18.12.2017

Co było i co będzie – trendy w HR 2017-2018

Rok 2017 dobiega końca. To czas podsumowań tego, co się udało, co zrobiliśmy, ale też moment, w którym zadajemy sobie pytania: „Co nas czeka? Jak wyglądają globalne trendy? Jakie wyzwania są u nas, lokalnie?" W tym artykule zapraszam do obiektywno – subiektywnego przeglądu tego, z czym w mijającym roku mierzyły się działy HR i jakie trendy i wyzwania pojawiają się w roku 2018.

Rewolucja czy ewolucja w HR

HBR w połowie 2015 roku opublikował okładkę z ilustracją bomby z palącym się lontem i prowokacyjnym nagłówkiem: "Czas wysadzić w powietrze HR i zbudować coś całkiem nowego!" Artykuł może nie był aż tak rewolucyjny, ale skłaniał do myślenia. Podobnie jak i raport Deloitte z roku 2015, który wskazywał, że HR na świecie potrzebuje radykalnego przeobrażenia ("extreme makeover"). Nie ma wątpliwości, że ogrom pracy został od tego czasu wykonany. Wzrasta liczba organizacji oceniających pracę HR jako dobrą lub doskonałą. HR staje się coraz bardziej innowacyjny, zaczyna iść ramię w ramię z biznesem, "zanurza się" w biznesie.

Z globalnych trendów HR (Mather R. Chapman) w 2017 warto wymienić: digitalizację, postępującą transformację HR-u (HR 3.0), międzypokoleniowe miejsce pracy oraz koncentrację na zaangażowaniu pracowników. Ten ostatni temat wydaje się kluczowy dla wielu organizacji także w Polsce, z uwagi na katastrofalne dane.

Rzesza niezaangażowanych

Wyniki światowych badań Instytutu Gallupa wskazują, że 85% pracowników jest niezaangażowanych, w tym aż 24% aktywnie niezaangażowanych, czyli takich, którzy podejmują działania na szkodę pracodawcy. Jak jest w Polsce? Jak podaje badanie Aon Best Employers przeprowadzone na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm, Polska jest w Europie liderem w rankingu niezaangażowanych pracowników. 52% niezaangażowanych pracowników to aż o 14% więcej niż w innych krajach europejskich. Niepokoi fakt, że poziom niezaangażowanych wzrósł od ostatniego badania o 4%. Co na to wpływa? Na pewno rynek pracownika, poziom wynagrodzeń i benefitów, ale także styl i jakość zarządzania w polskich firmach.

Z uwagi na problemy wielu organizacji związanych z rekrutacją, kluczowym wyzwaniem staje się zatem znalezienie pomysłu na "wyzwolenie" energii w obecnych pracownikach, gdyż stanowią oni najważniejsze źródło przewagi konkurencyjnej. Jak pokazały badania Korn Ferry z 2017 roku, realny wpływ na zaangażowanie pracowników mają menedżerowie liniowi, to im podlega 80% pracowników. Co ciekawe także 80% pracowników twierdzi, że bycie "traktowanym indywidualnie" zwiększy ich motywację i zaangażowanie. Tyle samo procent pracowników w Polsce twierdzi, że ma zaufanie do bezpośredniego przełożonego. W kontraście do tych danych wiele firm inwestuje w rozwój wyższej kadry zarządzającej, a mniej w menadżerów średniego i niższego szczebla. Leadrership na wszystkich poziomach organizacji na pewno będzie gorącym tematem. To będzie wyzwanie dla HR, zważywszy, że tylko 17% zarządzających ma przekonanie, że w organizacji są potrzebne umiejętności przywódcze. Może dlatego, że proponowane dotąd modele przywództwa oparte były o zestaw atrybutów (cech jak np. charyzma), a nie o zachowania i umiejętnościach. Poziom przywództwa i poziom zaangażowania stał się KPI dla HR.

Rynek pracownika - co tobie oferujemy

Większość klientów, z którymi się spotkałam w mijającym roku, zgłaszało problemy z rekrutacją i rotacją. I tu nie ma dobrych wieści - to się nie zmieni. Liderami w wyścigu o pracownika będą oczywiście te firmy, które mogą więcej płacić i mają ciekawszą, bardziej dopasowaną ofertę benefitową. Ale to oczywiście nie wystarczy. Credo każdej firmy, która zamierza zatrudniać w przyszłym roku, powinno być: kandydat to nasz klient, i tak powinien być traktowany. To "must have" przyszłego roku, bo jak podają badania eRecruiter, "58% kandydatów niezadowolonych z procesu rekrutacyjnego zaczyna negatywnie oceniać także produkty i usługi danej firmy". Zapewne dla wielu firm będzie to wyzwaniem, bo dane wskazują, że "49% firm nie utrzymuje żadnych relacji z kandydatami, którzy nie zostali zatrudnieni".

