WIEDZA
WYBIERZ TYP MATERIAŁÓW I TEMATYKĘ
Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg
Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na decyzje, które podejmujemy każdego dnia.
[więcej]O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?
Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci słońce, a czasem pojawia się wichura i ostry deszcz. Pomimo trudności podążasz dalej, krok za krokiem.
[więcej]Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe
Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego, przed jakim stanął wtedy świat.
[więcej]Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk
Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe). Choć to podstawowe uczucie, które towarzyszy nam całe życie.
[więcej]Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie
Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię o ludziach na podstawie pierwszego wrażenia. Pamiętaj, że to działa w dwie strony.
[więcej]Wódz z nerwami na wodzy
Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana większość z nich doświadcza jednej z najgroźniejszych chorób, na jakie cierpią liderzy naszych czasów: chronicznego stresu.
[więcej]Załatwiony w białych rękawiczkach
Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.
[więcej]Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel
Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.
[więcej]Kultura narodowa w biznesowej globalnej wiosce – czy nadal ma znaczenie?
Dlaczego w Arabii Saudyjskiej manekiny sklepowe nie mają głów?
[więcej]Różnorodność w zespole boli i leczy
Z różnorodnością spotykamy się coraz częściej. Dotyczy ona już nie tylko płci czy pokolenia, ale także pochodzenia i narodowości, co więcej - kwestii osobowości czy stylu działania. A jednak nie przestaje mnie ona zaskakiwać.
[więcej]Etykieta biznesu czyli o kulturze budowania relacji
Co jakiś czas, w różnych sytuacjach, mamy okazję obserwować zachowania osób pełniących ważne funkcje społeczne czy polityczne. Wzbudzają one w nas różne emocje.
[więcej]O pracy płytkiej i głębokiej
„Tak to można szatkować kapustę” – powiedziała moja współpracowniczka, gdy w związku ze spóźnieniem kandydata, z którym mieliśmy prowadzić wspólnie rozmowę, próbowała zabrać się za jedno ze swoich zadań, gdy na niego czekaliśmy.
[więcej]Utrzymanie koncentracji – jak pomóc sobie w realizacji zadań
Jak długo jesteś w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu bez rozpraszania się i przerywania?
[więcej]Prezentuj jak Steve Jobs
Popularność storytellingu, prezi, myślenia wizualnego pokazuje, że chcemy prezentować tak, aby nas słuchano, a nasze prezentacje zapadały w pamięć i serca słuchaczy.
[więcej]Jak wrócić z urlopu i nie zwariować
Jeśli czytasz ten artykuł, to może to oznaczać trzy rzeczy. Albo właśnie wróciłeś z urlopu i wariujesz, a bardzo, ale to bardzo, chciałbyś przestać. Lub też jesteś tuż przed wyjazdem i chcesz się dowiedzieć, jak poradzić sobie ze...
[więcej]Personal Branding - co warto wiedzieć
We wcześniejszych artykułach mieli Państwo okazję czytać o personal brandingu i employer brandingu w procesie rekrutacji. W tym artykule powiem w jaki sposób każdy z nas może świadomie przygotować się do budowania marki własnej.
[więcej]Okresowa czy rozwojowa - przygotowanie do rozmowy oceniającej
Temat ocen okresowych budzi wiele kontrowersji. Samo słowo „ocena” ma z założenia negatywny wydźwięk i choć nie lubimy być oceniani, to sami wydajemy oceny każdego dnia.
[więcej]Personal Branding w procesie rekrutacji
W procesie rekrutacji świadome budowanie wizerunku odgrywa znaczącą rolę, ma także wpływ na jego przebieg i efektywność.
[więcej]Zarządzanie czasem – rzecz o odwlekaniu
W zupełnie przypadkowym kraju (powiedzmy na przykład w Polsce), w zupełnie przypadkowym mieście (np. w Warszawie), w zupełnie przypadkowym biurowcu zupełnie przypadkowej firmy (nazwijmy ją… a nie, tego już nie napiszę), w...
[więcej]Feedback - jak wykorzystać go we własnym rozwoju
Stanowisko Dyrektora Generalnego ds. Twojego Rozwoju jest dawno obsadzone. Tobą. Jeśli czekasz, aż Twoja organizacja zrobi coś w tym względzie, przypomnij sobie dialog ucznia z mistrzem: „Mistrzu, długo trzeba oczekiwać zmian?...
