19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub zamartwianie się tym, co może się wydarzyć? Dodajmy do tego ogrom wyzwań, z jakimi mierzymy się w obecnej rzeczywistości, a wpływ na nasz organizm i psychikę będzie potwornie destrukcyjny.

Najlepszym sposobem na funkcjonowanie w "covidowej rzeczywistości", jak i w każdej innej, jest w moim odczuciu realizm i to o niego postanowiłem oprzeć ten artykuł. Może nie brzmi spektakularnie, ale gdy staniesz się go świadomy, może się okazać bardzo praktycznym i skutecznym narzędziem do wykorzystania.

Realizm rzadko stosowany

Od lat prowadzę szkolenia z mindfulness w biznesie. Realizm jest jego wykładnią, definicją, tabelą i wykresem. Zgodnie z wynikami badań psychologicznych, zdecydowana większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co miało miejsce w przeszłości ("Jak ona mogła się tak do mnie odezwać przy współpracownikach?", "Co miała znaczyć ta jej mina, gdy prezentowałam raport na poniedziałkowej odprawie?") i na to, co przewidują, antycypują, że może się w przyszłości wydarzyć ("Co będzie, jeśli się okaże, że firma się ze mną pożegna w ramach redukcji etatów?", "Co zrobię, gdy ktoś z moich najbliższych poważnie zachoruje na wirusa i trafi do szpitala?", "Chyba oszaleję, jeśli lockdown się przedłuży o kolejny rok i trzeba będzie siedzieć w domu z dzieciakami!").

Przeżywanie tego, co minęło i już nie istnieje, zamartwianie się tym, czego jeszcze nie ma, a co najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzy, to mało konstruktywny sposób na życie, stojący w opozycji do określeń takich, jak: szczęście, spełnienie, poczucie sensu, samorealizacja, sukces. Tym bardziej, że w świetle badań aż 90% naszych antycypacji nigdy nie będzie miało miejsca.

Zwykle rozpamiętywania i przewidywania mają charakter negatywny. Choć nie mamy wpływu na większość z tych rzeczy (badania pokazują, że ponad 80% czasu i energii życiowej poświęcamy na sprawy, na które nie mamy wpływu), to jednak emocje, jakie w związku z nimi przeżywamy, są jak najbardziej prawdziwe. Użalasz się nad tym, co już było, martwisz się tym, co raczej się nie wydarzy, a do bólu realny hormon stresu, niezwykle destrukcyjny dla naszego organizmu i naszej psychiki, kortyzol, wydziela się pod wpływem tych emocji do układu twojego organizmu. Następnie jest w ciele odkładany, przeradzając się z czasem w stres chroniczny, od którego naprawdę chorujemy, wpychamy się w niszczące ramiona depresji i innych zaburzeń zwanych chorobami cywilizacyjnymi. W tym czasie człowiek daje niezwykle mało uwagi temu, co właśnie się dzieje.

Uważna obecność

Trening uważnej obecności, czyli wspomniany mindfulness, osadza się na kontakcie z tym, czego w danej chwili doświadczamy. Całym sobą, wszystkimi dostępnymi zmysłami koncentrujesz się na danym zadaniu, na tym, co widzisz w tej chwili, na dźwiękach, jakie teraz docierają do twoich uszu, na temperaturze powietrza, zapachach, fakturze materiału, z jakiego zrobione są twoje ubrania, na emocjach, jakie w tym momencie się w twoim ciele przejawiają. Słuchasz z uwagą człowieka, który mówi do ciebie, nie oceniasz go, nie myślisz nad swoimi kontrargumentami, tylko słuchasz i słyszysz. Z szacunkiem i akceptacją przyjmujesz jego zdanie. Jesteś z tym, co tu i teraz się dzieje.

Niezależnie od okoliczności, z otwartością chłoniesz rzeczywistość i wnosisz w nią wkład w postaci siebie. Zamiast oceniać i na ocenach budować swój stan emocjonalny, koncentrujesz się na tym, by myśleć konstruktywnie.

Działasz w oparciu o te myśli, a twoje działanie prowadzi cię do realizacji celów. Jeśli czegoś nie wiesz bądź nie jesteś pewien, to dopytujesz, wyjaśniasz, zamiast domyślać się, podejrzewać, zakładać. Twoje życie staje się dzięki temu dużo prostsze, bardziej spokojne i efektywne, bo adekwatne do rzeczywistości. Covidowej również? - ktoś spyta. Do każdej, również trudnej, a nawet tym bardziej do takiej.

