19/04/2021

Na „covidową rzeczywistość” odpowiedz realizmem

Czy wiesz, że większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co było lub zamartwianie się tym, co może się wydarzyć? Dodajmy do tego ogrom wyzwań, z jakimi mierzymy się w obecnej rzeczywistości, a wpływ na nasz organizm i psychikę będzie potwornie destrukcyjny.

Najlepszym sposobem na funkcjonowanie w "covidowej rzeczywistości", jak i w każdej innej, jest w moim odczuciu realizm i to o niego postanowiłem oprzeć ten artykuł. Może nie brzmi spektakularnie, ale gdy staniesz się go świadomy, może się okazać bardzo praktycznym i skutecznym narzędziem do wykorzystania.

Realizm rzadko stosowany

Od lat prowadzę szkolenia z mindfulness w biznesie. Realizm jest jego wykładnią, definicją, tabelą i wykresem. Zgodnie z wynikami badań psychologicznych, zdecydowana większość ludzi poświęca ponad 80% swojego życia na rozpamiętywanie tego, co miało miejsce w przeszłości ("Jak ona mogła się tak do mnie odezwać przy współpracownikach?", "Co miała znaczyć ta jej mina, gdy prezentowałam raport na poniedziałkowej odprawie?") i na to, co przewidują, antycypują, że może się w przyszłości wydarzyć ("Co będzie, jeśli się okaże, że firma się ze mną pożegna w ramach redukcji etatów?", "Co zrobię, gdy ktoś z moich najbliższych poważnie zachoruje na wirusa i trafi do szpitala?", "Chyba oszaleję, jeśli lockdown się przedłuży o kolejny rok i trzeba będzie siedzieć w domu z dzieciakami!").

Przeżywanie tego, co minęło i już nie istnieje, zamartwianie się tym, czego jeszcze nie ma, a co najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzy, to mało konstruktywny sposób na życie, stojący w opozycji do określeń takich, jak: szczęście, spełnienie, poczucie sensu, samorealizacja, sukces. Tym bardziej, że w świetle badań aż 90% naszych antycypacji nigdy nie będzie miało miejsca.

Zwykle rozpamiętywania i przewidywania mają charakter negatywny. Choć nie mamy wpływu na większość z tych rzeczy (badania pokazują, że ponad 80% czasu i energii życiowej poświęcamy na sprawy, na które nie mamy wpływu), to jednak emocje, jakie w związku z nimi przeżywamy, są jak najbardziej prawdziwe. Użalasz się nad tym, co już było, martwisz się tym, co raczej się nie wydarzy, a do bólu realny hormon stresu, niezwykle destrukcyjny dla naszego organizmu i naszej psychiki, kortyzol, wydziela się pod wpływem tych emocji do układu twojego organizmu. Następnie jest w ciele odkładany, przeradzając się z czasem w stres chroniczny, od którego naprawdę chorujemy, wpychamy się w niszczące ramiona depresji i innych zaburzeń zwanych chorobami cywilizacyjnymi. W tym czasie człowiek daje niezwykle mało uwagi temu, co właśnie się dzieje.

Uważna obecność

Trening uważnej obecności, czyli wspomniany mindfulness, osadza się na kontakcie z tym, czego w danej chwili doświadczamy. Całym sobą, wszystkimi dostępnymi zmysłami koncentrujesz się na danym zadaniu, na tym, co widzisz w tej chwili, na dźwiękach, jakie teraz docierają do twoich uszu, na temperaturze powietrza, zapachach, fakturze materiału, z jakiego zrobione są twoje ubrania, na emocjach, jakie w tym momencie się w twoim ciele przejawiają. Słuchasz z uwagą człowieka, który mówi do ciebie, nie oceniasz go, nie myślisz nad swoimi kontrargumentami, tylko słuchasz i słyszysz. Z szacunkiem i akceptacją przyjmujesz jego zdanie. Jesteś z tym, co tu i teraz się dzieje.

