18/12/2017

Co było i co będzie – trendy w HR 2017-2018

Rok 2017 dobiega końca. To czas podsumowań tego, co się udało, co zrobiliśmy, ale też moment, w którym zadajemy sobie pytania: „Co nas czeka? Jak wyglądają globalne trendy? Jakie wyzwania są u nas, lokalnie?" W tym artykule zapraszam do obiektywno – subiektywnego przeglądu tego, z czym w mijającym roku mierzyły się działy HR i jakie trendy i wyzwania pojawiają się w roku 2018.

Rewolucja czy ewolucja w HR

HBR w połowie 2015 roku opublikował okładkę z ilustracją bomby z palącym się lontem i prowokacyjnym nagłówkiem: "Czas wysadzić w powietrze HR i zbudować coś całkiem nowego!" Artykuł może nie był aż tak rewolucyjny, ale skłaniał do myślenia. Podobnie jak i raport Deloitte z roku 2015, który wskazywał, że HR na świecie potrzebuje radykalnego przeobrażenia ("extreme makeover"). Nie ma wątpliwości, że ogrom pracy został od tego czasu wykonany. Wzrasta liczba organizacji oceniających pracę HR jako dobrą lub doskonałą. HR staje się coraz bardziej innowacyjny, zaczyna iść ramię w ramię z biznesem, "zanurza się" w biznesie.

Z globalnych trendów HR (Mather R. Chapman) w 2017 warto wymienić: digitalizację, postępującą transformację HR-u (HR 3.0), międzypokoleniowe miejsce pracy oraz koncentrację na zaangażowaniu pracowników. Ten ostatni temat wydaje się kluczowy dla wielu organizacji także w Polsce, z uwagi na katastrofalne dane.

Rzesza niezaangażowanych

Wyniki światowych badań Instytutu Gallupa wskazują, że 85% pracowników jest niezaangażowanych, w tym aż 24% aktywnie niezaangażowanych, czyli takich, którzy podejmują działania na szkodę pracodawcy. Jak jest w Polsce? Jak podaje badanie Aon Best Employers przeprowadzone na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm, Polska jest w Europie liderem w rankingu niezaangażowanych pracowników. 52% niezaangażowanych pracowników to aż o 14% więcej niż w innych krajach europejskich. Niepokoi fakt, że poziom niezaangażowanych wzrósł od ostatniego badania o 4%. Co na to wpływa? Na pewno rynek pracownika, poziom wynagrodzeń i benefitów, ale także styl i jakość zarządzania w polskich firmach.

Z uwagi na problemy wielu organizacji związanych z rekrutacją, kluczowym wyzwaniem staje się zatem znalezienie pomysłu na "wyzwolenie" energii w obecnych pracownikach, gdyż stanowią oni najważniejsze źródło przewagi konkurencyjnej. Jak pokazały badania Korn Ferry z 2017 roku, realny wpływ na zaangażowanie pracowników mają menedżerowie liniowi, to im podlega 80% pracowników. Co ciekawe także 80% pracowników twierdzi, że bycie "traktowanym indywidualnie" zwiększy ich motywację i zaangażowanie. Tyle samo procent pracowników w Polsce twierdzi, że ma zaufanie do bezpośredniego przełożonego. W kontraście do tych danych wiele firm inwestuje w rozwój wyższej kadry zarządzającej, a mniej w menadżerów średniego i niższego szczebla. Leadrership na wszystkich poziomach organizacji na pewno będzie gorącym tematem. To będzie wyzwanie dla HR, zważywszy, że tylko 17% zarządzających ma przekonanie, że w organizacji są potrzebne umiejętności przywódcze. Może dlatego, że proponowane dotąd modele przywództwa oparte były o zestaw atrybutów (cech jak np. charyzma), a nie o zachowania i umiejętnościach. Poziom przywództwa i poziom zaangażowania stał się KPI dla HR.