Taka jest rzeczywistość

W sformułowaniu "Covidowa rzeczywistość" pojawia się słowo "rzeczywistość". Naprawdę warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele ono znaczy. Każdy z nas żyje w rzeczywistości niezależnie od tego, jakie nadaje jej znaczenia. W oparciu o swoje wykształcenie, minione doświadczenia, ludzi, jakimi się otaczamy, realia rodzinne i zawodowe czy typ osobowości, postrzegamy ją na swój własny sposób. Podświadomie kreujemy iluzje na jej temat, karmimy się nadziejami, oceniamy na swój sposób informacje, sytuacje, zdarzenia.

Marzymy o tym, by było jak dawniej. W rzeczywistości życie nigdy nie jest "jak dawniej", nie jest "jak w przeszłości", życie jest "jak teraz". Im mniej rozpamiętywania, utyskiwania, płonnych nadziei, tym większa szansa na spotkanie się z tym, co jest, takim, jakie jest. Z pokorą do życia i akceptacją tego, czym teraz właśnie się przejawia, rysuje się szansa na to, że człowiek wejdzie w kontakt z tym, co jest rzeczywiste.

Rzeczywistość, nawet gdy jest trudna, gdy stawia wymagania, gdy pojawia się w nas ból, rozpacz, smutek, daje szansę na to, by zamiast od niej uciekać, stanąć w roli obserwatora z akceptacją dla życia w przeróżnych jego przejawach.

Naturą życia jest różnorodność. Każdy z nas jest inny. Ktoś tak przeżywa ten czas, a ktoś zupełnie inaczej. Nie wiadomo, jak będzie, dokąd to wszystko prowadzi. Nic nie jest dobre czy złe, jest takie, jakie jest. I to jest właśnie realizm rzeczywistości - covidowej czy innej.

Realizm potencjałem możliwości

Są ludzie, którzy zechcą z tego okresu w dziejach ludzkości skorzystać. Ktoś coś postanowi, z czegoś zrezygnuje lub za coś się weźmie. Ktoś inny wejdzie w tryb przetrwania. Ktoś wyprze to, co się dzieje i będzie żył, jakby nic się nie stało. Możemy być na różnych etapach swojego osobistego rozwoju, różnie postrzegać świat. Mamy różne możliwości i sposoby radzenia sobie. To właśnie jest rzeczywistość. Warto się jej jako takiej przyjrzeć. Każdy z nas jest jej częścią składową, która, jak sama rzeczywistość, podlega procesom nieustannej zmiany. W nich każdy może dostrzegać szanse tak samo, jak i zagrożenia.

To od ciebie zależy, czemu dasz swoją uwagę i swoją obecność w rzeczywistości bieżącej, tej, która "się dzieje" tutaj, teraz. Na czym ci zależy? Co jest dla ciebie ważne? Czego cię uczy ta lekcja? Co wybierasz?

Konrad Wilk, Trener GRUPY ODITK

 

Polecane szkolenia:

 

 

Autor artykułu
4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianych częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...

10/05/2021

Nowe potrzeby to nowe benefity – jak zapewnić pracownikom wsparcie psychologiczne

Nowe potrzeby pracowników wymagają świeżego spojrzenia na benefity.

27/04/2021

Agile Mindset – hit czy kit?

Agile, agility, agile mindset, zwinność, agile leadership - to hasła, które od miesięcy są na...

15/03/2021

Leadership w nowej normalności

O transformacji przywództwa mówiono od przynajmniej 10 lat. Jednak to ostatni rok pokazał prawdziwe...

18/01/2021

Zarządzanie konfliktem – ważny element dobrego przywództwa

Burza i pioruny, a potem ciche dni – znasz to? A może jednak od początku cisza, ale atmosfera w...

10/12/2020

Od czego zacząć, gdy spada sprzedaż?

Spadek sprzedaży stawia zarządzających firmą przed dylematem, jak najlepiej na zmiennym rynku...

27/11/2020

Czy sprzedawać wszystkim klientom?

Kiedy spadają przychody, rodzi się pokusa, by sprzedawać wszystkim klientom, którzy się pojawią....

18/11/2020

Zwinność jest wtedy, gdy piłka jest w grze – krótki przewodnik po AGILITY

W sporcie zwinność jest bezcenna. Szybkie podania, przejęcia, zmiany, przepływ energii między...

22/10/2020

Kogo zatrudnić na Dyrektora Sprzedaży? To zależy, co i jak ma sprzedawać

Firma chce się rozwijać, walczyć o rynek, w „covidowych” warunkach dodatkowo poszerzyła lub...

