29/01/2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management, spotkaliśmy się z odmową. Minister odpowiedział, że patronatu nie udzieli, bo zarządzanie projektami ma znikome znaczenie dla naszej gospodarki…

Tak było 20 lat temu, gdy organizowaliśmy jedno z pierwszych w Polsce wydarzeń dotyczących project managementu. Wtedy zarządzanie projektami w naszym kraju dosłownie raczkowało. Istniała tylko jedna książka po polsku, tłumaczona z francuskiego, i kilka artykułów.

Dziś nie ma wątpliwości co do znaczenia zarządzania projektami, a ścieżek kariery w zawodzie project managera jest coraz więcej (i będą pojawiać się nowe).

Początek roku to czas podsumowań, przemyśleń i rozmów o przyszłości. Poprosiliśmy Michała Hałasa, Trenera GRUPY ODITK, by opowiedział, jak wyglądały początki project managementu w Polsce. A także, by jako ekspert tematu spojrzał w przyszłość tej branży.

Wybór rozmówcy nie jest przypadkowy. W listopadzie 2019 Michał otrzymał nagrodę "Atlas Project Managementu" od IPMA Polska za szczególne zasługi dla zarządzania projektami. Michał jest jednym z założycieli tego stowarzyszenia, był również jego pierwszym prezesem. Przez wiele lat zajmował się popularyzowaniem project managmentu, szkoląc kierowników projektów z całego kraju.

Bazując na ponad 20 latach obserwacji - jacy są polscy project managerowie? Czym się wyróżniają?

Michał Hałas: W mojej opinii mają spory apetyt na ryzyko. Na pewno nie wszyscy są "mistrzami improwizacji", których przeciwności mobilizują do szukania kreatywnych rozwiązań, ale wielu tak. Porównując - przeciętnego kierownika projektu w Niemczech potrafi sparaliżować brak procedury na coś nieprzewidzianego. Oczywiście są to też stereotypy, ale różnice kulturowe istnieją. Poza tym w czasie tych dwudziestu paru lat zaszły widoczne zmiany - dowozimy coraz większe i trudniejsze projekty. A kiedyś to były wyjątki.

Jak wyglądało wprowadzenie project managmentu na polski rynek? Co było największym wyzwaniem?

M.H.: W latach 90. project management był już znany i stosowany na świecie. Na rynkach wszystkich naszych sąsiadów funkcjonowały narodowe stowarzyszenia. A w Polsce niemal nikt wtedy o zarządzaniu projektami nie słyszał. Sposobu na pozyskanie wiedzy również w zasadzie nie było - istniała jedna książka po polsku i kilka artykułów. Takie były realia, kiedy postawiliśmy sobie za cel, ja i kilku innych entuzjastów, że założymy polskie stowarzyszenie zarządzania projektami.

Przez rok walczyliśmy z biurokracją, aby je zarejestrować (wtedy pod nazwą "Stowarzyszenie Project Management Polska"). Nie spodziewaliśmy się, jak dużo będzie pracy, dobrze, że szybko dołączali do nas inni wolontariusze. Była to moja pierwsza kadencja jako prezesa. W trakcie drugiej kadencji sformalizowaliśmy włączenie stowarzyszenia do światowej rodziny takich organizacji, czyli IPMA. Następnie uruchomiliśmy certyfikację IPMA w Polsce. Kolejny zarząd miał przygotowane przedpole i fantastycznie to wykorzystał do szybkiego wzrostu profesjonalizmu w tej dziedzinie. Nie waham się powiedzieć, że miało to pozytywny wpływ na PKB kraju w ostatniej dekadzie.

Sporym wyzwaniem na pewno było to, że mimo wielu wysiłków popularyzowania tematyki project management, odzew w kraju był słaby. Na przykład, kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad jedyną wówczas konferencją Project Management w Polsce, podsekretarz stanu odpowiedział, że minister patronatu nie udzieli z uwagi na znikome znaczenie zarządzania projektami dla naszej gospodarki. (Notabene dziś zarządzanie projektami jest na wysokim poziomie nawet w kancelarii prezesa rady ministrów).

Dobrze, że mieliśmy informacje o wzrastającej popularności tematu w USA i Wielkiej Brytanii. Wiedzieliśmy, że kiedyś będzie tak również w Polsce, jednak nikt nie był w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi. Dłużenie się czasu i niepewność - to było chyba najtrudniejsze.

Jak na przestrzeni lat zmieniły się możliwości kariery w zarządzaniu projektami? I jak będą się zmieniać?