Niezależnie od okoliczności, z otwartością chłoniesz rzeczywistość i wnosisz w nią wkład w postaci siebie. Zamiast oceniać i na ocenach budować swój stan emocjonalny, koncentrujesz się na tym, by myśleć konstruktywnie.

Działasz w oparciu o te myśli, a twoje działanie prowadzi cię do realizacji celów. Jeśli czegoś nie wiesz bądź nie jesteś pewien, to dopytujesz, wyjaśniasz, zamiast domyślać się, podejrzewać, zakładać. Twoje życie staje się dzięki temu dużo prostsze, bardziej spokojne i efektywne, bo adekwatne do rzeczywistości. Covidowej również? - ktoś spyta. Do każdej, również trudnej, a nawet tym bardziej do takiej.

Taka jest rzeczywistość

W sformułowaniu "Covidowa rzeczywistość" pojawia się słowo "rzeczywistość". Naprawdę warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele ono znaczy. Każdy z nas żyje w rzeczywistości niezależnie od tego, jakie nadaje jej znaczenia. W oparciu o swoje wykształcenie, minione doświadczenia, ludzi, jakimi się otaczamy, realia rodzinne i zawodowe czy typ osobowości, postrzegamy ją na swój własny sposób. Podświadomie kreujemy iluzje na jej temat, karmimy się nadziejami, oceniamy na swój sposób informacje, sytuacje, zdarzenia.

Marzymy o tym, by było jak dawniej. W rzeczywistości życie nigdy nie jest "jak dawniej", nie jest "jak w przeszłości", życie jest "jak teraz". Im mniej rozpamiętywania, utyskiwania, płonnych nadziei, tym większa szansa na spotkanie się z tym, co jest, takim, jakie jest. Z pokorą do życia i akceptacją tego, czym teraz właśnie się przejawia, rysuje się szansa na to, że człowiek wejdzie w kontakt z tym, co jest rzeczywiste.

Rzeczywistość, nawet gdy jest trudna, gdy stawia wymagania, gdy pojawia się w nas ból, rozpacz, smutek, daje szansę na to, by zamiast od niej uciekać, stanąć w roli obserwatora z akceptacją dla życia w przeróżnych jego przejawach.

Naturą życia jest różnorodność. Każdy z nas jest inny. Ktoś tak przeżywa ten czas, a ktoś zupełnie inaczej. Nie wiadomo, jak będzie, dokąd to wszystko prowadzi. Nic nie jest dobre czy złe, jest takie, jakie jest. I to jest właśnie realizm rzeczywistości - covidowej czy innej.

Realizm potencjałem możliwości

Są ludzie, którzy zechcą z tego okresu w dziejach ludzkości skorzystać. Ktoś coś postanowi, z czegoś zrezygnuje lub za coś się weźmie. Ktoś inny wejdzie w tryb przetrwania. Ktoś wyprze to, co się dzieje i będzie żył, jakby nic się nie stało. Możemy być na różnych etapach swojego osobistego rozwoju, różnie postrzegać świat. Mamy różne możliwości i sposoby radzenia sobie. To właśnie jest rzeczywistość. Warto się jej jako takiej przyjrzeć. Każdy z nas jest jej częścią składową, która, jak sama rzeczywistość, podlega procesom nieustannej zmiany. W nich każdy może dostrzegać szanse tak samo, jak i zagrożenia.

To od ciebie zależy, czemu dasz swoją uwagę i swoją obecność w rzeczywistości bieżącej, tej, która "się dzieje" tutaj, teraz. Na czym ci zależy? Co jest dla ciebie ważne? Czego cię uczy ta lekcja? Co wybierasz?

Konrad Wilk, Trener GRUPY ODITK

 

Polecane szkolenia:

 

 

Autor artykułu
22/04/2024

Kompetencje przyszłości i power skills – czyli jak rozwijać prawdziwych ludzi w świecie sztucznej inteligencji

Na zmianę potrzebnych nam umiejętności/kompetencji wpływa świat, w którym żyjemy. Na jakie future...

