30/03/2015

O rozwoju osobistym

A jak sobie Pan/i wyobraża swoją karierę za pięć lat?... To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas rozmów rekrutacyjnych na nowe stanowisko czy też do programu rozwojowego. Jak na nie reagujesz?

Być może masz jasną i klarowną wizję tego, dokąd zmierzasz. I być może wszystko, co zawiera w sobie ta wizja, zgodne jest z Twoimi wartościami - tym, co realnie dla Ciebie w życiu ważne, co motywuje i jednocześnie pozwala zarobić pieniądze. Niewykluczone również, że przeanalizowałeś/aś wszystkie bariery, które możesz napotkać podczas realizacji swojej wizji. Masz świadomość swoich ograniczeń i słabości oraz sposób na to, jak je pokonać. Skłonna jestem wierzyć również, że w Twoim kalendarzu tydzień w tydzień masz skrupulatnie zanotowane konkretne działania rozwojowe, które sobie zaplanowałeś/aś po to właśnie, by Twoja wizja rozwoju osobistego stała się rzeczywistością. Z pewnością wówczas masz także sprawdzone sposoby egzekwowania ich realizacji. I nawet skłonna jestem przyjąć za pewnik, że stosujesz metody systematycznego analizowania aktualności zdefiniowanych przez siebie celów rozwojowych, zadań i poszczególnych działań, które są niezbędne, by za 5 lat być właśnie tam, gdzie zaplanowałeś/aś. I wiesz co? Jeśli moje wyobrażenie Twojej reakcji jest słuszne, to nie trać czasu i nie czytaj dalej tego artykułu. Po prostu działaj i realizuj swoją wizję! Szczerze Ci gratuluję!

 

Czytasz? Trochę mi ulżyło i to nie tylko dlatego, że obawiam się o słabe statystyki artykułu... Otóż...

Z badań prowadzonych przez twórców modelu N.E.W.S. Experience®, a także moich 10 już prawie lat doświadczeń w pracy jako trenera i konsultanta, wynika, że większość z nas na jakimś etapie swojego rozwoju "utyka." Utyka, czyli spowalnia, błądzi, zatacza kółka, które prowadzą wciąż w to samo miejsce, traci zapał, wiarę. Utykamy z różnych powodów.

4 najczęściej obserwowane to:

  • Brak jasnej wizji kierunku rozwoju;
  • Brak motywacji wewnętrznej;
  • Bariery: obawy i przekonania ograniczające;
  • Brak umiejętności planowania i egzekwowania.

 

Brak jasnej wizji kierunku rozwoju

Zwy­cięzcy są zro­bieni z cze­goś, co znaj­du­je się w głębi nich sa­mych - prag­nienie, marze­nie, wiz­ja. Muhammad Ali

Kiedy przystępujemy do planowania osobistego rozwoju, zwykle zaczynamy od ustalania celów. Też byś tak zrobił/a? Ja do niedawna tak.

Kiedy spotykam ludzi, którzy po zakwalifikowaniu się do programu talentowego w swojej firmie uzupełniają swój IPR (Indywidualny Plan Rozwoju) na "za pięć dwunasta", zwykle widzę, że zaczynają właśnie od celów. Pięknych, SMART'nych, ach! No tak, tylko dlaczego robią to na ostatnią chwilę, szukają inspiracji w Internecie? I dlaczego tak mało w nich pasji, gdy rozmawiamy o tych celach?

Być może dlatego, że na starcie swojego programu rozwojowego nie mają właśnie jasnej wizji tego, kim realnie chcą być po jego zakończeniu? Co chcieliby osiągnąć w wyniku rozwoju? Co dać innym z siebie? Jak działać? "Coś im mówi", że chcą iść do przodu, awansować, wspinać się po szczeblach kariery... No właśnie, tylko czym jest to "coś"?

Brak motywacji wewnętrznej

Nie możesz działać w sposób rozbieżny z tym, za kogo się uważasz.   Zig Ziglar

W mojej firmie na drzwiach szefa jest napisane - twój awans = moja śmierć - opowiada na jednym ze szkoleń Tomek. I chociaż wspólnie przypisujemy szefowi intencje dowcipu, to coś na rzeczy być musi. Otóż w firmie Tomka nie ma możliwości rozwoju bez objęcia funkcji menedżera. Pewien próg bycia specjalistą jest już osiągnięty i by pójść dalej, trzeba już tylko... no właśnie. I co w tej sytuacji?

