06.10.2017

TRIZ - fakty i mity

Każdy menadżer staje przed wyzwaniami przez duże „W”, w których nie ma mowy o prostej poprawie efektywności, w których potrzebne jest doprowadzenie do przełomu – czyli innowacji.

Dobierając narzędzia do tego typu zadań, często potrzebujemy zejść z typowych i utartych ścieżek. Szczególnie jeśli wyzwania wymagają sporej dozy kreatywności i oczekiwane są prawdziwie innowacyjne rezultaty. Wygląda na to, że w obecnej gospodarce nie ma innego sposobu na duże pieniądze niż właśnie innowacje, a czas prostych usprawnień się kończy.

TRIZ to globalna metodyka i zaawansowany zestaw narzędzi służący rozwiązywaniu problemów i tworzeniu przełomowych rozwiązań - efektem pracy z TRIZ jest ich spriorytetyzowana lista. Więcej na ten temat w artykule "TRIZ - znajdź proste rozwiązanie problemu".

TRIZ jest uznawany za bardzo skuteczny przy trudnych problemach technicznych, jednak nie jest łatwo się go nauczyć. Oto zebrane w jednym miejscu popularne stwierdzenia na temat TRIZ:

MIT - TRIZ nie jest popularny

Rzeczywiście w Polsce w porównaniu do innych krajów takich jak Korea Południowa, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania TRIZ nie jest jeszcze szeroko używany. Ponadto jeśli w Polsce ktoś już stosuje narzędzia TRIZ, to raczej odnosi się to do rozwiązywania problemów produkcyjnych, a mniej do tworzenia faktycznych innowacji. Koreluje to ze stosunkowo niską innowacyjnością naszej gospodarki w porównaniu do wymienionych krajów. Być może więc adopcja TRIZa byłaby impulsem do zmiany tego trendu i zwiększenia ilości patentów, wynalazków i ogólnie rozumianych innowacji w rodzimych firmach. Warto też zauważyć, że popularność zmienia się w czasie - we wrześniu 2017 roku właśnie w Polsce odbył się TRIZfest - czyli doroczna konferencja międzynarodowego stowarzyszenia TRIZ.

FAKT - TRIZ to innowacja, ale bez typowej dla technik kreatywnych intuicyjności

Całościowe analizowanie problemu: TRIZ pozwala generować pomysły w systematyczny i uporządkowany sposób tak, że nie pozostawia żadnych "białych plam". W efekcie otrzymujemy rozwiązanie tak bliskie ideałowi, jak to jest tylko możliwe. To duża przewaga nad podejściami opartymi na intuicji takimi jak burza mózgów, których powtarzalność sukcesu nie jest duża. Niepewność czy konkurencja, zajmując się później tym samym tematem, nie osiągnie lepszych rezultatów, to duży dyskomfort. Z TRIZ można sprowadzić takie ryzyko praktycznie do zera.

MIT - nauka TRIZ zajmuje lata

TRIZ jest uznawany za trudny do nauczenia się, szczególnie jeśli porównujemy go z prostymi podejściami takimi jak burza mózgów czy diagram Ishikawy. Faktycznie TRIZ obejmuje ponad 30 narzędzi, z czego kilkanaście można uznać za popularne. Poznanie ich wszystkich, czyli "doktoryzowanie się z TRIZa", zajmie co prawda lata, ale do uzyskania korzyści biznesowych wystarczy znajomość kilku z nich. Obiektywnie trudnością TRIZ jest jego nieintuicyjność. TRIZ to istotna zmiana w sposobie myślenia, a nauczenie się nowego podejścia zajmuje czas. Zdaniem autora trudność w nauce powoduje, że TRIZ jest dość elitarny, podobnie jak nie każdy zostaje lekarzem mimo wielu chętnych na starcie. Stąd też wiele organizacji podejmuje decyzje o tym, by zamiast tworzyć (stosunkowo drogą) wewnętrzną kompetencję w tym zakresie, korzystać z zewnętrznych konsultantów bądź wewnętrznych championów, szukając przy użyciu TRIZ rozwiązań w precyzyjnie wybranych, newralgicznych obszarach.