Rekrutacja jest znacznie skuteczniejsza, jeśli oparta jest o strategię Employer Branding. W Polsce ten temat ma perspektywę rozwojową. Badanie HRM "Employer Branding w Polsce 2017" pokazało, że 21 % firm nie posiada strategii EB i nie jest w trakcie jej tworzenia. 4% nie orientuje się w temacie. Za to 29% nie posiada strategii EB, ale planuje jej stworzenie i wdrożenie. Temat to na pewno warty zgłębienia przez HR, bo w Polsce w 43% za strategię EB odpowiedzialny jest dział HR. Sztuką jest przyciągnąć, ale i niemałą sztuką jest pracownika utrzymać.

Dużo się dzieje w procesach on-bordingowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Millenialsów, powstają aplikacje onboardingowe (IOS, Android), które nawigują pracownika w pierwszym dniu pracy. Onboardingowy manual (papierowy i elektroniczny) oraz "welcome pack" dla pracownika, to już standard wielu organizacji na naszym rynku. To samo dotyczy systemowego zaopiekowania się nowym pracownikiem w pierwszych miesiącach pracy przez wybranego pracownika. Projekt "Buddy" funkcjonuje w wielu polskich organizacjach. Wymiar godzin, czas trwania tej opieki jest różny. Co ciekawe, wspólnym wątkiem jest zadbanie o nowego pracownika nie tylko od strony formalnej, ale także skupienie się na relacjach, poznaniu z innymi pracownikami.

Microlearning i Personalizacja

Digitalizacja naszej rzeczywistości jest faktem. Wywiera bezpośredni wpływ na rekrutację i szkolenia. Jakie tendencje należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych? Treści edukacyjne będą udostępniane w małych porcjach. Na elearningindustry.com czytamy: "Microlearning to sposób nauczania i dostarczania treści w małych, bardzo specyficznych seriach". Microlearning jest również powiązany z trendem od uczenia się just-incase do just-in-time. Oznacza to, że uczymy się nowych umiejętności i najlepiej zdobywamy wiedzę, gdy naprawdę tego potrzebujemy i możemy zastosować niemal natychmiast. Będzie coraz mniej contentu na tak zwany "wszelki wypadek". Często podejście jest nie tylko odgórne, ale także bardzo ogólne. Rozwiązania edukacyjne są przeznaczone dla grup ludzi, a niedostosowane do indywidualnych potrzeb, życzeń i stylów uczenia się poszczególnych pracowników. Trend personalizacji procesu uczenia się będzie się rozwijał.

Czy te trendy będą najsilniejsze w przyszłym roku czy, jak zatytułował swój raport Deloitte, "wyrzeźbią przyszłość"? Być może. Powyższe zestawienie to subiektywne przewidywania wynikające z analizy trendów oraz spotkań, moich i innych osób z zespołu GRUPY ODITK, z przedstawicielami HR i biznesu. Jestem ciekawa Państwa opinii i wyzwań.

 

Iwona Skiba - Dyrektor Obszaru Szkoleń Psychologii Biznesu, GRUPA ODITK

 

 

08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]
04.03.2019

Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel

Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.

[więcej]
18.02.2019

Business acumen, czyli czy leci z nami pilot

Poprawa EBITDA o 2,5% jest jednym z celów strategicznych pewnej firmy. Brzmi sensownie. Ale czy...

[więcej]
21.01.2019

Menadżerze, chcesz „uczynić” ludzi odpowiedzialnymi?

Jednym z wyzwań, o których najczęściej mówią liderzy, jest brak odpowiedzialności w ich...

[więcej]
09.01.2019

Storywatching w działaniach HR

W grudniu „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających Youtuberów. Na jej szczycie znalazł...

[więcej]
17.12.2018

Trendy rozwojowe 2018/2019 – czym bije serce rozwoju?

I znów znienacka dopadł nas koniec roku! Myślę, że nie tylko mnie zatrważa, jak czas po prostu...

[więcej]
10.12.2018

Innowacyjność w Polsce – jak to naprawdę wygląda?

Innowacyjność w Polsce ma różne oblicza. Dużo w tym kontekście mówi się o start-upach, i słusznie....

[więcej]
05.11.2018

Relacje – cichy zabójca sprzedaży?

Od kilku lat w procesach sprzedażowych kładzie się nacisk na budowanie relacji z klientem. Kierunek...

[więcej]
29.10.2018

Zmiany i nowości w wytycznych i certyfikacji IPMA

Najnowsza wersja „Wytycznych Kompetencji Indywidualnych w Zarządzaniu Projektami, Programami i...

