9/01/2024

Senior manager - przez jakie soczewki ogląda swoją rzeczywistość?

Executive coaching wg N.E.W.S.®

"Mój kalendarz jest wypełniony po brzegi", "wiem, że potrzebuję się tym zająć, ale nie mam czasu", "na pewno pomyślę o tym, ale najpierw muszę zdążyć ogarnąć bieżące sprawy". Typowy tydzień czy kwartał z życia senior managera. Ten a potem kolejny. I to nie jest konkurs na najbardziej zajętego managera. To rzeczywistość, w której działają senior managerowie. Film akcji. Tempo, zmienność, wielowątkowość tematów, żeby nie powiedzieć splątanie, a do tego niepewność wynikająca np. z ilości zmiennych. Równania z wieloma niewiadomymi.

Rezultat? Silny nurt tematów bieżących spycha tematy ważne (czasem też te o strategicznym znaczeniu) z pola widzenia. Idą do poczekalni lub w "ślepy zaułek/punkt". Jeśli to historia o Tobie, senior managerze lub kimś, kogo znasz, to dziś chcę się podzielić z Tobą podejściem bifocal.

Bifocal approach to jedno z narzędzi executive coachingu według N.E.W.S.®, czyli challengującej pracy 1:1 senior managera z coachem N.E.W.S.® w oparciu o ustrukturyzowany, narzędziowy, prowokujący do nowych refleksji kompas. Twórcą kompasu N.E.W.S.® i metodologii executive coachingu jest Aviad Goz.

Na czym polega dwuogniskowe podejście?

Mówiąc najprościej: na patrzeniu blisko i daleko jednocześnie. Tyle, że tu kończy się prostota, bo to proste nie jest. Każdy właściciel okularów wie, że dzięki nim lepiej widzimy albo blisko, albo daleko. Chyba, że... no właśnie, mamy soczewki dwuogniskowe/progresywne. Niemniej - podobnie jak w wypadku zdrowego oka - jest to proces wymagający przełączenia się, uwagi i pewnego wysiłku.

Bliska i daleka soczewka

Z mózgiem jest podobnie - perspektywa bliska, operacyjna (działam tu i teraz, ogarniam; reaguję na to, co się pojawia) albo perspektywa długoterminowa, strategiczna (widzę horyzont i do niego się odnoszę w swoim myśleniu, patrzę całościowo, przyczynowo, szukam strategicznych odniesień) - ale nie obie naraz.

Obie perspektywy to soczewki, przez które oglądamy swoją rzeczywistość. Każda wymaga innej energii, skupienia.

Która perspektywa jest bardziej Twoja?

  • Perspektywa operacyjna - bliska - przybliża (zoom in) i jest wokół dziś i jutro. To w niej idziemy szybko do przodu - działamy, rozwiązujemy problemy, dopinamy tematy. To nasz plan tygodnia, miesiąca.

Nagradza nas od razu - bo niesie liczne drobne zwycięstwa jak - "dziś ogarnąłem", "dzięki mnie w tym miesiącu...". Podnosi nam ciśnienie, co daje energetycznego kopa - jest akcja, są szybkie decyzje. Jednak w nadmiarze uzależnia i wtedy wypala. Syndrom quiet quitting występuje też u senior managerów. "Nie wyobrażam sobie tak żyć za 2 lata" - jak często słyszę to zdanie, ale to temat na inny artykuł.

  • Perspektywa strategiczna - daleka - odwrotnie - oddala (zoom out). Nie interesuje się akcjami, zwycięstwami w bitwach. Chodzi w niej o to, co będzie dalej. Pozwoli ogarnąć rzeczywistość, która będzie. Wymaga stanięcia obok, by zobaczyć logikę tematów w innej soczewce, np. jak rzeczy u mnie mają wyglądać za rok.

Wymaga wyczyszczenia głowy z bieżących wątków, dlatego pojawia się na niższej energii, w chwilach relaksu ("pod prysznicem"). Rzadko pojawia się sama i często potrzebuje inspiracji - od innych czy z lektury. Ta perspektywa wietrzy głowę, pozwala złapać własny kurs. Czasem jakieś odkrycie nas na chwilę zaboli, ale ostatecznie daje ulgę i rozluźnia. I ładuje nasze baterie - i te managerskie, i te "ludzkie".

Którą perspektywę/soczewkę wolisz? Większość senior managerów mówi mi, że woli drugą, ale nie ma na nią wystarczającej przestrzeni, bo perspektywa operacyjna - bliska zjada ich czas i uwagę. Czekają, aż to się zmieni. Tylko ilość bodźców, które płyną z zewnątrz wymusza skupienie się na nich, a to często nigdy się nie kończy.