FAKT - TRIZ prowadzi do przełomowych rozwiązań

TRIZ nie tylko pozwala rozgryźć trudne problemy. Jeśli problem można rozwiązać na kilka sposobów, to jakość rozwiązań, do których prowadzi TRIZ, zdumiewa. Zamiast komplikować system, co jest często intuicyjne (więcej czujników, więcej części, lepsze i droższe materiały itp.), TRIZ potrafi rozwiązać problem przy użyciu istniejących zasobów, a nawet spowodować uproszczenie. Większość rozwiązań wygenerowanych z TRIZ można by skomentować słowami "wow! sprytne!". A za tym zwykle idzie wzrost niezawodności i oszczędności finansowe. Skuteczność TRIZ niejednokrotnie zwala z nóg, gdy udaje się pokonać problem, z którym nie dali sobie rady wysokiej klasy specjaliści myślący w standardowy sposób. Takie właśnie przykłady mają na swoim koncie firmy Sonion (Szczecin), Allcomp (Katowice) czy SMP (Białystok).

FAKT - TRIZ zajmuje czas

TRIZ pozwala zazwyczaj rozwiązać zwykłe zagadnienie w kilka godzin, a w najtrudniejszych wypadkach w kilka tygodni. Burza mózgów generuje pomysły szybko, mimo że w porównaniu do TRIZ są one zazwyczaj niskiej jakości. Najczęściej jednak, próbując zaimplementować rozwiązanie stworzone metodą prób i błędów, marnujemy o wiele więcej czasu (i pieniędzy) na bezproduktywne ślepe uliczki. Jednocześnie najszybciej rozwiązany problem, jakiego doświadczył autor, zajął 3 minuty, choć rozwiązanie zaproponował ekspert TRIZ, za którym stały lata doświadczeń.

MIT - TRIZ jest tylko dla inżynierów i naukowców

To prawda, że TRIZ stworzony został oryginalnie dla wynalazców i ciągle najbardziej popularny jest przy innowacjach technicznych. Jednak jest wiele przykładów użycia TRIZ w dziedzinach dalekich od techniki jak organizacja firmy, marketing czy PR. Zdaniem autora popularność TRIZ wśród umysłów ścisłych jest powiązana z technicznymi przykładami, dużą ilością logiki oraz algorytmicznością podejścia. Jeśli ktoś wcześniej studiował matematykę i fizykę, to potem łatwiej mu nauczyć się narzędzi i procedur TRIZ. Na szczęście jednak TRIZ w praktyce stosuje zasadę Einsteina: "uprość wszystko tak bardzo jak tylko można, ale nie bardziej". Dlatego nauka czy implementacja TRIZ tak naprawdę nie wymaga szerokiej wiedzy ścisłej czy specjalistycznej, a raczej pewnej systematyczności, która wszak nie jest obca również humanistom.

FAKT - TRIZ jest trudny w implementacji

TRIZ wymusza na tyle dużą zmianę w myśleniu, że łatwo nam wrócić do starych nawyków. Można tu wysunąć analogię do uprawiania regularnych ćwiczeń fizycznych: trudno się do tego zebrać, a wiele "noworocznych" postanowień umiera po kilku tygodniach - szczególnie jeśli nie ma się indywidualnego trenera. Jednocześnie jeśli już ćwiczenia wejdą w krew, to zalety są oczywiste, a wykonywanie ich staje się drugą naturą. Podobnie jest z TRIZ: trudno się go nauczyć, pomaga, gdy zatrudnimy facylitatora czy coacha, jednak raz wdrożony TRIZ z pewnością przemodeluje "sylwetkę" innowacyjną naszej organizacji.

MIT - TRIZ trzeba wdrażać w całej organizacji

To, że Samsung, Hyundai czy Intel rozpoczęli wdrażanie TRIZ od masowych szkoleń ogromnych grup pracowników, nie znaczy, że jest to jedyny sposób. TRIZ może być stosowany lokalnie w danym dziale czy zespole lub nawet indywidualnie, a nie tylko globalnie. Poza tym można ograniczyć się tylko do wybranych narzędzi TRIZ lub nawet okresowo wynajmować zewnętrznego eksperta TRIZ do wsparcia swojego zespołu przy rozwiązywaniu wybranego jednego problemu.

FAKT - TRIZ najlepiej nadaje się do trudnych problemów

TRIZ to sposób na faktycznie trudne problemy. Niezwykłe w swojej prostocie, unikalne rozwiązania, na które nikt nie potrafił wpaść przez lata, to wyróżnik TRIZ. Zgodnie z trendami ta zaleta ma się pogłębiać z upływem lat, gdy coraz więcej będziemy pracowali tworząc rozwiązania, a coraz mniej mięśniami. Rozwiązywaniem samych tylko prostych problemów coraz trudniej będzie się wyróżnić na rynku przyszłości. Zresztą największe biznesy zawsze leżały pod najtrudniejszymi problemami.