[więcej]O sztuce wypoczywania
Początek lipca. Mały domek w środku lasu z widokiem na jezioro. Każdego dnia biorę filiżankę kawy, siadam na tarasie i próbuję pisać artykuł o wypoczywaniu.
[więcej]Dress code w biznesie
Będąc trenerem biznesu coraz częściej spotykam się z potrzebą świadomego budowania marki. Ważne jest to, że nie tylko myślimy o budowaniu marki - jako firmy, dla której pracujemy, ale także o budowaniu marki osobistej, poprzez to...
[więcej]O rozwoju osobistym
A jak sobie Pan/i wyobraża swoją karierę za pięć lat?... To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas rozmów rekrutacyjnych na nowe stanowisko czy też do programu rozwojowego. Jak na nie reagujesz?
[więcej]Wypalenie zawodowe
Lubisz swoją pracę czy może dosięga Cię syndrom wypalenia zawodowego? Czy wszyscy jesteśmy łatwopalni?
[więcej]Bieganie i biznes – o sile jednego kroku
To już finał naszych rozmów z Pawłem Sroką, w których biznes i bieganie stanowiło dobraną parę. Osią naszych rozmów na łamach newslettera były przygotowania do udziału Pawła w bieszczadzkim ultramaratonie Bieg Rzeźnika....
[więcej]Zarządzanie czasem oraz zarządzanie sobą w czasie
Zarządzanie czasem tzw. time management to sztuka niełatwa. Do stworzenia własnego, wypracowanego i skutecznego systemu zarządzania własnymi celami i zadaniami niezbędna jest znajomość siebie i własnego sposobu patrzenia na czas.
[więcej]Czego możemy nauczyć się od gęsi?
"Nikt z nas w pojedynkę nie jest tak bystry, jak my wszyscy razem" ( "None of us is so smart as all of us") - przysłowie japońskie.
[więcej]Gdzie mieszkają święte krowy?
„Święte krowy” mieszkają nie tylko w Indiach. Spotykamy je także w wielu polskich firmach. Zjawisko to – mimo, że powszechne – nie powinno być bagatelizowane. Obniża ono efektywność pracy pracowników i ich morale.
[więcej]Paradoksy efektywności
Uczestniczka jednego z moich szkoleń na pytanie – „Po czym poznajesz, że jesteś efektywna?” – Odpowiedziała – „Jestem efektywna, jeśli cały dzień nie pójdę do toalety, bo wtedy wiem, że wykorzystałam każdą dostępną tego dnia...
[więcej]Bieganie i biznes – boli głowa, boli noga i co dalej?
Roberta Korzeniowskiego zapytano czemu nie mówi o sporcie jako rywalizacji, która kojarzy się z wygrywaniem. Odpowiedział: "Najpierw muszę wygrać walkę z samym sobą. To jest szczególna walka. W jej toku tworzę i buduję siebie na...
[więcej]Jedni szukają powodu, inni sposobu
Wahania motywacji są tak samo naturalne jak fale na morzu. Wyobraźcie sobie sytuację, w której tafla morza utrzymywałaby się stale na tym samym poziomie.
[więcej]Bieganie i biznes – jak się tańczy w takiej parze?
Niektóre z naszych nawyków są jak stare ubrania, które zalegając w szafie kradną przestrzeń. Co ciekawe zawartość szafy u właścicieli wzbudza najczęściej przekonanie „przecież ja nie mam się w co ubrać!”. I co wtedy?
[więcej]Wybierz - jak chcesz zareagować
Tomasz jest managerem średniego szczebla. Właśnie odebrał telefon. Po zaledwie kilku sekundach rozmowy zbladł, a jego tętno wyraźnie wzrosło. Został poinformowany o kryzysowej sytuacji, musi podjąć decyzję. Nie ma jednak żadnych...
[więcej]O rany! Nie zdążę! - czyli jak pozbyć się efektu "ostatniej chwili"?
Kto z nas nie zna tego uczucia, kiedy zbliża się deadline na jakieś duże zadanie - prezentację, raport… Najczęściej towarzyszy nam świadomość, że jesteśmy "w lesie", poczucie winy, że nie zaczęliśmy wcześniej i rosnący...
[więcej]Spójrz w „lustro” – dowiedz się co myślą o tobie inni
Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz słowo: wizerunek? Wygląd? Marketingowe zabiegi?
[więcej]