Wtedy warto odnieść się do tego, co jest moją wartością? Czy pęd "po trupach" to coś, co mnie motywuje? A jeżeli nie, to czy cele, które sobie definiuję - za pięć lat będę menedżerem działu X, mają rację bytu? Czy może dlatego mój IPR powstał na kolanie, na zasadzie "kopiuj - wklej", że moja motywacja do jego osiągnięcia jest bardzo słaba i nie wspiera w efekcie realizacji zamierzeń? A dzieje się tak dlatego, że nie chcę brać udziału w "wyścigu szczurów" i nie wierzę, że to akurat mnie uda się być tym jedynym, najlepszym...

Bariery - obawy i przekonania ograniczające

Cza­sem można mieć trud­ności dla­tego, że się je przewiduje.  Wiesław Brudziński 

A jak u Ciebie z wiarą? Ale tą we własne siły? Co powstrzymuje Cię najczęściej przed odważnymi decyzjami?

Jak sądzisz, co doradziłam Tomkowi, który nie chce brać udziału w "wyścigu szczurów"?

Przede wszystkim jasno wyraziłam swoją opinię, że jeżeli w jego planie rozwoju, który opracował na potrzeby udziału w programie talentowym, widnieje zapis o byciu menedżerem, to mam wątpliwości, że go zrealizuje. Moje wątpliwości biorą się z dwóch powodów. Pierwsza trudność wynika z tego, że Tomek widzi jako konieczne bycie kimś, kim nie jest. To zaburza motywację wewnętrzną, o czym już pisałam. Po drugie w jego głowie jest całe mnóstwo przekonań ograniczających na temat tego, co znaczy awans w jego firmie.

"Wyścig szczurów", "po trupach do celu"... Gdyby się tak nad tym dłużej zastanowić, to można by zapytać, skąd taka opinia Tomka? Tak w uproszczeniu - ile "trupów" już Tomek naliczył? Kim są owe "szczury" i ile ma za sobą doświadczeń współpracy z wymienionymi delikwentami?

Dobrze przewidujesz to, do czego zmierzam. Otóż te opowieści Tomka z jednej strony mogą być prawdziwymi drastycznymi historiami korporacyjnymi. Wówczas jest jedna rada. Zmień zapis w swoim IPR. Zaplanuj rozwój inaczej.

Z drugiej jednak strony to doskonałe wymówki na bierność. Nie idę, nie rozmawiam z szefem, HR'ami, bo ani do grobu mi nie spieszno, ani za szczura się nie uważam... Słusznie, też bym tak zrobiła.

Brak kompetencji, planowania i egzekwowania

Czasem dzwony kołyszą dzwonnikiem.   Stanisław Jerzy Lec

Zachęciłam Tomka jednak do małej aktywności. Zanim zmieni swój IPR, zaplanował tzw. "baby steps." To drobne kroki (np. rozmowa z opiekunem grupy talentów), które mają mu pozwolić osiągać szybkie sukcesy w sprawach, które wymagają przełomu myślenia. Bo sam przyznasz, że tylko na szkoleniu łatwo jest powiedzieć sobie - od dziś wierzę, że w mojej firmie można awansować dzięki swoim zasługom, jeśli jeszcze przed godziną byłam przekonana, że muszę kogoś oszukać, przechytrzyć...

Dodatkowo Tomek poprosił o wsparcie swojego współpracownika, który obiecał mu, że za dwa tygodnie od warsztatu zadzwoni i zapyta, jak idzie mu realizacja pokonywania barier w myśleniu o osobistym rozwoju. Co więcej Tomek wpisał do kalendarza, kiedy planuje realizację rozmowy z opiekunem grupy HR, ustalił jej cele i podzielił się tym z kolegą.

W dalszej części Tomek zaplanował jeszcze inne aktywności, które mają mu pozwolić zrealizować zapis będę menedżerem. Poza szkoleniami zaprojektowanymi w ścieżce programu rozwoju talentów uwzględnił także swoje codzienne aktywności. Umówiliśmy się na follow-up.

Podsumowanie

To historia o Tomku, trochę o mnie i być może wcale nie o Tobie. Jeśli jednak zdarza Ci się "utykać" w rozwoju, to polecam Ci - zatrzymaj się.

 

Joanna Tomicka-Siemborska - Trener GRUPY ODITK, Facylitator międzynarodowej licencji N.E.W.S.

 

Polecane: Rozwój indywidualny - kwestia zaplanowana

Autor artykułu
JOANNA TOMICKA - SIEMBORSKA
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...