30/09/2020

Oczywiste problemy biznesowe i nieoczywiste odpowiedzi w czasach Covid-19

Wiele firm staje przed wyzwaniem dalszego projektowania swojego wzrostu w wyjątkowo zmiennym...

29/09/2020

Wirtualne przywództwo, czyli lider w digitalnym świecie

Przywództwo to świadomy wybór, sama charyzma nie wystarczy, by być dobrym liderem.

28/09/2020

Strategia w czasach pandemii

Często kryzys, obok zagrożenia, stwarza nowe okazje. Aby je dostrzec, trzeba być elastycznym....

4/09/2020

Tarcza 4.0. i kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejna tarcza antykryzysowa wprowadziła sporo ważnych zmian w prawie pracy.

22/08/2020

Kontrolujesz własne decyzje? O pułapkach, które funduje nam mózg

Mózg wpada w wiele różnych pułapek, z których nie zdajemy sobie sprawy. A one mają wpływ na...

4/08/2020

BIM Koordynator – pierwsza linia obrony

Ostatni rok będziemy pamiętać nie tylko jako rok Covid-19, ale też rok gwałtownej rewolucji...

30/07/2020

Inne podejście do sukcesji

Wiadomo, że słowo 'sukces' kojarzy się pozytywnie. A co się stanie, kiedy dodamy do niego dwie...

29/06/2020

Are you ready to go online? Jak przygotować handlowców do transformacji sprzedaży

O transformacji sprzedaży do online mówiono od kilku dobrych lat, ale była to raczej aspiracja,...

15/06/2020

Projekt ekstremalny od środka – the good, the bad and the ugly

Niezwykłe czasy rodzą niezwykłe historie. Przedstawiam anatomię z projektu, który okazał się być...

1/06/2020

Jak motywować w nieprzewidywalnych czasach

Menadżerowie wciąż poszukują skutecznych sposobów motywowania swoich pracowników. A jeśli w tzw....

27/04/2020

O co tyle krzyku z odpornością psychiczną?

Wyobraź sobie, że jesteś wysoko w górach. Pogoda może zmienić się w każdej chwili. Czasem świeci...

6/04/2020

Ty kontra stres – o mądrej rozgrywce i przygotowaniu na nowe

Pamiętam, jak w 2008 roku pisałem artykuły o zarządzaniu stresem w obliczu kryzysu ekonomicznego,...

30/03/2020

Rozwój w czasach zarazy

Rozwój znajduje się w ćwiartce matrycy Eisenhowera: WAŻNE/NIEPILNE – tak pokazują moje...

23/03/2020

Liderze - doładuj pozytywne emocje

O różnicach pomiędzy byciem menadżerem a liderem powiedziano już bardzo dużo. Aktualna sytuacja to...

13/03/2020

Jak oswoić niepewność – redukuj swój lęk

Kto z nas lubi się bać? Nie chcemy lęku. Unikamy go na różne sposoby (mniej i bardziej zdrowe)....

13/03/2020

Praca zdalna – kluczowe kwestie prawne

W związku z przyspieszonym transferem do pracy zdalnej, stykamy się z pytaniami ze strony działów...

3/03/2020

Jak cię widzą, tak ci płacą – o znaczeniu ubioru w biznesie

Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. A i tak często to robimy - wydajemy opinię...

24/02/2020

Zwinność wodospadu, czyli agile mindset

Turkusowe zarządzanie, samoorganizujące się zespoły, zwinność organizacji. Znamy to, prawda? Te i...

29/01/2020

Project management z perspektywy czasu – jak było i jak będzie

Kiedy poprosiliśmy ministra gospodarki o honorowy patronat nad konferencją Project Management,...

16/12/2019

Samoorganizujący się zespół? Tak, ale po sFRISowaniu

Typowa sytuacja: dołączyłeś do projektu Agile i wiesz, że macie stać się zespołem...

4/12/2019

Goodness is good for business – kilka słów o programach wellbeing

Weekend trwa jeszcze w najlepsze, a Ty myślisz tylko o tym, że następnego dnia musisz iść do pracy....

15/11/2019

Rozwój po nowemu – WOW w procesach rozwojowych

Zmiana pokoleniowa w firmach, wszechobecna technologia i rzeczywistość VUCA kształtują nowe...

28/10/2019

Taki mamy klimat – globalne ocieplenie a przyszłość zarządzania projektami

Nie lubimy zmian. Byłoby świetnie, gdyby sprawy mogły podążać ustalonymi od dekad ścieżkami, gdzie...