03.06.2014

Zwolnienie przez Facebook'a

Komunikaty mają swoje znaczenie. Nieważne, gdzie je składamy.

Choć czasem wydaje się nam, że na emocjonalne deklaracje, rzucone jako groźba albo wyraz złości, należy patrzeć z przymrużeniem oka, to z prawnego punktu widzenia - wcale tak nie jest. W postach na Facebook'u ludzie bywają więc zwalniani albo dostają powody, by zwalniać się samemu.

Nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Rozstanie wymaga już tylko oświadczenia jednej ze stron. Każdy może samodzielnie rozwiązać umowę, choć w okolicznościach i formie, która została do tego prawem przewidziana. Czym jest więc to oświadczenie woli? Najprościej mówiąc, pojęcie to oznacza przejaw naszej woli, zmierzający do wywołania skutków prawnych w postaci powstania, ustania lub zmiany jakiegoś stosunku prawnego. W naszych rozważaniach skutkiem tym będzie rozwiązanie umowy o pracę.

Przepisy Kodeksu Pracy wskazują, że rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem powinno nastąpić na piśmie. W przypadku umowy na czas nieokreślony z podaniem przyczyny takiej decyzji, a w innych typach umów nawet bez tego. Ważny jest jednak obowiązek dochowania formy pisemnej. I w tym miejscu pojawia się kreatywność pracodawców. Niektórzy skanują wypowiedzenia i wysyłają je mailem, inni wpadają na pomysł posłużenia się komunikatorami internetowymi. Wydaje im się bowiem, że elektroniczna forma dokumentu, który zawiera w sobie obraz właściwego wypowiedzenia (z podpisem i pieczątką) wystarczy, aby postąpić zgodnie z przepisami ustawy.

Jeszcze ciekawiej wygląda rozumienie przepisów kodeksu, gdy w grę wchodzą emocje, których hamulce racjonalnego działania nie powstrzymują. Zdarza się, że informacja o zwolnieniu dociera do pracownika w takiej formie, w jakiej pracodawcy najłatwiej było je zwalnianemu objawić. Facebook, jako miejsce społecznościowe, okazuje się być do tego użytecznym instrumentem. W komentarzu na profilu pracownika, w prywatnej wiadomości, w poście na własnej tablicy. Znany jest mi przypadek, gdy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wklejał na swoim profilu zdjęcia z wycieczki do ciepłych krajów. Piękna sceneria, plaża, woda, słońce i komentarz pracodawcy pod zdjęciem "cieszę się, że odpocząłeś, skoro wróciłeś to zapraszam do pracy zdać służbowy komputer i telefon, już u nas nie pracujesz, formalności załatwisz w kadrach". Czy taka deklaracja oznacza, że pracownik otrzymał oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu go z pracy, czy było ono jedynie zapowiedzią tego, co stać się może?

Odpowiedź jest jednoznaczna, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak wymagają tego okoliczności jego złożenia i zwyczaje. Jeśli pracownik otrzymuje informację, że do pracy ma się stawić tylko po to, aby zdać sprzęt służbowy, to należy taką wiadomość traktować jak deklarację zwolnienia pracownika. Jeśli więc znajdziemy w skrzynce mailowej informację "już tu nie pracujesz, nie potrzebujemy złodziei", to oczywiście spotykamy się z zarzutem kradzieży i dyscyplinarnym zwolnieniem.

