18/12/2017

Co było i co będzie – trendy w HR 2017-2018

Rok 2017 dobiega końca. To czas podsumowań tego, co się udało, co zrobiliśmy, ale też moment, w którym zadajemy sobie pytania: „Co nas czeka? Jak wyglądają globalne trendy? Jakie wyzwania są u nas, lokalnie?" W tym artykule zapraszam do obiektywno – subiektywnego przeglądu tego, z czym w mijającym roku mierzyły się działy HR i jakie trendy i wyzwania pojawiają się w roku 2018.

Rewolucja czy ewolucja w HR

HBR w połowie 2015 roku opublikował okładkę z ilustracją bomby z palącym się lontem i prowokacyjnym nagłówkiem: "Czas wysadzić w powietrze HR i zbudować coś całkiem nowego!" Artykuł może nie był aż tak rewolucyjny, ale skłaniał do myślenia. Podobnie jak i raport Deloitte z roku 2015, który wskazywał, że HR na świecie potrzebuje radykalnego przeobrażenia ("extreme makeover"). Nie ma wątpliwości, że ogrom pracy został od tego czasu wykonany. Wzrasta liczba organizacji oceniających pracę HR jako dobrą lub doskonałą. HR staje się coraz bardziej innowacyjny, zaczyna iść ramię w ramię z biznesem, "zanurza się" w biznesie.

Z globalnych trendów HR (Mather R. Chapman) w 2017 warto wymienić: digitalizację, postępującą transformację HR-u (HR 3.0), międzypokoleniowe miejsce pracy oraz koncentrację na zaangażowaniu pracowników. Ten ostatni temat wydaje się kluczowy dla wielu organizacji także w Polsce, z uwagi na katastrofalne dane.

Rzesza niezaangażowanych

Wyniki światowych badań Instytutu Gallupa wskazują, że 85% pracowników jest niezaangażowanych, w tym aż 24% aktywnie niezaangażowanych, czyli takich, którzy podejmują działania na szkodę pracodawcy. Jak jest w Polsce? Jak podaje badanie Aon Best Employers przeprowadzone na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm, Polska jest w Europie liderem w rankingu niezaangażowanych pracowników. 52% niezaangażowanych pracowników to aż o 14% więcej niż w innych krajach europejskich. Niepokoi fakt, że poziom niezaangażowanych wzrósł od ostatniego badania o 4%. Co na to wpływa? Na pewno rynek pracownika, poziom wynagrodzeń i benefitów, ale także styl i jakość zarządzania w polskich firmach.

Z uwagi na problemy wielu organizacji związanych z rekrutacją, kluczowym wyzwaniem staje się zatem znalezienie pomysłu na "wyzwolenie" energii w obecnych pracownikach, gdyż stanowią oni najważniejsze źródło przewagi konkurencyjnej. Jak pokazały badania Korn Ferry z 2017 roku, realny wpływ na zaangażowanie pracowników mają menedżerowie liniowi, to im podlega 80% pracowników. Co ciekawe także 80% pracowników twierdzi, że bycie "traktowanym indywidualnie" zwiększy ich motywację i zaangażowanie. Tyle samo procent pracowników w Polsce twierdzi, że ma zaufanie do bezpośredniego przełożonego. W kontraście do tych danych wiele firm inwestuje w rozwój wyższej kadry zarządzającej, a mniej w menadżerów średniego i niższego szczebla. Leadrership na wszystkich poziomach organizacji na pewno będzie gorącym tematem. To będzie wyzwanie dla HR, zważywszy, że tylko 17% zarządzających ma przekonanie, że w organizacji są potrzebne umiejętności przywódcze. Może dlatego, że proponowane dotąd modele przywództwa oparte były o zestaw atrybutów (cech jak np. charyzma), a nie o zachowania i umiejętnościach. Poziom przywództwa i poziom zaangażowania stał się KPI dla HR.

Rynek pracownika - co tobie oferujemy

Większość klientów, z którymi się spotkałam w mijającym roku, zgłaszało problemy z rekrutacją i rotacją. I tu nie ma dobrych wieści - to się nie zmieni. Liderami w wyścigu o pracownika będą oczywiście te firmy, które mogą więcej płacić i mają ciekawszą, bardziej dopasowaną ofertę benefitową. Ale to oczywiście nie wystarczy. Credo każdej firmy, która zamierza zatrudniać w przyszłym roku, powinno być: kandydat to nasz klient, i tak powinien być traktowany. To "must have" przyszłego roku, bo jak podają badania eRecruiter, "58% kandydatów niezadowolonych z procesu rekrutacyjnego zaczyna negatywnie oceniać także produkty i usługi danej firmy". Zapewne dla wielu firm będzie to wyzwaniem, bo dane wskazują, że "49% firm nie utrzymuje żadnych relacji z kandydatami, którzy nie zostali zatrudnieni".