 

Michał Hałas - Ekspert TRIZ, GRUPA ODITK

Kontynuując tematykę TRIZ, zapraszamy na Webinarium GRUPY ODITK: Klasyczne metody pobudzania kreatywności vs. TRIZ, które odbędzie się 11 października 2017 o godzinie 11.00. Podczas spotkania dokonamy porównania intuicyjnego pobudzania kreatywności z uporządkowanym sposobem działania, jakim jest wykorzystanie narzędzi TRIZ. By wziąć udział w spotkaniu konieczna jest REJESTRACJA.

 

 

08.10.2019

Uważny, obecny i skuteczny, czyli mindfulness lidera

Nie masz chwili wytchnienia. Nadmiar obowiązków, presja, pośpiech, konflikty, zmiany, oczekiwania,...

[więcej]
17.09.2019

Digitalne docenianie – spróbuj, co ci szkodzi

Słowa mają siłę. Szczególnie te, które wyrażają docenienie. Ale jak ich używać, gdy zwykłe...

[więcej]
26.08.2019

Wdrożenie BIM to droga do sukcesu - o ile nie idziesz na skróty

W branży budowlanej, jednej z branż sektora bądź co bądź usługowego, sukces opisany jest w bardzo...

[więcej]
06.08.2019

Program rozwojowy od kuchni – doprawiony 70:20:10

Zainspirowała mnie ostatnio międzynarodowa firma dostarczająca produkty żywnościowe bezpośrednio do...

[więcej]
29.07.2019

Czy opłaca się inwestować w personal branding kadry menadżerskiej?

Czy inwestując w markę osobistą menadżera, nie pomagamy mu w gładkim przejściu do konkurencji?...

[więcej]
08.07.2019

Wódz z nerwami na wodzy

Jaka jest wspólna cecha menadżerów? Poza tym, że kierują ludźmi w organizacjach, zdecydowana...

[więcej]
27.05.2019

Załatwiony w białych rękawiczkach

Menadżerze, markę osobistą buduj wtedy, kiedy masz pracę.

[więcej]
15.05.2019

BIM - siła kompetentnego zespołu

Ostatni rok to czas niezwykle intensywnego rozwoju BIM (Building Information Modeling) w Polsce....

[więcej]
08.04.2019

Głodni doceniania, czyli słów kilka o roli docenienia w miejscu pracy

Paradoks dzisiejszych czasów: mnożą się programy uznaniowe i benefitowe dla pracowników, a poziom...

[więcej]
26.03.2019

Złoto ukryte u konstruktorów, czyli Design For Assembly (DFA)

Realia pracy konstruktorów zwykle wyglądają tak, że menadżerowie oczekują od nich sporego tempa. Bo...

[więcej]
04.03.2019

Jak, a nie co – kiedy proces jest ważniejszy niż cel

Ludzie odnoszący sukcesy i ich nieodnoszący mają takie same cele.

[więcej]
18.02.2019

Business acumen, czyli czy leci z nami pilot

Poprawa EBITDA o 2,5% jest jednym z celów strategicznych pewnej firmy. Brzmi sensownie. Ale czy...

[więcej]
21.01.2019

Menadżerze, chcesz „uczynić” ludzi odpowiedzialnymi?

Jednym z wyzwań, o których najczęściej mówią liderzy, jest brak odpowiedzialności w ich...

[więcej]
09.01.2019

Storywatching w działaniach HR

W grudniu „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających Youtuberów. Na jej szczycie znalazł...

[więcej]
17.12.2018

Trendy rozwojowe 2018/2019 – czym bije serce rozwoju?

I znów znienacka dopadł nas koniec roku! Myślę, że nie tylko mnie zatrważa, jak czas po prostu...

[więcej]
10.12.2018

Innowacyjność w Polsce – jak to naprawdę wygląda?

Innowacyjność w Polsce ma różne oblicza. Dużo w tym kontekście mówi się o start-upach, i słusznie....

[więcej]
05.11.2018

Relacje – cichy zabójca sprzedaży?

Od kilku lat w procesach sprzedażowych kładzie się nacisk na budowanie relacji z klientem. Kierunek...

[więcej]
29.10.2018

Zmiany i nowości w wytycznych i certyfikacji IPMA

Najnowsza wersja „Wytycznych Kompetencji Indywidualnych w Zarządzaniu Projektami, Programami i...

[więcej]
15.10.2018

Planowanie programu rozwojowego – z kim i o czym rozmawiać

Fakt: Programy rozwojowe często nie osiągają założonych rezultatów.