Takie, bez wątpienia uzasadnione, "niezadowolenie" pracodawcy napotyka jednak na problem dochowania wymogu pisemnego rozstania z pracownikiem. Oświadczenie woli pracodawcy wywoła bowiem skutek w momencie, w którym pracownik będzie mieć techniczną możliwość zapoznania się z nim. W naszym przykładzie - zaloguje do serwisu Facebook. Obowiązek przedłożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę nie będzie tutaj zrealizowany, ale samo oświadczenie wywoła skutek prawny. Pracodawca skutecznie więc zwolni pracownika, ale naruszy w ten sposób przepisy o wypowiadaniu umów, a to już prosta droga do spotkania w sądzie pracy i zasądzenia pracownikowi odszkodowania. Można oczywiście, jeżeli czas na to pozwoli, zatrzymać się i bezpośrednio po wysłaniu postu, smsa, maila z wiadomości o treści "zwalniam cię", napisać szybko kolejnego i liczyć, że pracownik zapozna się z tymi wiadomościami jednocześnie. Taka sytuacja pozbawi pierwsze oświadczenie mocy prawnej, ale ryzyko i konieczność udowodnienia takiego przebiegu sprawy spadnie na pracodawcę.

Facebook, jak się okazuje, służy nie tylko emocjonalnym zwolnieniom. Czasem może być on także narzędziem dość ostrego naruszenia cudzych dóbr osobistych. Obraźliwe czy prześmiewcze posty są tutaj oczywiście czymś nagminnym, zdarza się jednak, że fantazja pracodawców sięga dużo dalej.

Maria pozostawała w sporze z pracodawcą. Pracodawca planował restrukturyzację i chciał Marię zwolnić, a ona bardzo się przed tym opierała. Obawiała się trudności z znalezieniu nowej pracy na dwa lata przed emeryturą. Oczywiście obejmowała ją ochrona przedemerytalna. Sytuacja patowa. Pewnego dnia Maria nie mogła zalogować się do swojej skrzynki mailowej, którą posiadała w serwisie związanym z popularną wyszukiwarką internetową. Hasło się nie zgadzało. Gdy wypełniła odpowiedni formularz i administrator przywrócił jej dostęp do maili, okazało się, że ktoś włamał się na jej konto i przesłał do jej pracodawcy, z tego właśnie konta, znaczną część jej korespondencji. Część z nich zawierała mało wybredne opinie na temat szefów. Stanowiły one jej prywatną korespondencję. Przesłanie tych maili technicznie wyglądało tak, jakby to ona sama je do nich wysłała. Co zrobili szefowie? Zaczęli publikować na Facebook'u fragmenty tych maili. Czasem dłuższe, czasem krótsze. Ze złośliwymi komentarzami lub bez nich. Połowa firmy świetnie się przy tym bawiła. Sytuacja skończyła się w ten sposób, że Maria udała się do notariusza, okazała wpisy na Facebook'u, a on z ich treści sporządził akt notarialny. Dokument za 400 zł o mocy dowodowej trudnej do przecenienia. Następnym krokiem Marii było złożenie oświadczenia woli o natychmiastowym rozwiązaniu stosunku pracy ze względu na ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracodawcy. Taka forma rozstania skutkuje koniecznością zapłaty przez pracodawcą odszkodowania pracownikowi. Do rozstania Marii z pracodawcą finalnie więc doszło, tyle że z okolicznościach nieco innych niż planowane, z udziałem Facebook'a i notariusza.

Tak naprawdę do naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę niepotrzebne są narzędzia elektroniczne, wystarczy rzucić pracownikowi ze złością "zwalniam Cię" i już jest problem. Szczególnie, gdy powody do zwolnienia są, ale formę dobrano do tego niewłaściwą. Okazuje się, że klasyczne spotkanie u kadrowej i wręczenie papierowej wersji dokumentu jest dla pracodawcy dużo bezpieczniejsze, choć zdecydowanie mniej widowiskowe.

 

Grzegorz Ilnicki - Trener Grupy ODiTK

 

 

 

30.03.2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

[więcej]
23.03.2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

[więcej]
13.03.2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

[więcej]
13.03.2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

[więcej]
03.03.2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

[więcej]
24.02.2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

[więcej]
29.01.2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

[więcej]
16.12.2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

[więcej]
04.12.2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

[więcej]
15.11.2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...

[więcej]
28.10.2019

Taki mamy klimat – globalne ocieplenie a przyszłość zarządzania projektami

Nie lubimy zmian. Byłoby świetnie, gdyby sprawy mogły podążać ustalonymi od dekad ścieżkami, gdzie...