15/03/2024

Dobrostan pracowników – jak go wzmacniać?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym sukces organizacji nie zależy tylko od efektywności...

12/02/2024

Sztuczna inteligencja w produkcji – czego się spodziewać? Co już się dzieje?

Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji (AI). Ogromne wrażenie robi na mnie szybki rozwój...

24/10/2023

Cisza – negocjacyjne złoto

Ostatni kwartał roku to czas wzmożonych negocjacji. Wydajemy budżety, walczymy o budżety, umowy,...

25/09/2023

Przepis na wypalenie zawodowe

Karolina, menadżerka dużego zespołu, jadąc jak co dzień do pracy, tym razem płakała. Zawsze...

30/08/2023

Have fun! – jak czerpać radość z codziennej pracy

Czy wiesz, jak czerpać radość z codziennych czynności i jak zarażać nią nawet największych...

31/07/2023

Poczucie szczęścia u pracowników – droga do budowania odpowiedzialności w zespole

Powiem to wprost – jeżeli chcesz mieć odpowiedzialnych ludzi, musisz zadbać o ich poczucie...

3/07/2023

Data storytelling – jak opowiadać o danych?

Współcześni inżynierowie i menadżerowie to nie tylko osoby zarządzające procesami, projektami czy...

12/06/2023

Talenty i mocne strony - podejście na nowe czasy

W 2018 roku Instytut Gallupa przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie mający okazję...

22/05/2023

Jak znaleźć gen innowacji u inżyniera?

Jak odróżnić inżyniera, który będzie żyłą złota dla firmy ze względu na swoje pomysły, od innego,...

5/04/2023

Czy szukanie sensu w pracy ma sens? I co z tym wspólnego ma retencja Talentów.

Pozyskiwanie Talentów z rynku pracy jest nie lada wyzwaniem, ale ich retencja w organizacji jest...

21/03/2023

Menadżer Coachem – czyli jak prowadzić pracownika w świecie BANI

Coaching menadżerski, temat znany od dawna, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Bo żyjemy w...

14/02/2023

Nie jestem szefem - po co mi marka osobista w Internecie?

Z marką osobistą jest jak z pogodą - zawsze jakaś jest. Nie każdemu będzie to odpowiadać! Nawet...

31/01/2023

TRIZ w rozwiązywaniu problemów na produkcji – „butelkowe” case study

Prowadząc szkolenia i praktyczne warsztaty z technik rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ,...

7/12/2022

Dlaczego nie chcemy mówić o mobbingu?

Eskalujący konflikt, mobbing, dyskryminacja i molestowanie są ukrytą zmorą niejednej organizacji....

21/11/2022

Relaunch zespołu – nowe otwarcie dla efektywności

Choć wiele firm w ostatnich miesiącach podjęło decyzję o częściowym lub pełnym powrocie do biur,...

8/11/2022

Gry, które rozwijają ludzi i integrują zespół!

Wyobraź sobie stację badawczą zlokalizowaną na dnie oceanu. To podwodne laboratorium jest też domem...

17/10/2022

Quiet quitting – wyzwanie dla menedżera

Praca na „pół gwizdka”, „mi to lotto”, „co ubijesz, to ujedziesz”, „jak zarobić, żeby się nie...

19/09/2022

Mądre usprawnienia, które dostarczają wartość biznesową

Przypomnij sobie sytuację, kiedy musiałeś rozwiązać jakiś problem, np. naprawić coś, co się zepsuło.

10/08/2022

Czy wiesz, jak naładować swój osobisty powerbank?

Czy znasz to uczucie, gdy w zasadzie dbasz o siebie, jednak coraz częściej boli Cię głowa,...

4/07/2022

Rozwój menedżerów - trendy vs potrzeby

Jakie działania rozwojowe otrzymali menedżerowie w Twojej organizacji w 2022 roku? Jaki rozwój im...