Bifocal approach - apetizer

Senior manager potrzebuje obu perspektyw. Żadna z nich nie wystarczy solo, bo świat nie jest czarno-biały. Potrzebuje używać obu soczewek - patrząc dwuogniskowo i sprawnie przełączając się pomiędzy nimi. Ogarniać (bliska soczewka), ale też ustawiać kurs - tak organizacji, jak i własny (daleka soczewka).

No i tu "zonk", bo - jak już wiesz: to, co blisko zabiera uwagę od tego, co daleko. Więc co zrobić, by mieć bifocal approach? W executive coachingu N.E.W.S.® jest to spory kawałek.

Tutaj podzielę się jednym narzędziem, które pomaga patrzeć dwuogniskowo - oddalać i - po chwili - przybliżać. Zwróć uwagę - oddalać, a potem przybliżać.

Doświadczmy go na przykładzie - pomyśl o ważnym dla Ciebie wydarzeniu, np. spotkaniu o kluczowym znaczeniu, które Cię wkrótce czeka. Jeśli wybierzesz teraz jakieś konkretne, ważne wydarzenie, to lepiej poczujesz smak tego narzędzia. Myśląc o tym wydarzeniu, ustaw sobie kompas, patrząc przez obie soczewki:

  • WHERE - CO ZAMIERZAM TU OSIĄGNĄĆ?
  • WHY - JAKIE TO MA ZNACZENIE W KONTEKŚCIE MOJEGO SZERSZEGO/WIĘKSZEGO PLANU w perspektywie np. 6 lub 12 miesięcy?
  • WHY NOT?- JAKIE WYZWANIA MOGĄ SIĘ POJAWIĆ? Jakie będą konsekwencje w perspektywie 6 miesięcy, jeśli nie uwzględnię szerszego planu?
  • HOW - JAKI MAM PLAN NA SPOTKANIE?

Zastanów się: Jakie nowe myśli pojawiły się pod wpływem tych pytań? Co stało się teraz ważniejsze niż przedtem?  Nazwij różnicę między tym rezultatem, a sytuacją, gdy poszedłbyś na to spotkanie, zadając sobie tylko ostatnie pytanie.

Ustawianie swoich bieżących wyzwań na kompasie wymusza bifocalną perspektywę. Patrzysz przez dwuogniskowe okulary. Ogarniasz to, co tu i teraz, ale masz własny kurs. To podejście wymusza strategiczną koncentrację i do tego - ładuje osobiste baterie. Przetestowałam. Polecam.

Bifocal - EXECUTIVE COACHING

Cały proces executive coachingu bazuje na ustrukturyzowanej pracy 1:1 z senior managerem na strategicznym kompasie. Ustawianie własnego kompasu, tak jak w życiu, zaczyna się na północy. Północ to właśnie perspektywa strategiczna (daleka, zoom out), bo pyta: DOKĄD idziemy? Ustawienie własnej Północy prowadzi do decyzji, czasem przełomowych, jak chcemy ustawić kurs w organizacji, swoim obszarze, ale też osobiście. Z kolei Zachód (W) zajmuje się rozplanowaniem północnych aspiracji i tym, JAK chcemy na tę Północ się dostać. Pilnuje zdyscyplinowanej realizacji planu. Kolejność poruszania się po kompasie ma znaczenie. Zmienia priorytety. I cudownie powoduje, że znajdujemy czas i energię na tematy północne. Przypominamy sobie i angażujemy własne pasje.

Mocna jest to praca. Zajmuje ok. 10 spotkań.

Kim jest coach w tym procesie?

  • challengerem,
  • sparing partnerem,
  • kibicem na drodze do okrywania własnego kompasu i wdrażania go w życie.

"The measure of intelligence is the ability to change" Albert Einstein

Wraz z tym jak zmienia się otoczenie potrzebna jest zmiana własnej perspektywy, przegląd własnego kursu i priorytetów senior managera. Ustawianie swojego strategicznego kompasu. Jedni nazwą to przeglądem stanu pojazdu, a ja - intelektualnym SPA.

A Ty przez jakie soczewki chcesz oglądać swoją rzeczywistość?

 

Danuta Dunajska - Founder of Executive ODITK, Executive Coach N.E.W.S.®

 

Executive ODITK - to nowa linia biznesowa GRUPY ODITK

Jako Executive ODITK partnerujemy kadrze executive na drodze do realizacji aspiracji biznesowych. Dostarczamy know-how, jak osiągać założone rezultaty w założonym czasie.

Dowiedz się więcej: www.executive.oditk.pl

 

 

Posłuchaj odcinka naszego podcastu "GO UP!"

"Rzeczywistość managerów top i potrzeba sparring partnera – Executive Coaching N.E.W.S."


Autor artykułu
Danuta Dunajska
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.