6/10/2017

TRIZ - fakty i mity

Każdy menadżer staje przed wyzwaniami przez duże „W”, w których nie ma mowy o prostej poprawie efektywności, w których potrzebne jest doprowadzenie do przełomu – czyli innowacji.

Dobierając narzędzia do tego typu zadań, często potrzebujemy zejść z typowych i utartych ścieżek. Szczególnie jeśli wyzwania wymagają sporej dozy kreatywności i oczekiwane są prawdziwie innowacyjne rezultaty. Wygląda na to, że w obecnej gospodarce nie ma innego sposobu na duże pieniądze niż właśnie innowacje, a czas prostych usprawnień się kończy.

TRIZ to globalna metodyka i zaawansowany zestaw narzędzi służący rozwiązywaniu problemów i tworzeniu przełomowych rozwiązań - efektem pracy z TRIZ jest ich spriorytetyzowana lista. Więcej na ten temat w artykule "TRIZ - znajdź proste rozwiązanie problemu".

TRIZ jest uznawany za bardzo skuteczny przy trudnych problemach technicznych, jednak nie jest łatwo się go nauczyć. Oto zebrane w jednym miejscu popularne stwierdzenia na temat TRIZ:

MIT - TRIZ nie jest popularny

Rzeczywiście w Polsce w porównaniu do innych krajów takich jak Korea Południowa, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania TRIZ nie jest jeszcze szeroko używany. Ponadto jeśli w Polsce ktoś już stosuje narzędzia TRIZ, to raczej odnosi się to do rozwiązywania problemów produkcyjnych, a mniej do tworzenia faktycznych innowacji. Koreluje to ze stosunkowo niską innowacyjnością naszej gospodarki w porównaniu do wymienionych krajów. Być może więc adopcja TRIZa byłaby impulsem do zmiany tego trendu i zwiększenia ilości patentów, wynalazków i ogólnie rozumianych innowacji w rodzimych firmach. Warto też zauważyć, że popularność zmienia się w czasie - we wrześniu 2017 roku właśnie w Polsce odbył się TRIZfest - czyli doroczna konferencja międzynarodowego stowarzyszenia TRIZ.

FAKT - TRIZ to innowacja, ale bez typowej dla technik kreatywnych intuicyjności

Całościowe analizowanie problemu: TRIZ pozwala generować pomysły w systematyczny i uporządkowany sposób tak, że nie pozostawia żadnych "białych plam". W efekcie otrzymujemy rozwiązanie tak bliskie ideałowi, jak to jest tylko możliwe. To duża przewaga nad podejściami opartymi na intuicji takimi jak burza mózgów, których powtarzalność sukcesu nie jest duża. Niepewność czy konkurencja, zajmując się później tym samym tematem, nie osiągnie lepszych rezultatów, to duży dyskomfort. Z TRIZ można sprowadzić takie ryzyko praktycznie do zera.

MIT - nauka TRIZ zajmuje lata

TRIZ jest uznawany za trudny do nauczenia się, szczególnie jeśli porównujemy go z prostymi podejściami takimi jak burza mózgów czy diagram Ishikawy. Faktycznie TRIZ obejmuje ponad 30 narzędzi, z czego kilkanaście można uznać za popularne. Poznanie ich wszystkich, czyli "doktoryzowanie się z TRIZa", zajmie co prawda lata, ale do uzyskania korzyści biznesowych wystarczy znajomość kilku z nich. Obiektywnie trudnością TRIZ jest jego nieintuicyjność. TRIZ to istotna zmiana w sposobie myślenia, a nauczenie się nowego podejścia zajmuje czas. Zdaniem autora trudność w nauce powoduje, że TRIZ jest dość elitarny, podobnie jak nie każdy zostaje lekarzem mimo wielu chętnych na starcie. Stąd też wiele organizacji podejmuje decyzje o tym, by zamiast tworzyć (stosunkowo drogą) wewnętrzną kompetencję w tym zakresie, korzystać z zewnętrznych konsultantów bądź wewnętrznych championów, szukając przy użyciu TRIZ rozwiązań w precyzyjnie wybranych, newralgicznych obszarach.

