6/10/2017

TRIZ - fakty i mity

Każdy menadżer staje przed wyzwaniami przez duże „W”, w których nie ma mowy o prostej poprawie efektywności, w których potrzebne jest doprowadzenie do przełomu – czyli innowacji.

Dobierając narzędzia do tego typu zadań, często potrzebujemy zejść z typowych i utartych ścieżek. Szczególnie jeśli wyzwania wymagają sporej dozy kreatywności i oczekiwane są prawdziwie innowacyjne rezultaty. Wygląda na to, że w obecnej gospodarce nie ma innego sposobu na duże pieniądze niż właśnie innowacje, a czas prostych usprawnień się kończy.

TRIZ to globalna metodyka i zaawansowany zestaw narzędzi służący rozwiązywaniu problemów i tworzeniu przełomowych rozwiązań - efektem pracy z TRIZ jest ich spriorytetyzowana lista. Więcej na ten temat w artykule "TRIZ - znajdź proste rozwiązanie problemu".

TRIZ jest uznawany za bardzo skuteczny przy trudnych problemach technicznych, jednak nie jest łatwo się go nauczyć. Oto zebrane w jednym miejscu popularne stwierdzenia na temat TRIZ:

MIT - TRIZ nie jest popularny

Rzeczywiście w Polsce w porównaniu do innych krajów takich jak Korea Południowa, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania TRIZ nie jest jeszcze szeroko używany. Ponadto jeśli w Polsce ktoś już stosuje narzędzia TRIZ, to raczej odnosi się to do rozwiązywania problemów produkcyjnych, a mniej do tworzenia faktycznych innowacji. Koreluje to ze stosunkowo niską innowacyjnością naszej gospodarki w porównaniu do wymienionych krajów. Być może więc adopcja TRIZa byłaby impulsem do zmiany tego trendu i zwiększenia ilości patentów, wynalazków i ogólnie rozumianych innowacji w rodzimych firmach. Warto też zauważyć, że popularność zmienia się w czasie - we wrześniu 2017 roku właśnie w Polsce odbył się TRIZfest - czyli doroczna konferencja międzynarodowego stowarzyszenia TRIZ.

FAKT - TRIZ to innowacja, ale bez typowej dla technik kreatywnych intuicyjności

Całościowe analizowanie problemu: TRIZ pozwala generować pomysły w systematyczny i uporządkowany sposób tak, że nie pozostawia żadnych "białych plam". W efekcie otrzymujemy rozwiązanie tak bliskie ideałowi, jak to jest tylko możliwe. To duża przewaga nad podejściami opartymi na intuicji takimi jak burza mózgów, których powtarzalność sukcesu nie jest duża. Niepewność czy konkurencja, zajmując się później tym samym tematem, nie osiągnie lepszych rezultatów, to duży dyskomfort. Z TRIZ można sprowadzić takie ryzyko praktycznie do zera.

MIT - nauka TRIZ zajmuje lata

TRIZ jest uznawany za trudny do nauczenia się, szczególnie jeśli porównujemy go z prostymi podejściami takimi jak burza mózgów czy diagram Ishikawy. Faktycznie TRIZ obejmuje ponad 30 narzędzi, z czego kilkanaście można uznać za popularne. Poznanie ich wszystkich, czyli "doktoryzowanie się z TRIZa", zajmie co prawda lata, ale do uzyskania korzyści biznesowych wystarczy znajomość kilku z nich. Obiektywnie trudnością TRIZ jest jego nieintuicyjność. TRIZ to istotna zmiana w sposobie myślenia, a nauczenie się nowego podejścia zajmuje czas. Zdaniem autora trudność w nauce powoduje, że TRIZ jest dość elitarny, podobnie jak nie każdy zostaje lekarzem mimo wielu chętnych na starcie. Stąd też wiele organizacji podejmuje decyzje o tym, by zamiast tworzyć (stosunkowo drogą) wewnętrzną kompetencję w tym zakresie, korzystać z zewnętrznych konsultantów bądź wewnętrznych championów, szukając przy użyciu TRIZ rozwiązań w precyzyjnie wybranych, newralgicznych obszarach.

FAKT - TRIZ prowadzi do przełomowych rozwiązań

TRIZ nie tylko pozwala rozgryźć trudne problemy. Jeśli problem można rozwiązać na kilka sposobów, to jakość rozwiązań, do których prowadzi TRIZ, zdumiewa. Zamiast komplikować system, co jest często intuicyjne (więcej czujników, więcej części, lepsze i droższe materiały itp.), TRIZ potrafi rozwiązać problem przy użyciu istniejących zasobów, a nawet spowodować uproszczenie. Większość rozwiązań wygenerowanych z TRIZ można by skomentować słowami "wow! sprytne!". A za tym zwykle idzie wzrost niezawodności i oszczędności finansowe. Skuteczność TRIZ niejednokrotnie zwala z nóg, gdy udaje się pokonać problem, z którym nie dali sobie rady wysokiej klasy specjaliści myślący w standardowy sposób. Takie właśnie przykłady mają na swoim koncie firmy Sonion (Szczecin), Allcomp (Katowice) czy SMP (Białystok).