[więcej]
01.10.2018

Grywalizacja – let's talk about fun

Super poważny zawodowy świat zmienia oblicze. Domaga się świeżości, lekkości i funu. Millenialsi,...

[więcej]
03.09.2018

Czego menadżer może się nauczyć od psa?

Zespoły mogły się już uczyć od dzikich gęsi. Sprawdzonym trenerem okazał się też koń. Mnie...

[więcej]
20.08.2018

Kto decyduje o wdrożeniu strategii organizacji - duży i mały obrazek

Typowy obrazek z polskich organizacji: zarząd wypracowuje strategię, a następnie zaprasza...

[więcej]
06.08.2018

Zator ogłoszony, czyli BIM w zamówieniach publicznych już w Polsce

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Długo oczekiwana inwestycja w centrum miasta. Przebudowa, która...

[więcej]
23.07.2018

Kultura narodowa w biznesowej globalnej wiosce – czy nadal ma znaczenie?

Dlaczego w Arabii Saudyjskiej manekiny sklepowe nie mają głów?

[więcej]
09.07.2018

Związki zawodowe – czy pojawią się w każdej firmie?

Na początku czerwca 2018 r. sejm przyjął ustawę, która zasadniczo zmienia przepisy regulujące...

[więcej]
18.06.2018

Programy rozwojowe i model 70:20:10 – historia z happy endem?

Odnoszę wrażenie, iż wszyscy zgadzamy się, że model 70:20:10 powinien stanowić kręgosłup programów...

[więcej]
21.05.2018

Etyczna sprzedaż w branży ubezpieczeniowej – poszukiwanie jednorożca?

„Czy da się wyżyć w sprzedaży, nie oszukując?” – takim pytaniem zaskoczył mnie kilka dni temu...

[więcej]
07.05.2018

Mentoring – nie zaczynaj od ogona

Nie mogę wyjść z zaskoczenia, gdy w kolejnej organizacji, która uruchamia mentoring, stykam się z...

[więcej]
23.04.2018

BIM Manager – praca szuka człowieka

BIM (Building Information Modeling) - ten skrót od 2 lat jest niesłychanie „modny” w branży...

[więcej]
09.04.2018

To coach or not to coach – coaching menadżerski w ujęciu MAC

Certyfikowani coachowie i związane z tym specjalizacje mnożą się jak grzyby po deszczu. Dostępny...

[więcej]
05.03.2018

Wszystko zaczyna się od empatii – Design Thinking

Irytujesz się, kiedy podczas dyskusji pada stwierdzenie: „Spróbuj wejść w moje buty”? Jeżeli to...

[więcej]
19.02.2018

Nowy rok, nowe cele – strategia a procesy i pracownicy

Początek roku to dla wielu organizacji ogłoszenie nowych kierunków i celów strategicznych będących...

[więcej]
05.02.2018

Sposób na przełom w innowacjach

Co robić, gdy wszystkie nisko wiszące owoce zostały już zebrane? W życiu – wiadomo – zwykle trzeba...

[więcej]
29.01.2018

Microlearning – panaceum na oporny mózg

Kto nie chciałby uczyć się szybciej, łatwiej, efektywniej? Niestety mózg często stawia nam czynny...

[więcej]
15.01.2018

Różnorodność w zespole boli i leczy

Z różnorodnością spotykamy się coraz częściej. Dotyczy ona już nie tylko płci czy pokolenia, ale...

[więcej]
18.12.2017

Co było i co będzie – trendy w HR 2017-2018

Rok 2017 dobiega końca. To czas podsumowań tego, co się udało, co zrobiliśmy, ale też moment, w...

[więcej]
04.12.2017

Building Information Modeling (BIM) – nowy wymiar branży budowlanej

Branża budowlana to stale rosnące wymagania w obszarze tworzenia nowej infrastruktury oraz nowych...

[więcej]
20.11.2017

O systemie antymobbingowym i antydyskryminacyjnym w działaniu - reagowanie i monitorowanie

Efektywny system antydyskryminacyjny i antymobbingowy opiera się na trzech filarach:...

[więcej]
06.11.2017

Etykieta biznesu czyli o kulturze budowania relacji

Co jakiś czas, w różnych sytuacjach, mamy okazję obserwować zachowania osób pełniących ważne...

[więcej]
23.10.2017

Kultura feedbacku - o sile informacji zwrotnej

O sile informacji zwrotnej korygującej dane mi było przekonać się w pewne czerwcowe przedpołudnie...

[więcej]