FAKT - TRIZ prowadzi do przełomowych rozwiązań

TRIZ nie tylko pozwala rozgryźć trudne problemy. Jeśli problem można rozwiązać na kilka sposobów, to jakość rozwiązań, do których prowadzi TRIZ, zdumiewa. Zamiast komplikować system, co jest często intuicyjne (więcej czujników, więcej części, lepsze i droższe materiały itp.), TRIZ potrafi rozwiązać problem przy użyciu istniejących zasobów, a nawet spowodować uproszczenie. Większość rozwiązań wygenerowanych z TRIZ można by skomentować słowami "wow! sprytne!". A za tym zwykle idzie wzrost niezawodności i oszczędności finansowe. Skuteczność TRIZ niejednokrotnie zwala z nóg, gdy udaje się pokonać problem, z którym nie dali sobie rady wysokiej klasy specjaliści myślący w standardowy sposób. Takie właśnie przykłady mają na swoim koncie firmy Sonion (Szczecin), Allcomp (Katowice) czy SMP (Białystok).

FAKT - TRIZ zajmuje czas

TRIZ pozwala zazwyczaj rozwiązać zwykłe zagadnienie w kilka godzin, a w najtrudniejszych wypadkach w kilka tygodni. Burza mózgów generuje pomysły szybko, mimo że w porównaniu do TRIZ są one zazwyczaj niskiej jakości. Najczęściej jednak, próbując zaimplementować rozwiązanie stworzone metodą prób i błędów, marnujemy o wiele więcej czasu (i pieniędzy) na bezproduktywne ślepe uliczki. Jednocześnie najszybciej rozwiązany problem, jakiego doświadczył autor, zajął 3 minuty, choć rozwiązanie zaproponował ekspert TRIZ, za którym stały lata doświadczeń.

MIT - TRIZ jest tylko dla inżynierów i naukowców

To prawda, że TRIZ stworzony został oryginalnie dla wynalazców i ciągle najbardziej popularny jest przy innowacjach technicznych. Jednak jest wiele przykładów użycia TRIZ w dziedzinach dalekich od techniki jak organizacja firmy, marketing czy PR. Zdaniem autora popularność TRIZ wśród umysłów ścisłych jest powiązana z technicznymi przykładami, dużą ilością logiki oraz algorytmicznością podejścia. Jeśli ktoś wcześniej studiował matematykę i fizykę, to potem łatwiej mu nauczyć się narzędzi i procedur TRIZ. Na szczęście jednak TRIZ w praktyce stosuje zasadę Einsteina: "uprość wszystko tak bardzo jak tylko można, ale nie bardziej". Dlatego nauka czy implementacja TRIZ tak naprawdę nie wymaga szerokiej wiedzy ścisłej czy specjalistycznej, a raczej pewnej systematyczności, która wszak nie jest obca również humanistom.

FAKT - TRIZ jest trudny w implementacji

TRIZ wymusza na tyle dużą zmianę w myśleniu, że łatwo nam wrócić do starych nawyków. Można tu wysunąć analogię do uprawiania regularnych ćwiczeń fizycznych: trudno się do tego zebrać, a wiele "noworocznych" postanowień umiera po kilku tygodniach - szczególnie jeśli nie ma się indywidualnego trenera. Jednocześnie jeśli już ćwiczenia wejdą w krew, to zalety są oczywiste, a wykonywanie ich staje się drugą naturą. Podobnie jest z TRIZ: trudno się go nauczyć, pomaga, gdy zatrudnimy facylitatora czy coacha, jednak raz wdrożony TRIZ z pewnością przemodeluje "sylwetkę" innowacyjną naszej organizacji.

MIT - TRIZ trzeba wdrażać w całej organizacji

To, że Samsung, Hyundai czy Intel rozpoczęli wdrażanie TRIZ od masowych szkoleń ogromnych grup pracowników, nie znaczy, że jest to jedyny sposób. TRIZ może być stosowany lokalnie w danym dziale czy zespole lub nawet indywidualnie, a nie tylko globalnie. Poza tym można ograniczyć się tylko do wybranych narzędzi TRIZ lub nawet okresowo wynajmować zewnętrznego eksperta TRIZ do wsparcia swojego zespołu przy rozwiązywaniu wybranego jednego problemu.

FAKT - TRIZ najlepiej nadaje się do trudnych problemów

TRIZ to sposób na faktycznie trudne problemy. Niezwykłe w swojej prostocie, unikalne rozwiązania, na które nikt nie potrafił wpaść przez lata, to wyróżnik TRIZ. Zgodnie z trendami ta zaleta ma się pogłębiać z upływem lat, gdy coraz więcej będziemy pracowali tworząc rozwiązania, a coraz mniej mięśniami. Rozwiązywaniem samych tylko prostych problemów coraz trudniej będzie się wyróżnić na rynku przyszłości. Zresztą największe biznesy zawsze leżały pod najtrudniejszymi problemami.

Michał Hałas - Ekspert TRIZ, GRUPA ODITK

Autor artykułu
Michał Hałas
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...