20/06/2022

Rodzic ze spokojem w pracy – Pozytywna Dyscyplina w praktyce

Głośne dyskusje i słynne słowo „ZARAZ”. Foch i trzaskanie drzwiami. Posiłek, który ciągnie się...

23/05/2022

Jeśli pracownik umie, ale nie chce – jak wzmacniać motywację i zaangażowanie?

Poznaj Roberta. Pracuje w firmie od dłuższego czasu. Świetnie radzi sobie ze wszystkimi, nawet...

17/05/2022

Kiedy pracownik nie umie, ale chce – przywództwo sytuacyjne w świeżej odsłonie

Ewa rozpoczyna pracę na produkcji. Porusza się po firmie i przydzielonych zadaniach jak we mgle....

11/04/2022

Gorące, klimatyczne okazje biznesowe

W biznesie rzadko jakiś trend jest tak jednoznaczny i długoterminowy jak aktualna fala zmian...

14/03/2022

Od inżynierii produktu do inżynierii wartości – Value Engineering

Projektowanie produktów i usług powinno być wyraźnie połączone z potrzebami ich odbiorców. Czy tak...

14/02/2022

Trendy w rozwoju menadżerów

Ostatnie dwa lata zmieniły krajobraz naszych biur i sposób pracy. Model pracy hybrydowej zostanie z...

17/01/2022

Społeczności – organizacyjny potencjał synergii i transferu wiedzy

W nowej rzeczywistości każda organizacja potrzebuje nie tylko przetrwać kryzysowy czas, ale...

13/12/2021

Nie ma dymu bez ognia i zespołu bez zaufania - jak budować bezpieczeństwo psychiczne

„Nie ma zespołu bez zaufania” jak twierdzi Paul Santagata (Head of Industry w Google). Twierdzenie...

22/11/2021

Innowacje w czasie katastrofy klimatycznej

Potrzeba nam dziś rewolucyjnych, dysruptywnych innowacji - tysięcy nakładających się większych i...

4/10/2021

Docenianie - bo żeby docenić…. trzeba cenić

Jak to jest, że 80% badanych Polaków uważa, że warto doceniać, chciałoby być docenianym częściej i...

20/09/2021

Jaką wartość mają wartości w Twojej organizacji?

Jeśli przed pandemią - choć z trzaskiem - dźwigaliśmy braki w kulturze komunikacji czy współpracy w...

7/09/2021

CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day

VUCA Times, globalizacja, Big Data, automatyzacja, robotyzacja, zamiana towarów w usługi, zwinne i...

30/08/2021

Na szerokie wody mnie weź – onboarding w zdalnym wydaniu

Nie zawsze łatwa decyzja o odejściu z poprzedniej firmy, nowe środowisko i zadania, a to wszystko w...

30/07/2021

Klimatyczny wstrząs dla biznesu - „Fit for 55”

Trudno nie dostrzegać symptomów zmian klimatu. Nie tylko zarządzający, ale też pracownicy firm na...

9/07/2021

Trening silnej woli latem (i nie tylko) – to możliwe!

Siła woli to pojęcie, o którym słyszy się stosunkowo często. Zazdrościmy jej tym, którzy ją mają....

21/06/2021

Inspiracja i pragmatyzm – program rozwojowy dla menadżerów w modelu 70:20:10 (case study)

Najbardziej lubię się uczyć na przykładach. Jest w nich dużo inspiracji, ale i lekcji o tym, co...

7/06/2021

Eksperymentowanie - Agile Mindset od kuchni

Zarządzanie w środowisku, w którym nie zachodziły częste zmiany, było relatywnie łatwe. Gdy jest...

24/05/2021

Jaka piękna katastrofa – lekcje płynące z Misji Apollo 13

Wszyscy wiemy, że warto uczyć się na sukcesach. A ja, tak jak bohater filmu Ridleya Scotta „Dobry...