[więcej]
08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]
04.03.2019

Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel

Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.

[więcej]
18.02.2019

Business acumen, czyli czy leci z nami pilot

Poprawa EBITDA o 2,5% jest jednym z celów strategicznych pewnej firmy. Brzmi sensownie. Ale czy...

[więcej]
21.01.2019

Menadżerze, chcesz „uczynić” ludzi odpowiedzialnymi?

Jednym z wyzwań, o których najczęściej mówią liderzy, jest brak odpowiedzialności w ich...

[więcej]
09.01.2019

Storywatching w działaniach HR

W grudniu „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających Youtuberów. Na jej szczycie znalazł...

[więcej]
17.12.2018

Trendy rozwojowe 2018/2019 – czym bije serce rozwoju?

I znów znienacka dopadł nas koniec roku! Myślę, że nie tylko mnie zatrważa, jak czas po prostu...

[więcej]
10.12.2018

Innowacyjność w Polsce – jak to naprawdę wygląda?

Innowacyjność w Polsce ma różne oblicza. Dużo w tym kontekście mówi się o start-upach, i słusznie....

[więcej]
05.11.2018

Relacje – cichy zabójca sprzedaży?

Od kilku lat w procesach sprzedażowych kładzie się nacisk na budowanie relacji z klientem. Kierunek...

[więcej]
29.10.2018

Zmiany i nowości w wytycznych i certyfikacji IPMA

Najnowsza wersja „Wytycznych Kompetencji Indywidualnych w Zarządzaniu Projektami, Programami i...

[więcej]
15.10.2018

Planowanie programu rozwojowego – z kim i o czym rozmawiać

Fakt: Programy rozwojowe często nie osiągają założonych rezultatów.

[więcej]
01.10.2018

Grywalizacja – let's talk about fun

Super poważny zawodowy świat zmienia oblicze. Domaga się świeżości, lekkości i funu. Millenialsi,...

[więcej]
03.09.2018

Czego menadżer może się nauczyć od psa?

Zespoły mogły się już uczyć od dzikich gęsi. Sprawdzonym trenerem okazał się też koń. Mnie...

[więcej]
20.08.2018

Kto decyduje o wdrożeniu strategii organizacji - duży i mały obrazek

Typowy obrazek z polskich organizacji: zarząd wypracowuje strategię, a następnie zaprasza...

[więcej]
06.08.2018

Zator ogłoszony, czyli BIM w zamówieniach publicznych już w Polsce

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Długo oczekiwana inwestycja w centrum miasta. Przebudowa, która...

[więcej]
23.07.2018

Kultura narodowa w biznesowej globalnej wiosce – czy nadal ma znaczenie?

Dlaczego w Arabii Saudyjskiej manekiny sklepowe nie mają głów?

[więcej]
09.07.2018

Związki zawodowe – czy pojawią się w każdej firmie?

Na początku czerwca 2018 r. sejm przyjął ustawę, która zasadniczo zmienia przepisy regulujące...

[więcej]
18.06.2018

Programy rozwojowe i model 70:20:10 – historia z happy endem?

Odnoszę wrażenie, iż wszyscy zgadzamy się, że model 70:20:10 powinien stanowić kręgosłup programów...

[więcej]
21.05.2018

Etyczna sprzedaż w branży ubezpieczeniowej – poszukiwanie jednorożca?

„Czy da się wyżyć w sprzedaży, nie oszukując?” – takim pytaniem zaskoczył mnie kilka dni temu...

[więcej]
07.05.2018

Mentoring – nie zaczynaj od ogona

Nie mogę wyjść z zaskoczenia, gdy w kolejnej organizacji, która uruchamia mentoring, stykam się z...

[więcej]
23.04.2018

BIM Manager – praca szuka człowieka

BIM (Building Information Modeling) - ten skrót od 2 lat jest niesłychanie „modny” w branży...

[więcej]