M.H.: Zmiany są bardzo duże i spodziewam się, że będą jeszcze większe. Kiedyś było "zero-jedynkowo" - albo ktoś kierował projektem, albo nie. Wkrótce pojawił się podział na projekty bardziej i mniej złożone.

Patrząc całościowo, widzę obecnie trzy główne ścieżki kariery:

  • Ścieżka zależna od roli w projekcie i wielkości projektów - trzeba nastawić się na prowadzenie coraz to większych i skomplikowanych projektów pod kątem dziedziny i zakresu, a także liczby interesariuszy zainteresowanych wynikiem projektu. Kluczowa jest również wielkość zarządzanego zespołu projektowego. To może oznaczać później zarządzanie programem wielu projektów.
  • Ścieżka pionowa, operacyjno-administracyjna - w tej ścieżce kariery kolejnym krokiem jest odpowiedzialność za jednostkę wspierającą projekty jako Kierownik Biura Zarządzania Projektami (lub na wyższym stanowisku).
  • Ścieżka specjalizacji - czyli Właściciel Biznesowy/Product Owner/Lider Biznesowy Projektu. Role te są ściśle związane z dostarczaniem korzyści dla organizacji, definicji celów biznesowych i rozwoju produktów lub obszarów biznesowych realizowanych poprzez projekty. Ta ścieżka kieruje w obszary, które nie będą związane bezpośrednio z zarządzaniem projektami, ale mogą otworzyć drogę do kolejnych stanowisk w ramach organizacji - być może objęcia roli Sponsora w niektórych projektach.

Jeśli chodzi o dalsze kierunki rozwoju - w Polsce od ponad 10 lat Agile, w tym Scrum, oferuje bardzo ciekawe możliwości, np. rola Scrum Mastera, który jest wewnętrznym coachem dla samozarządzającego się zespołu. Podobnie może wyglądać rola konsultanta projektów Lean w przemyśle. Inspirujące są wartości stojące za organizacjami turkusowymi czy management 3.0. To także owocuje nowymi nazwami ról i możliwymi ścieżkami kariery. Myślę o projektach transformacyjnych. Bardzo szanuję ludzi, którzy podejmują się zmian w ludzkich przyzwyczajeniach.

Jak zapowiada się przyszłość zarządzania projektami w Polsce?

MH: Przeszliśmy od stadium embrionalnego z modelem kaskadowym (cały czas najlepszym w pewnych zastosowaniach), poprzez zwinne zarządzanie projektami i mieszanie różnych podejść. Ostatnio widać duży wpływ czegoś, co nazwałbym ogólnie przywództwem, abstrahując od konkretnych nazw, które mogą przeminąć wraz z modą. Spodziewam się jeszcze większego znaczenia psychologii, bo ostatecznie to ludzie "robią projekty".

Patrząc też na to, co pojawia się na ostatnich konferencjach project management, widzę, że jest dużo zawartości, która była już wcześniej, ale inaczej opakowanej. Pojawia się wyczekiwanie na nowe trendy, narzędzia i rozwiązania. Które z nich okażą się dominujące w nadchodzącym okresie - zobaczymy.

Ja od kilku lat skupiam się na elemencie innowacyjnym w projektach i już tylko projekty trudne pod względem tworzenia innowacji potrafią rozpalić mój entuzjazm. Jednak to tylko składnik, może i ważny, ale bez całościowej ramy nie będzie tu sukcesu. Takich składników jest więcej i muszą być sensownie zespolone w całość.

Wracając do pytania o przyszłość - widzę ją w różowych barwach. Społeczność kierowników projektów jest duża, wymienia się doświadczeniami, ludzie sobie pomagają. Poszukiwane są nowe narzędzia i następuje ich szybkie sprawdzanie. Nie ma się czego wstydzić w porównaniu do innych krajów, a z wielu rzeczy możemy być dumni. Wiem o ludziach, których sam szkoliłem, że odpowiadali za budowę wielkich fabryk w Chinach, czy prowadzili ciekawe projekty w krajach uznawanych za egzotyczne. Oczywiście bywamy także doceniani w Europie i Ameryce Północnej. Jestem dobrej myśli.

Wywiad z Michałem Hałasem przeprowadziła Agnieszka Graszewicz, Koordynator projektów szkoleniowych GRUPY ODITK.

 

Michał Hałas odbierający statuetkę "Atlas Project Management" w czasie Gali Polish Project Excellence Award (listopad 2019). Nagrodę przyznano za wkład w powołanie stowarzyszenia IPMA Polska i wieloletni trud kształcenia managerów projektu.

Michale - serdeczne gratulacje od całego Zespołu GRUPY ODITK!

 

 

Autor artykułu
Michał Hałas
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...