Rynek pracownika - co tobie oferujemy

Większość klientów, z którymi się spotkałam w mijającym roku, zgłaszało problemy z rekrutacją i rotacją. I tu nie ma dobrych wieści - to się nie zmieni. Liderami w wyścigu o pracownika będą oczywiście te firmy, które mogą więcej płacić i mają ciekawszą, bardziej dopasowaną ofertę benefitową. Ale to oczywiście nie wystarczy. Credo każdej firmy, która zamierza zatrudniać w przyszłym roku, powinno być: kandydat to nasz klient, i tak powinien być traktowany. To "must have" przyszłego roku, bo jak podają badania eRecruiter, "58% kandydatów niezadowolonych z procesu rekrutacyjnego zaczyna negatywnie oceniać także produkty i usługi danej firmy". Zapewne dla wielu firm będzie to wyzwaniem, bo dane wskazują, że "49% firm nie utrzymuje żadnych relacji z kandydatami, którzy nie zostali zatrudnieni".

Rekrutacja jest znacznie skuteczniejsza, jeśli oparta jest o strategię Employer Branding. W Polsce ten temat ma perspektywę rozwojową. Badanie HRM "Employer Branding w Polsce 2017" pokazało, że 21 % firm nie posiada strategii EB i nie jest w trakcie jej tworzenia. 4% nie orientuje się w temacie. Za to 29% nie posiada strategii EB, ale planuje jej stworzenie i wdrożenie. Temat to na pewno warty zgłębienia przez HR, bo w Polsce w 43% za strategię EB odpowiedzialny jest dział HR. Sztuką jest przyciągnąć, ale i niemałą sztuką jest pracownika utrzymać.

Dużo się dzieje w procesach on-bordingowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Millenialsów, powstają aplikacje onboardingowe (IOS, Android), które nawigują pracownika w pierwszym dniu pracy. Onboardingowy manual (papierowy i elektroniczny) oraz "welcome pack" dla pracownika, to już standard wielu organizacji na naszym rynku. To samo dotyczy systemowego zaopiekowania się nowym pracownikiem w pierwszych miesiącach pracy przez wybranego pracownika. Projekt "Buddy" funkcjonuje w wielu polskich organizacjach. Wymiar godzin, czas trwania tej opieki jest różny. Co ciekawe, wspólnym wątkiem jest zadbanie o nowego pracownika nie tylko od strony formalnej, ale także skupienie się na relacjach, poznaniu z innymi pracownikami.

Microlearning i Personalizacja

Digitalizacja naszej rzeczywistości jest faktem. Wywiera bezpośredni wpływ na rekrutację i szkolenia. Jakie tendencje należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych? Treści edukacyjne będą udostępniane w małych porcjach. Na elearningindustry.com czytamy: "Microlearning to sposób nauczania i dostarczania treści w małych, bardzo specyficznych seriach". Microlearning jest również powiązany z trendem od uczenia się just-incase do just-in-time. Oznacza to, że uczymy się nowych umiejętności i najlepiej zdobywamy wiedzę, gdy naprawdę tego potrzebujemy i możemy zastosować niemal natychmiast. Będzie coraz mniej contentu na tak zwany "wszelki wypadek". Często podejście jest nie tylko odgórne, ale także bardzo ogólne. Rozwiązania edukacyjne są przeznaczone dla grup ludzi, a niedostosowane do indywidualnych potrzeb, życzeń i stylów uczenia się poszczególnych pracowników. Trend personalizacji procesu uczenia się będzie się rozwijał.

Czy te trendy będą najsilniejsze w przyszłym roku czy, jak zatytułował swój raport Deloitte, "wyrzeźbią przyszłość"? Być może. Powyższe zestawienie to subiektywne przewidywania wynikające z analizy trendów oraz spotkań, moich i innych osób z zespołu GRUPY ODITK, z przedstawicielami HR i biznesu. Jestem ciekawa Państwa opinii i wyzwań.

 

Iwona Skiba - Dyrektor Obszaru Szkoleń Psychologii Biznesu, GRUPA ODITK

 

 

22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...