FAKT - TRIZ zajmuje czas

TRIZ pozwala zazwyczaj rozwiązać zwykłe zagadnienie w kilka godzin, a w najtrudniejszych wypadkach w kilka tygodni. Burza mózgów generuje pomysły szybko, mimo że w porównaniu do TRIZ są one zazwyczaj niskiej jakości. Najczęściej jednak, próbując zaimplementować rozwiązanie stworzone metodą prób i błędów, marnujemy o wiele więcej czasu (i pieniędzy) na bezproduktywne ślepe uliczki. Jednocześnie najszybciej rozwiązany problem, jakiego doświadczył autor, zajął 3 minuty, choć rozwiązanie zaproponował ekspert TRIZ, za którym stały lata doświadczeń.

MIT - TRIZ jest tylko dla inżynierów i naukowców

To prawda, że TRIZ stworzony został oryginalnie dla wynalazców i ciągle najbardziej popularny jest przy innowacjach technicznych. Jednak jest wiele przykładów użycia TRIZ w dziedzinach dalekich od techniki jak organizacja firmy, marketing czy PR. Zdaniem autora popularność TRIZ wśród umysłów ścisłych jest powiązana z technicznymi przykładami, dużą ilością logiki oraz algorytmicznością podejścia. Jeśli ktoś wcześniej studiował matematykę i fizykę, to potem łatwiej mu nauczyć się narzędzi i procedur TRIZ. Na szczęście jednak TRIZ w praktyce stosuje zasadę Einsteina: "uprość wszystko tak bardzo jak tylko można, ale nie bardziej". Dlatego nauka czy implementacja TRIZ tak naprawdę nie wymaga szerokiej wiedzy ścisłej czy specjalistycznej, a raczej pewnej systematyczności, która wszak nie jest obca również humanistom.

FAKT - TRIZ jest trudny w implementacji

TRIZ wymusza na tyle dużą zmianę w myśleniu, że łatwo nam wrócić do starych nawyków. Można tu wysunąć analogię do uprawiania regularnych ćwiczeń fizycznych: trudno się do tego zebrać, a wiele "noworocznych" postanowień umiera po kilku tygodniach - szczególnie jeśli nie ma się indywidualnego trenera. Jednocześnie jeśli już ćwiczenia wejdą w krew, to zalety są oczywiste, a wykonywanie ich staje się drugą naturą. Podobnie jest z TRIZ: trudno się go nauczyć, pomaga, gdy zatrudnimy facylitatora czy coacha, jednak raz wdrożony TRIZ z pewnością przemodeluje "sylwetkę" innowacyjną naszej organizacji.

MIT - TRIZ trzeba wdrażać w całej organizacji

To, że Samsung, Hyundai czy Intel rozpoczęli wdrażanie TRIZ od masowych szkoleń ogromnych grup pracowników, nie znaczy, że jest to jedyny sposób. TRIZ może być stosowany lokalnie w danym dziale czy zespole lub nawet indywidualnie, a nie tylko globalnie. Poza tym można ograniczyć się tylko do wybranych narzędzi TRIZ lub nawet okresowo wynajmować zewnętrznego eksperta TRIZ do wsparcia swojego zespołu przy rozwiązywaniu wybranego jednego problemu.

FAKT - TRIZ najlepiej nadaje się do trudnych problemów

TRIZ to sposób na faktycznie trudne problemy. Niezwykłe w swojej prostocie, unikalne rozwiązania, na które nikt nie potrafił wpaść przez lata, to wyróżnik TRIZ. Zgodnie z trendami ta zaleta ma się pogłębiać z upływem lat, gdy coraz więcej będziemy pracowali tworząc rozwiązania, a coraz mniej mięśniami. Rozwiązywaniem samych tylko prostych problemów coraz trudniej będzie się wyróżnić na rynku przyszłości. Zresztą największe biznesy zawsze leżały pod najtrudniejszymi problemami.

 

Michał Hałas - Ekspert TRIZ, GRUPA ODITK

Kontynuując tematykę TRIZ, zapraszamy na Webinarium GRUPY ODITK: Klasyczne metody pobudzania kreatywności vs. TRIZ, które odbędzie się 11 października 2017 o godzinie 11.00. Podczas spotkania dokonamy porównania intuicyjnego pobudzania kreatywności z uporządkowanym sposobem działania, jakim jest wykorzystanie narzędzi TRIZ. By wziąć udział w spotkaniu konieczna jest REJESTRACJA.

 

 

Autor artykułu
Michał Hałas
4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianych częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.

27/04/2021

Agile Mindset – hit czy kit?

Agile, agility, agile mindset, zwinność, agile leadership - to hasła, które od miesięcy są na...

19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub...

15/03/2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

18/01/2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

10/12/2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

27/11/2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

18/11/2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

22/10/2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

30/09/2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

29/09/2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

28/09/2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

4/09/2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

22/08/2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

4/08/2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

Ostatni rok będziemy pamiętać nie tylko jako rok Covid-19, ale też rok gwałtownej rewolucji...

30/07/2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

29/06/2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

15/06/2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

1/06/2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

27/04/2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

6/04/2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

30/03/2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

23/03/2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

13/03/2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

13/03/2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

3/03/2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

24/02/2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

29/01/2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

16/12/2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

4/12/2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

15/11/2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...