[więcej]
15.10.2018

Planowanie programu rozwojowego – z kim i o czym rozmawiać

Fakt: Programy rozwojowe często nie osiągają założonych rezultatów.

[więcej]
01.10.2018

Grywalizacja – let's talk about fun

Super poważny zawodowy świat zmienia oblicze. Domaga się świeżości, lekkości i funu. Millenialsi,...

[więcej]
03.09.2018

Czego menadżer może się nauczyć od psa?

Zespoły mogły się już uczyć od dzikich gęsi. Sprawdzonym trenerem okazał się też koń. Mnie...

[więcej]
20.08.2018

Kto decyduje o wdrożeniu strategii organizacji - duży i mały obrazek

Typowy obrazek z polskich organizacji: zarząd wypracowuje strategię, a następnie zaprasza...

[więcej]
06.08.2018

Zator ogłoszony, czyli BIM w zamówieniach publicznych już w Polsce

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Długo oczekiwana inwestycja w centrum miasta. Przebudowa, która...

[więcej]
23.07.2018

Kultura narodowa w biznesowej globalnej wiosce – czy nadal ma znaczenie?

Dlaczego w Arabii Saudyjskiej manekiny sklepowe nie mają głów?

[więcej]
09.07.2018

Związki zawodowe – czy pojawią się w każdej firmie?

Na początku czerwca 2018 r. sejm przyjął ustawę, która zasadniczo zmienia przepisy regulujące...

[więcej]
18.06.2018

Programy rozwojowe i model 70:20:10 – historia z happy endem?

Odnoszę wrażenie, iż wszyscy zgadzamy się, że model 70:20:10 powinien stanowić kręgosłup programów...

[więcej]
21.05.2018

Etyczna sprzedaż w branży ubezpieczeniowej – poszukiwanie jednorożca?

„Czy da się wyżyć w sprzedaży, nie oszukując?” – takim pytaniem zaskoczył mnie kilka dni temu...

[więcej]
07.05.2018

Mentoring – nie zaczynaj od ogona

Nie mogę wyjść z zaskoczenia, gdy w kolejnej organizacji, która uruchamia mentoring, stykam się z...

[więcej]
23.04.2018

BIM Manager – praca szuka człowieka

BIM (Building Information Modeling) - ten skrót od 2 lat jest niesłychanie „modny” w branży...

[więcej]
09.04.2018

To coach or not to coach – coaching menadżerski w ujęciu MAC

Certyfikowani coachowie i związane z tym specjalizacje mnożą się jak grzyby po deszczu. Dostępny...

[więcej]
05.03.2018

Wszystko zaczyna się od empatii – Design Thinking

Irytujesz się, kiedy podczas dyskusji pada stwierdzenie: „Spróbuj wejść w moje buty”? Jeżeli to...

[więcej]
19.02.2018

Nowy rok, nowe cele – strategia a procesy i pracownicy

Początek roku to dla wielu organizacji ogłoszenie nowych kierunków i celów strategicznych będących...

[więcej]
05.02.2018

Sposób na przełom w innowacjach

Co robić, gdy wszystkie nisko wiszące owoce zostały już zebrane? W życiu – wiadomo – zwykle trzeba...

[więcej]
29.01.2018

Microlearning – panaceum na oporny mózg

Kto nie chciałby uczyć się szybciej, łatwiej, efektywniej? Niestety mózg często stawia nam czynny...

[więcej]
15.01.2018

Różnorodność w zespole boli i leczy

Z różnorodnością spotykamy się coraz częściej. Dotyczy ona już nie tylko płci czy pokolenia, ale...

[więcej]
04.12.2017

Building Information Modeling (BIM) – nowy wymiar branży budowlanej

Branża budowlana to stale rosnące wymagania w obszarze tworzenia nowej infrastruktury oraz nowych...

[więcej]
20.11.2017

O systemie antymobbingowym i antydyskryminacyjnym w działaniu - reagowanie i monitorowanie

Efektywny system antydyskryminacyjny i antymobbingowy opiera się na trzech filarach:...

[więcej]
06.11.2017

Etykieta biznesu czyli o kulturze budowania relacji

Co jakiś czas, w różnych sytuacjach, mamy okazję obserwować zachowania osób pełniących ważne...

[więcej]
23.10.2017

Kultura feedbacku - o sile informacji zwrotnej

O sile informacji zwrotnej korygującej dane mi było przekonać się w pewne czerwcowe przedpołudnie...

[więcej]
06.10.2017

TRIZ - fakty i mity

Każdy menadżer staje przed wyzwaniami przez duże „W”, w których nie ma mowy o prostej poprawie...

[więcej]