam też kilka inspiracji, którymi chcę się podzielić.

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera podczas rekrutacji? Zainspirujmy się jedną z technik uzyskiwania przewagi konkurencyjnej, tj. inspirowanie się sposobami tych, którym to naprawdę dobrze wychodzi. Pytanie - kim Ty się inspirujesz i czy nie są to już zbyt zgrane sposoby? Bo jeśli wszyscy dookoła łowią na muchę, to wtedy przychodzi ten, co ma zupełnie inny sposób wędkowania i ma szansę wyciągnąć chowającą się rybę, która nie jest zainteresowana muchami.

W stylu Elona Muska

W rekrutowaniu wybitnych inżynierów znany ze swojego specyficznego procesu jest Elon Musk. Można go nie lubić, bo jest za co, jednak osiągał dzięki tak zrekrutowanym inżynierom wybitne sukcesy w ostatnich kilkunastu latach. Musk w wielu wywiadach otwarcie powtarzał, jaki sposób nie zawiódł go od dekad, w odróżnianiu inżynierów z górnego centyla innowacyjności, od tych nawet dobrych, ale nie najlepszych.

Nie robi na nim wrażenia formalna edukacja czy wcześniejsze stanowiska. Liczy się to, czy kandydat potrafił być wcześniej innowacyjny, czy potrafił rozwiązywać trudne problemy, a Musk słucha historii, jaką kandydat ma mu do powiedzenia. Czy potrafił wymyślić coś nowego i jak sobie radził z kłopotami na drodze do sukcesu? Przy czym porażki świadczące o tym, że kandydat nie bał się ryzykowania, też są na plus.

Elon ma sposób na odróżnienie tych, którzy byli faktycznie odpowiedzialni za osiągnięcie, o którym opowiadają, od tych, którzy tylko w tym uczestniczyli i próbują się "przewieźć" na cudzych sukcesach. Musk używa znanego wśród rekruterów sposobu, jakim jest wywiad, ale przenosi go na zupełnie nowy poziom. Wywiad w wykonaniu szefa SpaceX i Tesli jest dużo bardziej pogłębiony, ponieważ Elon ma rozległą wiedzę techniczną. Zadaje bardzo szczegółowe merytoryczne pytania i je jeszcze pogłębia, wówczas ci, którzy faktycznie zajmowali się trudnym tematem, potrafią na te pytania odpowiedzieć i dobrze pamiętają szczegóły. Pozostali tu odpadają.

Tym, co różni taki pogłębiony wywiad od tego, co zwykle robią rekruterzy, jest poziom szczegółowości. Do tego trzeba jednak dobrze znać się na sprawach technicznych i specyfice branży, zwykli rekruterzy dochodzą tylko do ogólnych kwestii, a Musk i jego ludzie dopytują znacznie głębiej.

Najbardziej istotny jest jednak cel takiego wywiadu, to co robi wrażenie na do niedawna najbogatszym człowieku na Ziemi, to niezwykłe umiejętności w osiąganiu sukcesów pomimo trudności. Wnikliwie słucha historii kandydatów podpytując o szczegóły i po latach jego firmy są naprawdę dobre w selekcji opartej o taki bardzo głęboki wywiad. Do takiego poziomu szczegółowości trzeba mieć oprócz doświadczenia dogłębną wiedzę inżynierską. Elon Musk zdecydowanie posiada ją zarówno w temacie rakiet (to jak opowiadał w wywiadzie o swoim najnowszym silniku rakietowym - Raptor 2 robi gigantyczne wrażenie), software'u, jak i e-mobility (Tesla ma w wielu miejscach nadal sporą przewagę nad rywalami).

Narzędzia Innowacyjności

Jeśli ktoś w CV lub rozmowie zdradzi, że interesował się, lub nawet szkolił z któregoś z poniższych tematów, to jeszcze nie znaczy, że jest wybitnie innowacyjnym inżynierem, ale prawdopodobnie będzie mieć większy apetyt na rozwój w inżynierskiej kreatywności. Do tego będzie miał do niej narzędzia i metodykę.

Proponuję poniżej subiektywny wybór kilku narzędzi i metodyk inżynierskiej innowacyjności, które niemal nie były znane w Polsce jeszcze przed 5-10 laty i nie są uczone na naszych politechnikach. Pomijam tu celowo Lean Manufacturing, Design Thinking i Agile, jako bardzo popularne. Podczas rekrutacji możesz sprawdzić, które narzędzia będą przydatne w twojej organizacji:

  • Value Analysis / Value Engineering (VAVE) to narzędzia i metodyka cost cuttingu projektowania lub przeprojektowywaniu produktów. Krótko mówiąc, przeprojektowane produkty są tak samo dobre, a tańsze. W sposób systematyczny otwiera oczy na możliwości zredukowania kosztów, które bez VAVE umykają, używane raczej w R&D.
  • Design for Assembly (DFA) to zestaw technik do przeprojektowywania produktów tak, by były łatwiejsze w produkcji, efektem są prostsze konstrukcje wymagające mniej części. Rezultatem DFA są niższe koszty produkowanych urządzeń.
  • Design for Manufacturing (DFM) czasami występuje łącznie z DFA jako DFMA, jest metodą na innowacyjne zmienianie technologii wytwarzania pojedynczych komponentów, by były mniej kosztowne. Często szokuje, że można było ulepszyć istniejące rozwiązanie. DFA i DFM używane są wyłącznie w R&D.
  • Production Preparation Proces (3P) wywodzi się z Lean Manufacturing, ale jest na tyle odrębnym narzędziem, że warto je tu umieścić. Wyróżnia się szybkim prototypowaniem. Umożliwia wciągnięcie w tworzenie koncepcji rozwiązań operatorów, aby dać więcej czasu inżynierom. Nadaje się do poprawiania istniejących procesów i tworzenia nowych produktów, w tym maszyn na swoje potrzeby.
  • Red X to w skrócie uproszczona Six Sigma, nie wymaga złożonych narzędzi do statystyki - procesy produkcyjne.
  • TRIZ to chyba najbardziej uniwersalny i jeden z najwiekszych zestaw narzędzi do rozwiązywania jakichkolwiek trudnych problemów, czyli przydaje się zarówno w procesach, utrzymaniu ruchu, jak i tworzeniu nowych produktów. Na jego nauczenie się potrzeba więcej czasu, bo wymaga zmiany zakorzenionych nawyków. TRIZ jest skrótowcem od Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań i popularność uzyskał dzięki sukcesom Samsunga.

Wyszukiwanie talentów

Praca rekrutera nie jest łatwa, szczególnie gdy trzeba znaleźć wybitnie innowacyjnych inżynierów. Można do pogłębionych wywiadów zapraszać swoich inżynierów, aby z ich pomocą wyłuskać tych spośród kandydatów, którzy faktycznie już zademonstrowali swoją innowacyjność.

Znajomość wspomnianych wcześniej narzędzi innowacyjności także powinna skutkować osiągnięciami - jeśli nie są to patenty, to kandydat będzie w stanie szczegółowo opowiedzieć o tym, jaką optymalizację i jakimi narzędziami wymyślił.

I jeszcze na koniec - patrząc inaczej - jeśli kiedyś będziesz rekrutowany lub rekrutowana przez kogoś, kto wzoruje się na Musku, to o jakich osiągnięciach opowiesz? Co Cię wstrzymuje w realizacji ryzykownych pomysłów?

Michał Hałas - Trener, Dyrektor merytoryczny obszaru TRIZ/DFX, GRUPA ODITK

 

Polecane działania rozwojowe:

 

 

Autor artykułu
Michał Hałas
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.