Rekrutacja jest znacznie skuteczniejsza, jeśli oparta jest o strategię Employer Branding. W Polsce ten temat ma perspektywę rozwojową. Badanie HRM "Employer Branding w Polsce 2017" pokazało, że 21 % firm nie posiada strategii EB i nie jest w trakcie jej tworzenia. 4% nie orientuje się w temacie. Za to 29% nie posiada strategii EB, ale planuje jej stworzenie i wdrożenie. Temat to na pewno warty zgłębienia przez HR, bo w Polsce w 43% za strategię EB odpowiedzialny jest dział HR. Sztuką jest przyciągnąć, ale i niemałą sztuką jest pracownika utrzymać.

Dużo się dzieje w procesach on-bordingowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Millenialsów, powstają aplikacje onboardingowe (IOS, Android), które nawigują pracownika w pierwszym dniu pracy. Onboardingowy manual (papierowy i elektroniczny) oraz "welcome pack" dla pracownika, to już standard wielu organizacji na naszym rynku. To samo dotyczy systemowego zaopiekowania się nowym pracownikiem w pierwszych miesiącach pracy przez wybranego pracownika. Projekt "Buddy" funkcjonuje w wielu polskich organizacjach. Wymiar godzin, czas trwania tej opieki jest różny. Co ciekawe, wspólnym wątkiem jest zadbanie o nowego pracownika nie tylko od strony formalnej, ale także skupienie się na relacjach, poznaniu z innymi pracownikami.

Microlearning i Personalizacja

Digitalizacja naszej rzeczywistości jest faktem. Wywiera bezpośredni wpływ na rekrutację i szkolenia. Jakie tendencje należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych? Treści edukacyjne będą udostępniane w małych porcjach. Na elearningindustry.com czytamy: "Microlearning to sposób nauczania i dostarczania treści w małych, bardzo specyficznych seriach". Microlearning jest również powiązany z trendem od uczenia się just-incase do just-in-time. Oznacza to, że uczymy się nowych umiejętności i najlepiej zdobywamy wiedzę, gdy naprawdę tego potrzebujemy i możemy zastosować niemal natychmiast. Będzie coraz mniej contentu na tak zwany "wszelki wypadek". Często podejście jest nie tylko odgórne, ale także bardzo ogólne. Rozwiązania edukacyjne są przeznaczone dla grup ludzi, a niedostosowane do indywidualnych potrzeb, życzeń i stylów uczenia się poszczególnych pracowników. Trend personalizacji procesu uczenia się będzie się rozwijał.

Czy te trendy będą najsilniejsze w przyszłym roku czy, jak zatytułował swój raport Deloitte, "wyrzeźbią przyszłość"? Być może. Powyższe zestawienie to subiektywne przewidywania wynikające z analizy trendów oraz spotkań, moich i innych osób z zespołu GRUPY ODITK, z przedstawicielami HR i biznesu. Jestem ciekawa Państwa opinii i wyzwań.

 

Iwona Skiba - Dyrektor Obszaru Szkoleń Psychologii Biznesu, GRUPA ODITK

 

 

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianych częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.

27/04/2021

Agile Mindset – hit czy kit?

Agile, agility, agile mindset, zwinność, agile leadership - to hasła, które od miesięcy są na...

19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub...

15/03/2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

18/01/2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

10/12/2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

27/11/2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

18/11/2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

22/10/2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

30/09/2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

29/09/2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

28/09/2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

4/09/2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

22/08/2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

4/08/2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

Ostatni rok będziemy pamiętać nie tylko jako rok Covid-19, ale też rok gwałtownej rewolucji...

30/07/2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

29/06/2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

15/06/2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

1/06/2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

27/04/2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

6/04/2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

30/03/2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

23/03/2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

13/03/2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

13/03/2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

3/03/2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

24/02/2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

29/01/2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

16/12/2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

4/12/2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

15/11/2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...